– Biotherm jest pionierem w dziedzinie ekologicznych kosmetyków. Teraz w centrum swojej strategii postawił zrównoważone opakowania i redukcję odpadów. Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą marką kosmetyczną, która zrealizowała całkowicie przetworzoną butelkę przy użyciu plastiku wytworzonego w przełomowej technologii Carbios – powiedział Giulio Bergamaschi, global brand president, Biotherm.
Firma Carbios to pionier w rozwoju rozwiązań biotechnologicznych i recyklingu tworzyw sztucznych. Jej technologia enzymatycznego recyklingu ma tę zaletę, że nadaje się do wszystkich rodzajów plastiku PET – przezroczystego, kolorowego, nieprzezroczystego i wielowarstwowego. Sprawia, że opakowania z takiego tworzywa można poddawać recyklingowi w nieskończoność.
L’Oréal współpracuje z Carbios od 2017 roku. Od tego czasy trwały pracę nad butelką wytwarzaną w technologii recyklingu enzymatycznego, będącą alternatywą dla recyklingu mechanicznego. W czerwcu koncern ogłosił, że butelka powstała i aktualnie prowadzone są testy jej oddziaływania na kosmetyki.
– Cieszymy się, że wraz z naszym parterem udało nam się stworzyć opakowanie przyszłości. Jest to obiecująca innowacja, która pokazuje nasze zaangażowanie we wprowadzaniu na rynek opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska. Jest też częścią naszej inicjatywy na rzecz obiegu zamkniętego rozpoczętej ponad 15 lat temu – skomentował Jacques Playe, dyrektor ds. opakowań i rozwoju w L’Oréal.
W obszarze swoich opakowań z tworzyw sztucznych L’Oréal planuje, że do 2025 roku 100 proc. z nich będzie można ponownie napełnić, poddać recyklingowi lub kompostować. Natomiast do 2030 roku 100 proc. opakowań z tworzyw sztucznych będzie pochodzić z materiałów pochodzących z recyklingu lub z biosurowców. Firma nie będzie też używać żadnych pierwotnych (nierecyklingowanych) tworzyw sztucznych.
Zapowiada również, że do 2030 r. składniki stosowane w formułach i wszystkie materiały pochodzenia biologicznego będą pochodziły ze zrównoważonych źródeł. Aby osiągnąć te cele, koncern współpracuje z wieloma partnerami strategicznymi.
Dla przypomnienia oprócz Carbios L’Oréal współpracuje z firmą Albéa, światowym liderem w dziedzinie opakowań kosmetycznych, z którą w 2019 r. stworzył pierwszą tubę kosmetyczną zawierającą karton z certyfikatem FSC. Z Purecycle opracował technologię produkcji polipropylenu z recyklingu, a dzięki współpracy z LanzaTech i Total w październiku 2020 roku ogłosił produkcję butelki kosmetycznej z polietylenu wykonaną z przetworzonych przemysłowych emisji dwutlenku węgla.
L’Oréal i Carbios w 2017 roku utworzyły konsorcjum, aby promować rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych. Do inicjatywy dołączyły też koncerny Nestlé Waters, PepsiCo i Suntory Beverage & Food Europe. W 2019 roku L’Oréal zainwestował w Carbios za pośrednictwem swojego funduszu venture capital BOLD – Business Opportunities for L’Oréal Development.