StoryEditor
Marketing i media
19.10.2023 15:44

Anna Wochna, SunewMed+: Jedynym zabezpieczeniem przed tzw. dramą we współpracy z influencerami jest odpowiednio skonstruowana umowa [FBK 2023]

Anna Wochna, prezeska i właścicielka SunewMed+ podczas Forum Branży Kosmetycznej 2023 / Shootit
Blanka Lipińska, Małgorzata Socha, Umalowana, Marcelina Zawadzka... te i inne celebrytki promują markę SunewMed+. O tym, kto promuje ten brand, jak te osoby są dobierane, i w jaki sposób uniknąć kłopotów we współpracy z influencerami odpowiedziała Anna Wochna, prezeska i właścicielka SunewMed+ podczas Forum Branży Kosmetycznej 2023.

Influencer marketing stał się nieodzowną częścią branży kosmetycznej. W dobie mediów społecznościowych, influencerzy mają ogromny wpływ na wybory zakupowe konsumentów. Dzięki autentycznym rekomendacjom i inspiracjom, tworzą silne więzi z ich publicznością. To umożliwia markom kosmetycznym dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów, budowanie zaufania oraz promowanie produktów w sposób bardziej osobisty i efektywny niż tradycyjne reklamy. Współpraca z influencerami pozwala również na eksponowanie produktów w różnych kontekstach i dla różnych grup docelowych, co jest niezwykle istotne w zróżnicowanej branży kosmetycznej. Dlatego influencer marketing jest nie tylko popularny, ale także strategicznie ważny dla firm działających w tej branży.

Dzisiaj o tym, kto promuje markę, decydują nie tylko zasięgi influencerów, ale głównie ich wartości, ich zachowanie, czy faktycznie korzystają z naszych kosmetyków. Kiedyś wystarczyło, żeby influencer miał produkt na półce w łazience, a dzisiaj stawiamy na pokazywanie klientom prawdy. Klienci bardzo się zmienili i doskonale sobie zdają sprawę z tego, co się w internecie dzieje, i że udawanie, że się coś przetestowało, to nie jest dobry marketing.

- tak o influencer marketingu wypowiedziała Anna Wochna. Założycielka firmy dedykowanej kobietom rozpoczęła swoją przedsiębiorczą podróż 17 lat temu; prezeska SunewMed+ wyraża dezaprobatę wobec braku szacunku w branży kosmetycznej, nieuczciwości i oporu przed samorozwojem. Jest przykładem szefowej, która dąży do harmonii między pracą a życiem osobistym, wprowadzając 4-dniowy tydzień pracy, co przyniosło pozytywne rezultaty.

Anna Wochna udzieliła powyższych porad podczas dyskusji zatytułowanej "Jak pracować z blogerami i odpowiedzialnie budować marketing w mediach społecznościowych?", która odbyła się podczas Forum Branży Kosmetycznej. Poruszono również temat niedawnego skandalu pedofilskiego na YouTube, tzw. pandoragate. Wiele marek boi się współpracować z influencerami ze względu na ryzyku złego PR, gdyby na światło dzienne wyszły jakieś wykroczenia, a nawet przestępstwa, których dana osoba mogłaby się dopuścić.

Sprawdzamy dokładnie treści naszych influencerów, mamy od tego zespół, ale nie da się na 100 proc.zabezpieczyć. Jedynym wyjściem jest umowa, bo chociażby w dniu publikacji może wyjść jakaś tzw. drama — i wtedy można jedynie zrezygnować ze współpracy. Dlatego w umowie powinny być odpowiednie paragrafy, aby w razie czego moc się wycofać.

Forum Branży Kosmetycznej to coroczne wydarzenie typu B2B, skupiające dostawców, dystrybutorów, retailerów oraz ekspertów z branży kosmetycznej. To miejsce, gdzie można poznać najważniejsze tendencje i innowacje panujące w tej dziedzinie. Wydarzenie to oferuje nie tylko wykłady, panele dyskusyjne i prezentacje nowości, ale przede wszystkim stwarza okazję do nawiązania bezpośrednich relacji biznesowych między potencjalnymi partnerami. Organizowane od 11 lat pod skrzydłami Wiadomości Kosmetycznych, Forum Branży Kosmetycznej przyciąga rocznie około 400 uczestników, w tym menedżerów firm kosmetycznych oraz osób odpowiedzialnych za zakupy w sieciach handlowych i największych firmach dystrybucyjnych w Polsce i na świecie. To wydarzenie o silnym aspekcie biznesowym, które promuje współpracę i networking pomiędzy profesjonalistami w branży kosmetycznej. Kolejna edycja Forum odbędzie się 24 pażdziernika 2024 w warszawskim hotelu Arche Krakowska. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
02.01.2025 13:28
Chanel wydało swoją pierwszą książkę, poświęconą urodzie i kosmetykom
Książka ”Chanel: The Allure of Makeup” powstała we współpracy z domem mody ChanelIG chanel.beauty

Dom mody Chanel wydał swoją pierwszą albumową publikację, dotyczącą urody: "Chanel: The Allure of Makeup". Książka ukazała się w stulecie pierwszej kolekcji produktów do makijażu tej kultowej marki.

Swoje pierwsze produkty kosmetyczne Gabrielle Chanel zaprezentowała światu w 1924 roku. To wtedy powstała firma „Société des Parfums CHANEL”, która miała zająć się produkcją oraz sprzedażą perfum i kosmetyków. Ernest Beaux (twórca perfum Chanel No. 5) został mianowany pierwszym kreatorem zapachów. W tym samym roku powstały pierwsze kolekcje pudrów i pomadek do ust.

