StoryEditor
Biznes
25.10.2024 11:33

Monika Suwała, Henkel Consumer Brands: Zrównoważony rozwój powinien być centralnym punktem w rozwoju każdej firmy, to korzyść dla konsumentów [FBK2024]

Monika Suwała, Trade Marketing & Sustainability Manager w Henkel Consumer Brands, podczas debaty na Forum Branży Kosmetycznej 2024 / Shootit

Czujemy presję, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, także ze strony konsumentów. Taką presję odczuwa cały biznes, ale to bardzo dobrze przyznała Monika Suwała, Trade Marketing & Sustainability Manager w Henkel Consumer Brands, w trakcie debaty, poświęconej działaniom sustainability firm w trakcie Forum Branży Kosmetycznej 2024.

Patrząc na wyzwania klimatyczne, przed jakimi obecnie stoimy, myślę że warto podkreślić fakt, że zrównoważony rozwój stał się centralnym punktem w rozwoju każdej firmy, a więc również i dla nas – wyjaśniła Monika Suwała, Trade Marketing & Sustainability Manager w Henkel Consumer Brands, podczas debaty "Po pierwsze środowisko. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?" na Forum Branży Kosmetycznej 2024.

Jak podkreśliła, Henkel bardzo poważnie podchodzi do tematu środowiska oraz ekologii. – Czujemy się za to współodpowiedzialni. Chcemy stać się takimi pionierami rozwoju dla dobra przyszłych pokoleń. To jest coś, o czym chcemy pamiętać, coś co jest w naszym DNA – dodała Monika Suwała.

Przypomniała też, że właśnie w duchu sustainability Henkel transformuje swoje procesy, rozwija formuły produktów oraz ich opakowania. – Warto podkreślić, że już w 1992 roku Henkel wydał pierwszy raport środowiskowy, ukazujący miejsce w którym jesteśmy, oraz jakie są nasze cele. Mamy również ważny dokument strategiczny “Sustainability framework  2030+”, gdzie pokazujemy bardzo precyzyjnie i numerycznie, jakie są nasze cele – wylicza.

Henkel ponadto każdego roku publikuje raport, pokazujący w jakim momencie jest firma i jak wygląda realizacja założonych celów. – Są tam bardzo konkretne liczby, np. dotyczące emisji CO2, naszej gospodarki cyrkularnej, składników formuł. Dzięki temu widać, że robimy ogromne postępy. Cały czas idziemy do przodu – bo wiemy, że tak naprawdę to jest korzyść dla wszystkich: i dla przedsiębiorstwa, i dla środowiska, naszych rodzin oraz konsumentów – podkreśliła Monika Suwała.

Zapytana o to, czy firma dzieli się swoimi dobrymi rozwiązaniami z innymi firmami, Monika Suwała wskazała na wyjątkowy projekt Henkla, dotyczący bilansu biomasy – rozwiązanie do określania udziału surowców konwencjonalnych i surowców odnawialnych w procesie produkcyjnym. – Zależy nam na inwestowaniu w przyszłość – podsumowała. 

Forum Branży Kosmetycznej to biznesowe wydarzenie dla branży kosmetycznej łączące konferencję, przestrzeń wystawienniczą i networking. Skupia się na dostarczaniu wiedzy na temat rynku kosmetycznego, wiodących kategorii, trendów, konsumenckich, rozwoju kanałów sprzedaży oraz wyzwań stojących przed branżą. FBK pod skrzydłami Wiadomości Kosmetycznych organizowane jest przez Wydawnictwo Gospodarcze, wydawcę biznesowych portali wiadomoscikosmetyczne.pl i wiadomościhandlowe.pl oraz magazynu „Wiadomości Handlowe”.

image
Partnerzy Forum Branży Kosmetycznej 2024
Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
18.04.2025 15:37
Kandydat na prezydenta flirtuje z branżą beauty? Artur Bartoszewicz proponuje bon „Piękna Matka Plus”
Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował nową propozycję skierowaną do kobiet wychowujących dzieci. Bon „Piękna Matka Plus” miałby wynosić 700 złotych miesięcznie i być przeznaczony na usługi z zakresu beauty, medycyny, stomatologii oraz spa. Jak podkreślił Bartoszewicz w programie „Graffiti” na antenie Polsat News, celem tego świadczenia jest nie tylko poprawa sytuacji kobiet, ale także pobudzenie konsumpcji i rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Kandydat wskazuje, że wsparcie dla matek w formie bonu może stać się impulsem do szerszych zmian gospodarczych. – Chcę doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu następnych 15 lat polska gospodarka podwoi swoje PKB, wartość inwestycji, konsumpcji, podwoi wielkość budżetu. Będziemy siłą, imperium – zadeklarował Bartoszewicz. Jego zdaniem, inwestycje w zdrowie i dobrostan kobiet będą miały przełożenie na wzrost wydatków i rozwój krajowej gospodarki.

