W ramach cyklu „Jak być EKO” będziemy sukcesywnie publikować informacje od firm, które zdecydują się podzielić z nami swoim doświadczeniami z wdrażania proekologicznych rozwiązań.
Część producentów jest w tych działaniach już zaawansowana - niektórzy zaczęli je prowadzić na długo przed tym, kiedy przemysł został zobowiązany przepisami do ekologicznego postępowania i ochrony środowiska. Inni są na początku drogi i będą musieli się zmierzyć z wytycznymi zawartymi w „Europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym” zwanej w skrócie „Strategią plastikową”.
Mamy nadzieję, że publikacje te pokażą zaangażowanie branży kosmetycznej w ochronę środowiska oraz pozwolą na wymianę cennych doświadczeń. Przed firmami kosmetycznymi, tak jak i przed wszystkimi innymi, które wprowadzają produkty na rynek, stoi szereg środowiskowych wyzwań.
Zgodnie z unijnymi wytycznymi, do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzane na rynki Unii Europejskiej powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu. Producenci pokryją od 50 do 80 proc. (w zależności od regulacji krajowych i stopnia spełnienia wymaganych poziomów recyklingu) kosztów selektywnej zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów opakowaniowych. Szczegółowe informacje na temat „Strategii Plastikowej”, wynikających z niej obowiązków i kosztów można znaleźć w Raporcie opracowanym przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.