StoryEditor
Biznes
20.08.2024 16:48

Nowy produkt wspierający skórę po radioterapii stworzony przez naukowczynię z ŚUM

Dr inż. Joanna Kondziołka stworzyła produkt dedykowany osobom przechodzącym przez radioterapię. / Andrean Lim/Linkedin dr inż. Joanna Kondziołka

Śląski Uniwersytet Medyczny ogłosił wprowadzenie innowacyjnego preparatu do pielęgnacji skóry po radioterapii, zaprojektowanego przez dr inż. Joannę Kondziołkę. Preparat, testowany na pacjentkach z rakiem piersi, minimalizuje skutki ostrego odczynu popromiennego, co może znacząco poprawić jakość życia chorych.

Innowacyjny preparat w formie aerozolu został stworzony z myślą o pacjentkach poddawanych radioterapii, których skóra w okolicach piersi jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie jonizujące. Zgodnie z informacją przekazaną przez Śląski Uniwersytet Medyczny, badania prowadzone na kobietach z nowotworem piersi wykazały, że nowy kosmetyk skutecznie minimalizuje objawy ostrego odczynu popromiennego. Jest to istotne osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że aż 8 milionów pacjentów rocznie cierpi z powodu tego powikłania.

Według prof. Sławomira Wilczyńskiego, kierownika Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odkrycia dokonane w ramach badań dr inż. Joanny Kondziołki mogą zmienić sposób monitorowania i leczenia odczynów popromiennych.

Nasze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Radiation Oncology Biology Physics otwierają drogę do spersonalizowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi

podkreślił prof. Wilczyński.

Jednym z kluczowych elementów badania była metoda obrazowania hiperspektralnego, która pozwala na dokładny pomiar stężenia hemoglobiny w skórze, silnie korelujący ze stopniem reakcji popromiennej. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie zmian skórnych, zanim pojawią się widoczne objawy kliniczne.

Przechodzimy od skal jakościowych do obiektywnych pomiarów ilościowych, co stanowi przyszłość medycyny

podsumował prof. Wilczyński, wskazując na ogromny potencjał nowych technologii w poprawie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia radioterapeutycznego.

Dr.inż. Joanna Kondziołka jest obecnie research & development managerką w firmie JagoPro, producenta towarów kosmetycznych i farmaceutycznych w opakowaniach ciśnieniowych.

Czytaj także: Polscy naukowcy szukają sposobów na zapewnienie jeszcze lepszej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
06.02.2025 15:38
Magnez – nowy must-have w branży beauty?
Maral10, Public domain, via Wikimedia Commons

Magnez zdobywa coraz większą popularność w świecie kosmetyki i wellness, a jego wszechstronne właściwości sprawiają, że jest coraz częściej wykorzystywany w profesjonalnych zabiegach oraz produktach do pielęgnacji skóry. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, wspieraniu bariery ochronnej skóry i poprawie syntezy kolagenu, staje się kluczowym składnikiem w walce z problemami skórnymi i oznakami starzenia. Czy magnez to przyszłość pielęgnacji skóry?

Magnez staje się kluczowym składnikiem w branży kosmetycznej i wellness, a jego popularność stale rośnie. Jako niezbędny minerał, bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie, wspierając zdrowie skóry, redukcję stresu i ogólne samopoczucie. W kosmetykach pojawia się coraz częściej, zarówno w postaci suplementów diety, jak i składnika preparatów pielęgnacyjnych. W profesjonalnych zabiegach kosmetycznych magnez stosowany jest w maskach, serum oraz kąpielach relaksacyjnych, a produkty wzbogacone o ten pierwiastek stają się bestsellerami w sprzedaży detalicznej.

Jego właściwości przeciwzapalne sprawiają, że skutecznie łagodzi objawy trądziku, egzemy i łuszczycy, redukując stan zapalny skóry. Dodatkowo magnez wspiera syntezę ceramidów, które wzmacniają barierę ochronną skóry, zapobiegając utracie wody i chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto bierze udział w syntezie kolagenu, który jest kluczowy dla jędrności i elastyczności skóry. W formie chlorku magnezu, pochodzącego z bogatych w minerały wód morskich, jest szczególnie dobrze tolerowany przez skórę i wspiera procesy regeneracyjne.

