StoryEditor
Biznes
10.07.2024 10:38

Kioski Ruchu staną się nowymi paczkomatami? Sprzedaż spada, rośnie liczba odebranych paczek.

Kioski Ruchu wrosły na stałe w krajobraz miast, ale mogą zmienić swoje przeznaczenie. / WrS.tm.pl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych w 2023 roku, osiągając 763,73 milionów złotych, co stanowiło 4,5 proc. mniej niż w 2022 roku. Spadki te wynikają głównie z malejących wpływów z kolportażu prasy i obsługi prenumerat. Jednak firma, będąca pod skrzydłami Orlen, PZU i Alior Bank, dynamicznie rozwija segment usług kurierskich pod marką Orlen Paczka, który prawie podwoił swoje przychody.

Chociaż w ofercie Ruchu od początku niemal zawsze znajdowały się produkty kosmetyczne, to obecnie dla firmy oraz branży handlowej istotniejszy staje się aspekt logistyczny. W obliczu rosnącej popularności e-commerce i dynamicznego rozwoju usług kurierskich, kioski Ruchu mogą wkrótce przekształcić się po prostu w punkty odbioru przesyłek.

W 2023 roku przychody sprzedażowe Ruchu wyniosły 763,73 milionów złotych, co oznacza spadek o 4,5 proc. w porównaniu do 799,61 milionów złotych w 2022 roku. Największy wpływ na tę sytuację miał segment prasowy. Przychody z kolportażu prasy spadły z 167,76 milionów złotych do 127,13 milionów złotych, a z obsługi prenumerat zmniejszyły się z 23,67 milionów złotych do 20,31 milionów złotych. W kwietniu 2023 roku firma całkowicie wycofała się z dystrybucji prasy, również do własnych kiosków i saloników, co miało swoje konsekwencje w dalszym zmniejszaniu się liczby tych punktów – na koniec maja 2023 roku działało ich 428, wobec 794 rok wcześniej.

Zmniejszenie liczby kiosków i saloników oraz wycofanie się z dystrybucji prasy wpłynęło na spadek całorocznych przychodów ze sprzedaży detalicznej, które zmalały z 489,76 milionów złotych do 427,64 milionów złotych. Jednak Ruch, będący od jesieni 2020 roku w rękach Orlen, PZU i Alior Bank, aktywnie rozwija inne obszary działalności. Przykładem jest segment usług kurierskich pod marką Orlen Paczka, który w 2023 roku wygenerował 147,69 milionów złotych przychodów, prawie dwa razy więcej niż 78,1 milionów złotych w 2022 roku. Firma podała, że dostarczyła o 70 proc. więcej paczek niż rok wcześniej, a sieć punktów nadania i odbioru wzrosła do około 10,5 tys.

W sprawozdaniu finansowym Ruch zwrócił uwagę na kluczowe elementy mające wpływ na jakość usług kurierskich, takie jak utrzymanie wskaźników jakościowych w zakresie czasu dostawy przesyłek, dostosowanie procesów IT oraz uruchomienie kolejnych automatycznych maszyn paczkowych (tzw. „APM”). Firma pozyskuje również klientów z perspektywą długoterminowej współpracy, co pozwala realizować rekordowe wolumeny przesyłek i oczekiwać dalszych wzrostów w kolejnych okresach.

Czytaj także: Allegro wprowadza program Allegro Delivery

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
26.11.2024 21:08
Świąteczne misie w Rossmannie. Kiedy się pojawią i komu pomogą?
Miś Ola zaprojektowany przez Łukasza Jemioła i Julię Kamińskąźródło: Fundacja TVN

„Podaruj misia temu, kogo kochasz, i pomóż tym, którzy potrzebują pomocy” – pod takim hasłem już po raz 19. odbywa się charytatywna akcja Rossmanna, której symbolem są pluszowe misie projektowane przez znane osoby. Dochód z ich sprzedaży zasila szczytne cele. Kiedy będzie można kupić misie w Rossmannie?

Od 19. lat Rossmann organizuje w Polsce charytatywną akcję „Podaruj misia”. Dochód ze sprzedaży maskotek misiów projektowanych przez znane osoby wspiera potrzebujących. Misie cieszą się ogromną popularnością wśród klientów, którzy co roku czekają na ich pojawienie się w drogeriach.

image
Charytatywne misie Rossmanna, edycja 2024
fot. Rossmann

– Misie co roku są inne, ale niezmiennie pomagają potrzebującym. W tym roku całkowity dochód z ich sprzedaży przekażemy na dwie inicjatywy: społeczną akcję „Zdrowie w głowie” Fundacji TVN, która wspiera zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, tworząc szpitalne gabinety psychologiczno-psychiatryczne, oraz cel „Pomagamy jak umiemy” Rossmanna – rozbudowę i remont Kliniki Neurologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki dla małych pacjentów z całej Polski – mówi Monika Gałązka z Rossmanna.

