StoryEditor
Opakowania
08.03.2023 00:00

Biovate Hygienics wprowadza papierowe butelki na detergenty

Butelka posiada bio-wkładkę, wykonaną z naturalnego lateksu z soków roślinnych, która chroni wnętrze, zapobiegając kontaktowi z płynnymi środkami czyszczącymi / fot. biovate hygienics
Brytyjska firma Innovative Biovate Hygienics ogłosiła wprowadzenie na rynek papierowych butelek bez plastiku przeznaczonych na detergenty. Butelki zostały wykonane z pulpy roślinnej. Same detergenty Biovate również są naturalne.

Na targach The Cleaning Show, które rozpoczną się 14 marca w Londynie, brytyjska firma Biovate Hygienics zaprezentuje swoje przełomowe – jak twierdzi – rozwiązanie. To butelki na detergenty wyprodukowane z pulpy z włókien roślinnych pozyskiwanej w sposób zrównoważony. – Butelka jest nie tylko pozbawiona plastiku, ale także wykonana z materiałów, które w innym przypadku zostałyby wyrzucone. To zrównoważone pozyskiwanie oznacza również, że podczas produkcji naszych nowych butelek nie wycięto żadnych drzew – powiedział Nick Winston, który założył w ubiegłym roku start-up  Biovate Hygienics. Jego misją jest wprowadzanie zrównoważonych rozwiązań na wszystkich rynkach, na których stosowane są środki czyszczące.

Butelka posiada bio-wkładkę, która chroni wnętrze, zapobiegając kontaktowi z płynnymi środkami czyszczącymi Biovate. Powłoka ta jest wykonana z naturalnego, czystego lateksu z soków roślinnych, podczas gdy zewnętrzna obudowa jest nasycona naturalnym ekstraktem z wodorostów, aby zwiększyć wodoodporność i pomóc w szybszym rozkładzie włókien papieru w przypadku kompostowania.

– Papier łatwiej poddaje się recyklingowi niż plastik i rozkłada się naturalnie podczas kompostowania bez tworzenia szkodliwych mikroplastików. W przeciwieństwie do plastiku, który w większości przypadków można poddać recyklingowi tylko do sześciu razy, naszą wyjątkową butelkę z papieru pochodzenia roślinnego można poddawać recyklingowi lub kompostować w nieskończoność, co pozwala na dwa alternatywne sposoby utylizacji – dodał.

​– Biorąc pod uwagę, że 91 proc. odpadów z tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii nie jest obecnie poddawanych recyklingowi, ale ponad 75 proc. odpadów papierowych jest skutecznie poddawanych recyklingowi, jest to przełom – podkreślił.

Butelka została zaprojektowana tak, aby nadawała się do recyklingu lub kompostowania, a zakręcana szyjka i zakrętka są wykonane z bambusa Moso, który łatwo się rozkłada i można go również poddać recyklingowi.

W takich opakowaniach sprzedawana będzie seria produktów Biovate Zero Kompromisów, w którą firma zainwestowała ponad 100 tys. GBP. Składają się na nią skoncentrowane wielofunkcyjne środki czyszczące a także specjalistyczne – do czyszczenia łazienek, czy odtłuszczające.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
12.02.2025 12:06
Koniec z kosmetykami w miniaturowych opakowaniach, UE przyjęła rozporządzenie PPWR
oO 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie dostępne są np. w hotelachSAM Cheong, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

W poniedziałek 10 lutego kraje członkowskie UE zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z tym, od 2030 roku wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu, a ponadto zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami w plastikowych opakowaniach.

Komisja Europejska zaproponowała zmianę dotychczas obowiązującej dyrektywy w sprawie opakowań dwa lata temu, przekonując, że wielokrotnie zmieniane przepisy nie przyczyniały się do zmniejszenia w UE ilości odpadów po opakowaniach. Z danych Eurostatu wynika, że 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru używanego w UE jest wykorzystywane do pakowania towarów, a opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych.

Branża kosmetyczna dąży do wprowadzania do obrotu wyłącznie zrównoważonych opakowań, a niezbędnym warunkiem ku temu są unijne ramy prawne, identyczne we wszystkich krajach UE, ustanawiające identyczne obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców. Te ramy to właśnie PPWR – podkreślają ekspertki z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

W poniedziałek 10 lutego nowe prawo zaakceptowały kraje członkowskie, co kończy proces legislacyjny. Rozporządzenie PPWR wchodzi w życie 11 lutego 2025 roku, czyli 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie będzie stosowane od 12 sierpnia 2026 roku, tj. 18 miesięcy po wejściu w życie.

