StoryEditor
Biznes
10.07.2024 10:38

Kioski Ruchu staną się nowymi paczkomatami? Sprzedaż spada, rośnie liczba odebranych paczek.

Kioski Ruchu wrosły na stałe w krajobraz miast, ale mogą zmienić swoje przeznaczenie. / WrS.tm.pl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych w 2023 roku, osiągając 763,73 milionów złotych, co stanowiło 4,5 proc. mniej niż w 2022 roku. Spadki te wynikają głównie z malejących wpływów z kolportażu prasy i obsługi prenumerat. Jednak firma, będąca pod skrzydłami Orlen, PZU i Alior Bank, dynamicznie rozwija segment usług kurierskich pod marką Orlen Paczka, który prawie podwoił swoje przychody.

Chociaż w ofercie Ruchu od początku niemal zawsze znajdowały się produkty kosmetyczne, to obecnie dla firmy oraz branży handlowej istotniejszy staje się aspekt logistyczny. W obliczu rosnącej popularności e-commerce i dynamicznego rozwoju usług kurierskich, kioski Ruchu mogą wkrótce przekształcić się po prostu w punkty odbioru przesyłek.

W 2023 roku przychody sprzedażowe Ruchu wyniosły 763,73 milionów złotych, co oznacza spadek o 4,5 proc. w porównaniu do 799,61 milionów złotych w 2022 roku. Największy wpływ na tę sytuację miał segment prasowy. Przychody z kolportażu prasy spadły z 167,76 milionów złotych do 127,13 milionów złotych, a z obsługi prenumerat zmniejszyły się z 23,67 milionów złotych do 20,31 milionów złotych. W kwietniu 2023 roku firma całkowicie wycofała się z dystrybucji prasy, również do własnych kiosków i saloników, co miało swoje konsekwencje w dalszym zmniejszaniu się liczby tych punktów – na koniec maja 2023 roku działało ich 428, wobec 794 rok wcześniej.

Zmniejszenie liczby kiosków i saloników oraz wycofanie się z dystrybucji prasy wpłynęło na spadek całorocznych przychodów ze sprzedaży detalicznej, które zmalały z 489,76 milionów złotych do 427,64 milionów złotych. Jednak Ruch, będący od jesieni 2020 roku w rękach Orlen, PZU i Alior Bank, aktywnie rozwija inne obszary działalności. Przykładem jest segment usług kurierskich pod marką Orlen Paczka, który w 2023 roku wygenerował 147,69 milionów złotych przychodów, prawie dwa razy więcej niż 78,1 milionów złotych w 2022 roku. Firma podała, że dostarczyła o 70 proc. więcej paczek niż rok wcześniej, a sieć punktów nadania i odbioru wzrosła do około 10,5 tys.

W sprawozdaniu finansowym Ruch zwrócił uwagę na kluczowe elementy mające wpływ na jakość usług kurierskich, takie jak utrzymanie wskaźników jakościowych w zakresie czasu dostawy przesyłek, dostosowanie procesów IT oraz uruchomienie kolejnych automatycznych maszyn paczkowych (tzw. „APM”). Firma pozyskuje również klientów z perspektywą długoterminowej współpracy, co pozwala realizować rekordowe wolumeny przesyłek i oczekiwać dalszych wzrostów w kolejnych okresach.

Czytaj także: Allegro wprowadza program Allegro Delivery

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
18.04.2025 15:37
Kandydat na prezydenta flirtuje z branżą beauty? Artur Bartoszewicz proponuje bon „Piękna Matka Plus”
Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował nową propozycję skierowaną do kobiet wychowujących dzieci. Bon „Piękna Matka Plus” miałby wynosić 700 złotych miesięcznie i być przeznaczony na usługi z zakresu beauty, medycyny, stomatologii oraz spa. Jak podkreślił Bartoszewicz w programie „Graffiti” na antenie Polsat News, celem tego świadczenia jest nie tylko poprawa sytuacji kobiet, ale także pobudzenie konsumpcji i rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Kandydat wskazuje, że wsparcie dla matek w formie bonu może stać się impulsem do szerszych zmian gospodarczych. – Chcę doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu następnych 15 lat polska gospodarka podwoi swoje PKB, wartość inwestycji, konsumpcji, podwoi wielkość budżetu. Będziemy siłą, imperium – zadeklarował Bartoszewicz. Jego zdaniem, inwestycje w zdrowie i dobrostan kobiet będą miały przełożenie na wzrost wydatków i rozwój krajowej gospodarki.

