StoryEditor
Biznes
20.08.2024 16:48

Nowy produkt wspierający skórę po radioterapii stworzony przez naukowczynię z ŚUM

Dr inż. Joanna Kondziołka stworzyła produkt dedykowany osobom przechodzącym przez radioterapię. / Andrean Lim/Linkedin dr inż. Joanna Kondziołka

Śląski Uniwersytet Medyczny ogłosił wprowadzenie innowacyjnego preparatu do pielęgnacji skóry po radioterapii, zaprojektowanego przez dr inż. Joannę Kondziołkę. Preparat, testowany na pacjentkach z rakiem piersi, minimalizuje skutki ostrego odczynu popromiennego, co może znacząco poprawić jakość życia chorych.

Innowacyjny preparat w formie aerozolu został stworzony z myślą o pacjentkach poddawanych radioterapii, których skóra w okolicach piersi jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie jonizujące. Zgodnie z informacją przekazaną przez Śląski Uniwersytet Medyczny, badania prowadzone na kobietach z nowotworem piersi wykazały, że nowy kosmetyk skutecznie minimalizuje objawy ostrego odczynu popromiennego. Jest to istotne osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że aż 8 milionów pacjentów rocznie cierpi z powodu tego powikłania.

Według prof. Sławomira Wilczyńskiego, kierownika Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odkrycia dokonane w ramach badań dr inż. Joanny Kondziołki mogą zmienić sposób monitorowania i leczenia odczynów popromiennych.

Nasze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Radiation Oncology Biology Physics otwierają drogę do spersonalizowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi

podkreślił prof. Wilczyński.

Jednym z kluczowych elementów badania była metoda obrazowania hiperspektralnego, która pozwala na dokładny pomiar stężenia hemoglobiny w skórze, silnie korelujący ze stopniem reakcji popromiennej. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie zmian skórnych, zanim pojawią się widoczne objawy kliniczne.

Przechodzimy od skal jakościowych do obiektywnych pomiarów ilościowych, co stanowi przyszłość medycyny

podsumował prof. Wilczyński, wskazując na ogromny potencjał nowych technologii w poprawie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia radioterapeutycznego.

Dr.inż. Joanna Kondziołka jest obecnie research & development managerką w firmie JagoPro, producenta towarów kosmetycznych i farmaceutycznych w opakowaniach ciśnieniowych.

Czytaj także: Polscy naukowcy szukają sposobów na zapewnienie jeszcze lepszej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
11.04.2025 15:37
Targi Marca Poland 2025 – nowa przestrzeń dla marek własnych w Europie Środkowo-Wschodniej
Targi Marca Poland 2025 – nowa przestrzeń dla marek własnych w Europie Środkowo-WschodniejFotobueno

W dniach 2-3 kwietnia 2025 roku odbyła się pierwsza edycja targów Marca Poland, wydarzenia przygotowanego dla branży marek własnych, które stanowi nową przestrzeń do wymiany doświadczeń i nawiązywania relacji biznesowych w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze gospodarki. Organizatorami targów są liderzy przemysłu eventowego Grupa Bologna Fiere oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie (Grupa MTP). Bazując na doświadczeniu i sukcesie targów w Bolonii, które odbywają się od ponad 20 lat, Marca Poland jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku Europy Środkowo-Wschodniej, łącząc producentów, detalistów oraz dystrybutorów którzy pragną rozwijać swoją ofertę marek własnych.

Wymiana wiedzy i doświadczeń biznesowych

W przestrzeni wystawienniczej pawilonu numer 7, swoją ofertę zaprezentowało blisko 100 wystawców, z Polski, Włoch, Austrii i Hiszpanii. Na stoiskach dostępne były produkty spożywcze, chemia i kosmetyki oraz produkty petcare. Dodatkowo w strefie innowacyjnych produktowych IPLS zaprezentowano ponad 400 nowości, a eksperci z międzynarodowej organizacji IPLC dzielili się wiedzą na temat globalnych trendów i strategii w sektorze private label. Targi były miejscem dynamicznej wymiany wiedzy, kontaktów i doświadczeń. Na scenie pojawili się specjaliści, którzy omówili m.in. dane rynkowe z Europy, rolę sieci handlowych, dyskontów, marketing mix oraz praktyczne wskazówki dla dostawców zainteresowanych współpracą z sieciami handlowymi. Udział w prezentacjach był okazją do lepszego zrozumienia oczekiwań rynku i wdrożenia efektywnych modeli współpracy.

image
Fotobueno

Premierowa edycja zgromadziła 620 uczestników wśród nich byli kupcy i menedżerowie z ponad 20 krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, miedzy innymi z Polski, Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Grecji, Izraela, Francji, Finlandii, Kosowa, Kataru, Belgii, Rumunii, Ukrainy czy Indii. Obecność tak szerokiej grupy międzynarodowych uczestników świadczy o rosnącym znaczeniu tego wydarzenia na rynku marek własnych.

Profil profesjonalnego zwiedzającego stanowili: prezesi, dyrektorzy generalni, kierownicy ds. zakupów, kupcy oraz menedżerowie ds. marketingu. Dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak aplikacja do umawiania spotkań, uczestnicy mogli łatwiej zaplanować spotkania i nawiązać współpracę z kluczowymi graczami rynku marek własnych.

Przyszłość targów Marca Poland

Druga edycja targów Marca Poland odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2026 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które stawia na współpracę, rozwój oraz innowacje w sektorze marek własnych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2025 11:27
UOKIK: Skontrolowano oznakowania detergentów, 16 proc. partii z nieprawidłowościami
Shutterstock

W 2024 roku Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu przeprowadziły kontrolę oznakowania detergentów dostępnych na rynku. Łącznie sprawdzono 123 partie produktów, w tym proszki, płyny i kapsułki do prania, środki do płukania tkanin, detergenty do zmywarek, mleczka i płyny czyszczące (również do WC), środki do mycia różnych powierzchni oraz preparaty do usuwania kamienia i rdzy.

Podstawą do wytypowania placówek były m.in. wcześniejsze wyniki kontroli, monitoring rynku oraz sygnały od konsumentów. Nieprawidłowości stwierdzono u 5 z 31 przedsiębiorców, co oznacza, że dotyczyły one około 16 proc. kontrolowanych podmiotów.

Na 123 sprawdzone partie detergentów, zastrzeżenia dotyczyły 20 z nich. W 15 przypadkach brakowało pełnych oznaczeń w języku polskim, takich jak procentowy skład, instrukcje użycia czy środki ostrożności. Dwie partie nie zawierały informacji o obecności środków konserwujących, jedna – wymaganego ostrzeżenia „UWAGA” przy produkcie niebezpiecznym, a kolejna – danych dotyczących postępowania z opakowaniami i odpadami. W jednym przypadku wykryto przekroczoną datę ważności produktu.

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa przekazała informacje o uchybieniach odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdecydowana większość przedsiębiorców wprowadziła działania naprawcze, uzupełniając brakujące oznaczenia. W jednym przypadku nałożono karę w wysokości 1000 zł za brak informacji o systemach zwrotu opakowań i zasadach ich recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
12. kwiecień 2025 17:21