Rozporządzenie ustanawia nowe cele, dotyczące zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych, przypadających na jednego mieszkańca UE. Do 2030 roku ilość ta ma zmniejszyć się o 5 proc. w stosunku do 2018 roku; do 2035 roku – o 10 proc.; do 2040 roku – o 15 proc.

Czytaj też: Przyjęcie PPWR – co oznacza dla branży kosmetycznej

Główne założenia: 

– od 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie dostępne są np. w hotelach.

– do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie (np. za pośrednictwem systemów kaucyjnych)

– zakazane mają być także bardzo lekkie torebki plastikowe, ale ich użycie będzie dozwolone do pakowania żywności dostępnej luzem.

UE zakłada promowanie opakowań wielokrotnego użytku, w ramach czego dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom od 2030 roku możliwość korzystania z własnego pojemnika.

Przed Polską i innymi krajami członkowskimi jest wdrożenie nowego rozporządzenia do krajowego prawodawstwa i przygotowanie aktów wykonawczych i delegowanych, dotyczących oznakowania opakowań i wielu innych elementów.

Jak wylicza dr Ewa Starzyk, dyrektor ds. regulacji i zrównoważonego rozwoju, która kierowała zespołem pracującym nad zagadnieniem PPWR w strukturach Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, dla branży kosmetycznej PPWR oznacza przede wszystkim następujące wymogi:

  • wymóg przydatności do recyklingu opakowań według zharmonizowanych kryteriów,
  • obowiązek użycia recyklatów w opakowaniach,
  • obowiązek minimalizacji opakowań w oparciu o szczegółowe kryteria i konieczność dokumentacji tego procesu dla każdego opakowania,
  • obowiązkowego oznakowania opakowań – sposobu sortowania i przydatności do ponownego użycia,
  • ponowne użycie opakowań transportowych i zbiorczych,
  • ograniczenie niektórych formatów opakowań (np. miniaturowe produkty hotelowe),
  • ograniczenia stosowania opakowań z materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych.
Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
11.02.2025 15:27
Boots rozszerza swój program recyklingu blistrów po lekach
Również w Polsce blistry po lekach nadal stanowią duży problem dla recyklinguSimone van der Koelen via Unsplash

Sieć drogeryjno-apteczna Boots, po udanym pilotażu programu recyklingu blistrów w Londynie i okolicach, zdecydowała się na rozszerzenie tego programu na cały kraj. Program obejmuje wszystkie opakowania blistrowe po lekach i witaminach, został wdrożony w ponad 800 drogeriach sieci na terenie Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy programu lojalnościowego Boots Advantage Card mogą zdobyć 100 dodatkowych punktów (o wartości 1 funta) za każde pięć pustych opakowań blistrowych, dostarczonych do placówki objętej programem, i wydaniu tam co najmniej 5 funtów.

Boots zdecydował się na szersze wdrożenie programu po tym, jak w ubiegłym roku ponad 170 tys. klientów zdecydowało się na przystąpienie do wersji pilotażowej tego projektu. W 2024 roku program funkcjonował w wybranych placówkach sieci na terenie Londynu i południowo-wschodniej Anglii.

Recykling blistrów to rozszerzenie recyklingowej inicjatywy Boots, w ramach której klienci mogą oddać pięć pustych opakowań po produktach pro-zdrowotnych i kosmetycznych w zamian za 500 punktów Advantage Card (i wydaniu co najmniej 10 funtów).

Jak podkreśliła Candice Smith, zarządzająca sektorem ESG w ramach Boots, przyjmowanie leków, suplementów i witamin w opakowaniach typu blister jest powszechną częścią codziennego życia wielu osób, szczególnie w sezonie zimowym i szczycie przeziębień.

Wiemy dzięki naszemu programowi pilotażowemu, że ludziom zależy na rozwiązaniach w zakresie recyklingu pustych blistrów, dlatego teraz rozszerzamy program na miasta w całym kraju. Nie możemy się doczekać, aż materiały pochodzące z recyklingu zyskają nowe życie jako wyposażenie i urządzenia na placach zabaw – dodała Smith.

Również w Polsce, pomimo wprowadzenia kilka lat temu Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, blistry po lekach nadal stanowią duży problem dla recyklingu. Ponieważ blister jest na ogół połączeniem dwóch różnych surowców (aluminium i tworzywo sztuczne), nie powinno się go wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne, lecz do odpadów zmieszanych. 

Czytaj też: PMR: Cyfryzacja zmienia polski rynek sprzedaży OTC i suplementów [RAPORT]

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 12:30