Ważnym aspektem nowej propozycji jest także kwestia społeczna. Bartoszewicz stwierdził, że jednym z celów bonu jest „przebudowa wizerunku matki, który został zdegradowany”. Według niego, obecna polityka nie uwzględnia wystarczająco roli kobiet i matek w społeczeństwie, a jego program ma to zmienić. „Pokazuję, gdzie są bariery i wskazuję rozwiązania” – dodał.

Bon „Piękna Matka Plus” jest częścią szerszego programu kandydata o nazwie „Królik Plus”, który ma przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym w Polsce. Bartoszewicz podkreśla, że jego celem jest zwiększenie dzietności poprzez wzmocnienie pozycji kobiet i poprawę ich jakości życia. Propozycja wprowadzenia bonu „Piękna Matka Plus” może być również interpretowana jako bezpośrednia próba zdobycia poparcia wśród konkretnych grup wyborców. Świadczenie kierowane do matek wyraźnie odwołuje się do kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie bon, mający zasilić rynek usług beauty, medycznych i spa, może zyskać aprobatę wśród pracowników i pracownic tych branż. Dla właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetów odnowy biologicznej oznaczałby on stały dopływ środków publicznych i wzrost popytu na usługi, co w okresie niepewności gospodarczej może być atrakcyjną perspektywą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
18.04.2025 14:13
Rekordowa liczba niebezpiecznych produktów w UE. Polska zgłosiła 170 przypadków
Agata Grysiak

W 2024 roku państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym Norwegia, Islandia i Liechtenstein, zgłosiły rekordową liczbę 4137 niebezpiecznych produktów do unijnego systemu szybkiego ostrzegania Safety Gate – poinformowała Komisja Europejska. System ten działa od 2003 roku i służy do identyfikowania oraz eliminowania z rynku produktów nieżywnościowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa konsumentów. Tylko z Polski pochodziło 170 zgłoszeń.

Najwięcej ostrzeżeń dotyczyło kosmetyków (36 proc.), następnie zabawek (15 proc.), urządzeń elektrycznych (10 proc.), pojazdów silnikowych (9 proc.) oraz produktów chemicznych (6 proc.). Pozostałe 24 proc. trafiło do kategorii „inne”. Aż 61 proc. zgłoszonych produktów miało swoje źródło w Chinach. Wśród najczęściej wykrywanych zagrożeń znalazły się niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak kadm, ołów i nikiel w biżuterii, czy alergizujące składniki zapachowe w kosmetykach.

W ponad połowie przypadków zgłoszonych do Safety Gate wykryto obecność substancji, które mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak podrażnienia skóry, zaburzenia rozrodcze czy zagrożenie zadławieniem. Aż 97 proc. kosmetyków zawierało zakazany w UE związek BMHCA, stosowany niekiedy także w innych produktach. Unijne organizacje konsumenckie od lat zwracają uwagę na problem niespełniania europejskich norm przez towary importowane z Azji, szczególnie zabawki, które często zawierają toksyczne substancje w stężeniach znacznie przekraczających dopuszczalne normy.

W wyniku zgłoszeń złożonych w 2024 roku organy nadzoru rynku przeprowadziły ponad 4200 interwencji, obejmujących wycofanie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży lub wstrzymanie ich dystrybucji. Pomocne w wykrywaniu ryzykownych towarów było również narzędzie eSurveillance, które automatycznie monitoruje strony internetowe w poszukiwaniu nielegalnie oferowanych produktów. W minionym roku system przeanalizował 1,6 miliona stron i zidentyfikował 5300 sklepów internetowych potencjalnie oferujących niebezpieczne artykuły.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. kwiecień 2025 02:56