W projektowanie chłopaków misiów i dziewczynek misi angażują się znane osoby. W tym roku pluszaki są efektem współpracy czterech duetów gwiazd i znanych projektantów mody: Julii Kamińskiej i Łukasza Jemioła, Magdy Gessler i MMC, Oli Adamskiej i Dawida Wolińskiego oraz Damiana Michałowskiego i Tomasza Ossolińskiego.

image
Miś Ola zaprojektowany przez Łukasza Jemioła i Julię Kamińską
źródło: Fundacja TVN

Śnieżnobiała misia w sukience w pudrowym różu to dzieło Julii Kamińskiej i Łukasza Jemioła. – Chcieliśmy, żeby nasz miś był w klimacie Julii, ale też był spójny z moją kolekcją Jemioł Jeans, której motywem przewodnim jest kwiat. Sukienka nawiązuje do niego formą, a biżuteryjne wykończenie nadaje jej wyjątkowy charakter. Zależało nam, żeby był to nieoczywisty i artystyczny projekt, jednocześnie przyjazny dla najmłodszych, dlatego strój naszego misia wykonany jest z miękkiego materiału w kolorze pudrowego różu – mówi Łukasz Jemioł.

Misia Magda nosi różowo-pomarańczową sukienkę z rozkloszowanymi rękawami, ozdobioną kwiatowymi aplikacjami. Inspiracją dla jej kreacji był styl Magdy Gessler.

image
Miś Magda zaprojektowany przez Magdę Gessler i MMC
źródło: Fundacja TVN
– Jesteśmy znani z monochromatycznych projektów, ale Magda kocha kontrastowe połączenia i zawsze nas na nie namawia. Tak było i tym razem – inspiracją był jej styl, stąd fason i kolory sukienki – mówi Rafał Michalak z MMC. – Róż i pomarańcz to ulubione połączenie Magdy, te barwy dominują nawet w jej domu, dlatego od razu mieliśmy taką wizję jej misia. Nasza misia wyróżnia się też opaską-okularami, które są jej nieodłącznym atrybutem – dodaje Ilona Majer z MMC.

Kolejna misia, w szlafrokowej błękitnej sukience z kapturkiem, przewiązanej w pasie szeroką kokardą, to owoc współpracy Oli Adamskiej i Dawida Wolińskiego.

image
Miś Ola zaprojektowany przez Dawid Wolińskiego i Olę Adamską
źródło: Fundacja TVN

 – Od początku chcieliśmy z Olą stworzyć misia do tulenia – takiego, który jest przyjacielem, daje poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Stąd sukienka, która wygląda jak kojarzący się z komfortem domowy strój – mówi Dawid Woliński.

Jedyny chłopak w tym zestawieniu, miś Damian autorstwa Damiana Michałowskiego i Tomasza Ossolińskiego, to narciarz w góralskim swetrze.

image
Miś Damian zaprojektowany przez Tomasza Ossolińskiego i Damiana Michałowskiego
źródło: Fundacja TVN
– To już dziesiąta akcja „Podaruj misia”, w której biorę udział, i bardzo się cieszę, że kolejny raz mogę być jej częścią. Nasz miś powstawał w prawdziwej współpracy – nawiązuje jednocześnie do narciarskich pasji Damiana i do mojego jubileuszu związanego z tym projektem. Inspiracją byli dla nas narciarze z lat 30. i Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo”, które odbywają się na zakopiańskich Kalatówkach od 1998 roku. Ich uczestnicy przebierają się w oryginalne stroje z epoki i zjeżdżają „na byle czym”. Dla naszego misia sam uszyłem też na drutach góralski sweter. Chcieliśmy, żeby był on hołdem dla Zakopanego – mówi Tomasz Ossoliński.

Misie już za kilka dni pojawią się w drogeriach Rossmann oraz w internetowym sklepie rossmann.pl. Sprzedaż rusza 3 grudnia. Cena każdego misia to 65 zł.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
26.11.2024 09:30
Kolejne składniki kosmetyków zakazane
Dimethyltolylamine i Trimethylbenzoyl Phenylphosphine Oxide są używane w lakierach hybrydowych i innych wymagających utwardzenia UVfot. Giorgio Trovato via Unsplash

Dwa kolejne składniki zostaną zakazane do stosowania w produktach kosmetycznych. Od 1 września 2025 zawierające je produkty nie będą mogły znajdować się na rynku.

22 listopada br. na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Kosmetyków w Brukseli odbyło się głosowanie nad projektem rozporządzenia Komisji (UE) zmieniającego rozporządzenia kosmetyczne w odniesieniu do stosowania w produktach niektórych substancji sklasyfikowanych jako CMR tzw. Omnibus VII.

Omnibus VII obejmuje substancje sklasyfikowane jako substancje CMR na mocy rozporządzenia delegowanego (UE) 2024/197 (21 ATP do CLP) i będzie stosowany od 1 września 2025 r.

Do załącznika II zostaną włączone i zakazane do stosowania w produktach kosmetycznych kolejne składniki. Są to

•   DIMETHYLTOLYLAMINE [CAS 99-97-8]

•   TRIMETHYLBENZOYL DIPHENYLPHOSPHINE OXIDE [CAS 75980-60-8]

Branża nie wnioskowała o uzyskanie wyłączenia tych składników z listy substancji zakazanych.  

Produkty zawierające w składzie te substancje do dnia 1 września muszą zostać wycofane z obrotu i zniknąć ze sklepów.

Dimethyltolylamine jest używany w produktach do manicure hybrydowego, tytanowego. Wspomaga proces wyschnięcia i utwardzenia preparatów użytych do stylizacji, powoduje, że nie rozwarstwiają się. 

Również Trimethylbenzoyl Phenylphosphine Oxide jest używany w produktach do profesjonalnych stylizacji paznokci. Wspomaga szybkie utwardzenie pod wpływem światła UV.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
27. listopad 2024 06:41