Ważnym aspektem nowej propozycji jest także kwestia społeczna. Bartoszewicz stwierdził, że jednym z celów bonu jest „przebudowa wizerunku matki, który został zdegradowany”. Według niego, obecna polityka nie uwzględnia wystarczająco roli kobiet i matek w społeczeństwie, a jego program ma to zmienić. „Pokazuję, gdzie są bariery i wskazuję rozwiązania” – dodał.

Bon „Piękna Matka Plus” jest częścią szerszego programu kandydata o nazwie „Królik Plus”, który ma przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym w Polsce. Bartoszewicz podkreśla, że jego celem jest zwiększenie dzietności poprzez wzmocnienie pozycji kobiet i poprawę ich jakości życia. Propozycja wprowadzenia bonu „Piękna Matka Plus” może być również interpretowana jako bezpośrednia próba zdobycia poparcia wśród konkretnych grup wyborców. Świadczenie kierowane do matek wyraźnie odwołuje się do kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie bon, mający zasilić rynek usług beauty, medycznych i spa, może zyskać aprobatę wśród pracowników i pracownic tych branż. Dla właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetów odnowy biologicznej oznaczałby on stały dopływ środków publicznych i wzrost popytu na usługi, co w okresie niepewności gospodarczej może być atrakcyjną perspektywą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
18.04.2025 14:13
Rekordowa liczba niebezpiecznych produktów w UE. Polska zgłosiła 170 przypadków
Agata Grysiak

W 2024 roku państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym Norwegia, Islandia i Liechtenstein, zgłosiły rekordową liczbę 4137 niebezpiecznych produktów do unijnego systemu szybkiego ostrzegania Safety Gate – poinformowała Komisja Europejska. System ten działa od 2003 roku i służy do identyfikowania oraz eliminowania z rynku produktów nieżywnościowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa konsumentów. Tylko z Polski pochodziło 170 zgłoszeń.

Najwięcej ostrzeżeń dotyczyło kosmetyków (36 proc.), następnie zabawek (15 proc.), urządzeń elektrycznych (10 proc.), pojazdów silnikowych (9 proc.) oraz produktów chemicznych (6 proc.). Pozostałe 24 proc. trafiło do kategorii „inne”. Aż 61 proc. zgłoszonych produktów miało swoje źródło w Chinach. Wśród najczęściej wykrywanych zagrożeń znalazły się niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak kadm, ołów i nikiel w biżuterii, czy alergizujące składniki zapachowe w kosmetykach.

W ponad połowie przypadków zgłoszonych do Safety Gate wykryto obecność substancji, które mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak podrażnienia skóry, zaburzenia rozrodcze czy zagrożenie zadławieniem. Aż 97 proc. kosmetyków zawierało zakazany w UE związek BMHCA, stosowany niekiedy także w innych produktach. Unijne organizacje konsumenckie od lat zwracają uwagę na problem niespełniania europejskich norm przez towary importowane z Azji, szczególnie zabawki, które często zawierają toksyczne substancje w stężeniach znacznie przekraczających dopuszczalne normy.

W wyniku zgłoszeń złożonych w 2024 roku organy nadzoru rynku przeprowadziły ponad 4200 interwencji, obejmujących wycofanie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży lub wstrzymanie ich dystrybucji. Pomocne w wykrywaniu ryzykownych towarów było również narzędzie eSurveillance, które automatycznie monitoruje strony internetowe w poszukiwaniu nielegalnie oferowanych produktów. W minionym roku system przeanalizował 1,6 miliona stron i zidentyfikował 5300 sklepów internetowych potencjalnie oferujących niebezpieczne artykuły.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. kwiecień 2025 16:23