StoryEditor
Opakowania
07.04.2022 00:00

9 na 10 produktów kosmetycznych wiodących marek zawiera mikrodrobiny plastiku

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Plastic Soup Foundation wykazało, że aż 87 proc. produktów dziesięciu najlepiej sprzedających się marek kosmetycznych zawiera mikrodrobiny plastiku.

Plastic Soup Foundation publikuje dziś, 7 kwietnia, raport Plastic: The Hidden Beauty Ingredient. Raport ten pojawia się w przededniu nowego unijnego ograniczenia dotyczącego celowego dodawania mikrodrobin plastiku do wszelkiego rodzaju produktów, co jest formą nieodwracalnego zanieczyszczenia środowiska.

W raporcie pojawiają się niepokojące dane. Przeanalizowano 7704 produktów kosmetycznych i higieny osobistej dziesięciu najpopularniejszych marek (L'Oréal Paris, Elvive/Elseve, Garnier, Nivea, Gillette, Oral-B, Head & Shoulders, Dove, Rexona i Axe) czterech największych producentów kosmetyków w Europie (L'Oreal, Beiersdorf, Procter & Gamble i Unilever).

Aż 87 proc. z nich zawierało mikrodrobiny plastiku. Obejmuje to wszystkie możliwe polimery syntetyczne, dodawane w postaci stałej, płynnej, półpłynnej lub rozpuszczalnej w wodzie, a także nanoplastiki i tworzywa biodegradowalne.  Spośród tych 7704 produktów tylko 13 procent uznano za wolne od mikrodrobin plastiku.

Plastic Soup Foundation uważa, że  branża nie jest przejrzysta w kwestii stosowania plastiku w produktach higieny osobistej, dlatego organizacja zbiera zebrane za pomocą aplikacji Beat the Microbead. Dzięki tej bezpłatnej aplikacji konsumenci na całym świecie zeskanowali już ponad trzy miliony produktów, aby sprawdzić, czy zawierają mikrodrobiny plastiku, a jeśli tak, to jakie.

– Zwróciliśmy się do L’Oreal, Beiersdorf, Procter & Gamble i Unilever, aby zapewnić wgląd w ich obecną i przyszłą politykę w zakresie tworzyw sztucznych. Wszyscy czterej producenci wskazali, że chcą zrobić więcej przeciwko zanieczyszczeniu plastikiem, ale skupiają się tylko na mikrodrobinach plastiku w postaci stałej. Przestrzegają ograniczonej definicji mikrodrobin plastiku zaproponowanej przez ECHA.

Tylko dwie (Nivea i Elvive/Elseve) z dziesięciu badanych przez nas marek nazywają „mikroplastiki” w swoich publicznych planach zrównoważonego rozwoju. Spośród czterech firm macierzystych tylko Beiersdorf i Unilever opublikowały, jak rozwiązać problem mikrodrobin plastiku – podaje Plastic Soup Foundation.

Według Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) co minutę do środowiska europejskiego trafia ponad siedem kilogramów mikrodrobin plastiku z kosmetyków i produktów do higieny osobistej. Jeśli użyjemy znacznie szerszej definicji mikrodrobin plastiku, będziemy mówić o co najmniej 25-krotnym wzroście. Jest to ogólnoeuropejski szacunek oparty na obliczeniach dla Niemiec dokonanych przez Fraunhofer Institut für Umwelt.

Zanieczyszczenie mikroplastikami jest nieodwracalne. Dlatego UE poważnie traktuje zagrożenie, jakie stanowi dla środowiska i zdrowia ludzkiego. W związku z tym opracowywane są nowe przepisy UE mające na celu ograniczenie celowego dodawania mikrodrobin plastiku między innymi do kosmetyków i detergentów. Nowe przepisy są częścią Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest zapewnienie neutralności klimatycznej UE do 2050 r. i prowadzenie zrównoważonej polityki m.in. w obszarze tworzyw sztucznych.

– Widzimy mnóstwo pojawiających się dowodów na to, że plastik stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia ludzkiego – powiedziała Maria Westerbos, założycielka Plastic Soup Foundation.

Przyjęcie nowych przepisów unijnych dotyczących ograniczenia mikroplastików planowane jest na koniec 2022 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. grudzień 2024 05:36