Nie tylko skóra czerpie korzyści z magnezu – minerał ten wspomaga również zdrowie kości, funkcjonowanie układu nerwowego i procesy energetyczne. Niedobory mogą prowadzić do zmęczenia, skurczów mięśni i problemów skórnych. W suplementacji popularne są formy cytrynianu i bisglicynianu magnezu, które wspierają sen i redukcję stresu. Jednak wyzwaniem w kosmetykach jest niska wchłanialność magnezu przez skórę, co wymaga stosowania specjalnych metod, takich jak enkapsulacja lub zwiększone stężenia substancji aktywnej. Mimo to, rosnące zainteresowanie holistycznym podejściem do pielęgnacji sprawia, że magnez znajduje coraz szersze zastosowanie w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych i domowej pielęgnacji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.02.2025 14:38
Komisja Europejska chce ukrócić nieuczciwą konkurencję w e-handlu - czy to wojna z chińskimi platformami?
Temu i Shein są wyjątkowo popularne również w Polsce (fot. Ascannio/Shutterstock)Ascannio/Shutterstock

Komisja Europejska proponuje nowe regulacje, które mają ograniczyć nieuczciwe praktyki w handlu elektronicznym, zwłaszcza w kontekście chińskich platform Temu i Shein. W 2024 roku do Unii Europejskiej trafiło aż 4,6 miliarda przesyłek o niskiej wartości, co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu do 2022 roku. KE chce zlikwidować próg celny 150 euro oraz skuteczniej egzekwować przepisy dotyczące jakości i bezpieczeństwa produktów.

Komisja Europejska zaproponowała pakiet działań mających na celu ograniczenie nieuczciwej konkurencji w handlu elektronicznym, szczególnie w kontekście chińskich platform sprzedażowych Temu i Shein. Kluczowym problemem jest masowe wykorzystywanie zasady de minimis, zgodnie z którą towary o wartości poniżej 150 euro są zwolnione z ceł. W 2024 roku na rynek Unii Europejskiej trafiło aż 4,6 miliarda takich przesyłek, co oznacza średnio 12 milionów paczek dziennie. To dwukrotnie więcej niż w 2023 roku i trzykrotnie więcej niż w 2022 roku. Wiele z tych towarów nie spełnia unijnych norm jakości i bezpieczeństwa, co budzi obawy o ochronę konsumentów.

W odpowiedzi na te wyzwania Polska Izba Gospodarki Elektronicznej zaproponowała zniesienie progu celnego 150 euro dla towarów z Chin, co miałoby wejść w życie w 2026 roku. Komisja Europejska podjęła temat i apeluje do państw członkowskich o jak najszybsze przyjęcie reformy celnej, która obejmuje likwidację tej ulgi. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej traktuje tę kwestię priorytetowo, planując omówienie jej na posiedzeniu Rady ECOFIN w czerwcu 2025 roku. Celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska państw członkowskich i rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim.

Komisja Europejska zwraca także uwagę na konieczność lepszego egzekwowania obowiązujących już przepisów dotyczących bardzo dużych platform internetowych (VLOP). Temu i Shein zostały uznane za VLOP-y, co zobowiązuje je do kontroli legalności sprzedawanych produktów. Niektóre państwa członkowskie postulują, aby Bruksela rozpoczęła digitalizację i zbieranie danych o naruszeniach prawa przez chińskie platformy. Działania te pozwolą określić skalę problemu i, jeśli zajdzie taka potrzeba, nałożyć sankcje. Nowe regulacje mają na celu ochronę europejskich przedsiębiorców i konsumentów oraz ograniczenie negatywnego wpływu rosnącej liczby przesyłek na środowisko.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
06. luty 2025 21:32