W grudniu 2024 Chanel zaprosiło miłośników urody i swojego kultowego designu w podróż, prezentująca 100 lat innowacji, ewolucji i osiągnięć marki w dziedzinie urody.

Książka "Chanel: The Allure of Makeup" powstała we współpracy z domem mody Chanel, co pozwoliło na wykorzystanie cennych, bogatych archiwów marki, w tym nigdy wcześniej nie publikowanych zdjęć Gabrielle Chanel czy wizualizacji kampanii reklamowych. Wiele miejsca w książce poświęcone jest reklamom Chanel i historiom współpracy z uznanymi fotografami i reżyserami.

Czytaj też: Margot Robbie została nową ambasadorką Chanel No. 5

Książka prezentuje rozwój firmy i jej charakterystycznych elementów estetyki w siedmiu rozdziałach. Każdy z nich poświęcony jest jednemu z kolorów, które na przestrzeni lat definiowały estetykę Chanel: jest zatem czerń, biel, beż, czerwień, róż, złoto oraz błękit. 

Jak podkreślają recenzenci, “od ponadczasowej elegancji czarno-białego kompaktu po odwagę i urok szkarłatno-czerwonej szminki 31 Le Rouge, rozdziały te rzucają światło na produkty, które ugruntowały miejsce marki Chanel w historii piękna”.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
02.01.2025 09:45
Unilever i L’ Oreal wśród 25 największych reklamodawców 2024 roku
Prognozowane wydatki L‘ Oreal na 2025 rok to 6,1 mld dolarów.L‘ Oreal mat.pras.

Globalne wydatki reklamowe osiągnęły w 2024 roku rekordowy poziom, wynosząc około 772,4 mld dolarów. To wzrost o 9,5 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. W czołówce reklamodawców znalazły się również firmy z branży kosmetycznej.

Rosnąca popularność mediów cyfrowych, wideo online oraz spersonalizowanych kampanii marketingowych są wskazywane jako główne powody tego znaczącego wzrostu wydatków reklamowych firm w ubiegłym roku. 

W szczegółowym zestawieniu 25 największych globalnych reklamodawców i ich wydatków za 2023 i 2024 roku znalazły się cztery firmy z branży kosmetycznej.

Na drugim miejscu (za Amazonem, który pozostawił resztę stawki daleko w tyle) znalazła się marka Procter & Gamble. Marka ta przeznaczyła na reklamę w 2023 roku 12,5 mld dolarów, a w 2024 - 14 mld dolarów (wzrost wydatków rok do roku: 12 proc.). Wg prognoz w 2025 roku wydatki P & G mogą wzrosnąć do 15,5 mld.

Najpopularniejsze marki kosmetyczne P&G to Blend-A-Med, Gillette, Pampers, Old Spice, Always, Tampax czy Pantene

image
Na trzecim miejscu największych globalnych reklamodawców znalazł się Unilever
Unilever mat.pras.

Na trzecim miejscu największych globalnych reklamodawców znalazł się Unilever. Kwoty przeznaczone przez brytyjską firmę na reklamę to 10,2 mld dolarów w 2023 roku i 11,5 mld w roku ubiegłym (wzrost rok do roku: 12,7 proc.).

Wśród marek należących do Unilever znajdziemy m.in. Dove, Rexonę, Axe, Persil.

Prognozowane wydatki reklamowe Unilevera w roku bieżącym mogą osiągnąć 12,8 mld dolarów.

Na miejscu 10. uplasował się L’ Oreal, który na reklamę przeznaczał odpowiednio 5,1 mld dolarów (2023) i 5,6 mld dolarów (2024). Wydatki francuskiego koncernu wzrosły w ciągu roku o 9,8 proc. Prognozowane wydatki na 2025 rok to 6,1 mld dolarów.

L’ Oreal jest właścicielem wielu marek kosmetycznych, m.in. Garnier, L‘Oréal Paris, Maybelline NY, Vichy, La Roche-Posay, Matrix, L‘Oréal Professionnel, Kérastase, Lancôme, Biotherm, Helena Rubinstein, Giorgio Armani, Diesel, Cacharel, Ralph Lauren.

Miejsce 18. w zestawieniu największych reklamodawców zajął Johnson & Johnson. Firma wydała na reklamy w 2023 roku 3,2 mld dolarów, a w roku ubiegłym zwiększyła te wydatki o 12,5 proc., osiągając 3,6 mld dolarów. W bieżącym roku możemy się spodziewać jeszcze wyższych kwot, przeznaczanych przez Johnson & Johnson na cele reklamowe - mogą one osiągnąć 3,9 mld dolarów.

Johnson & Johnson jest właścicielem takich marek jak Le Petit Marseillais, Carefree, Listerine, Clean&Clear, Neutrogena, Johnson‘s, o.b., Johnson‘s Baby czy Penaten.

Jak podkreśla portal mediarun.com, największy segment wydatków reklamowych w 2024 roku stanowiły media cyfrowe, w tym reklamy display oraz wideo online. Personalizacja i algorytmy AI poprawiające targeting przyniosły znaczną efektywność kampanii. Jednak mimo tej rosnącej dominacji reklam online, tradycyjne media, takie jak telewizja i outdoor, nadal przyciągają duże budżety reklamowe. Telewizja pozostaje kluczowym medium dla sektora FMCG. 

Firmy takie jak Amazon, Procter & Gamble czy Unilever konsekwentnie zwiększają wydatki na marketing, umacniając swoje pozycje rynkowe.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. styczeń 2025 20:05