Deklaracja Antwerpska wzywa rządy państw członkowskich, następną Komisję Europejską i Parlament Europejski do podjęcia szeregu kroków w celu zwiększenia konkurencyjności, innowacji, inwestycji i wzmocnienia otwartej strategicznej autonomii Europy. W Deklaracji Antwerpskiej zawarto dziesięć inicjatyw, które mają na celu przeciwdziałanie wyzwaniom ekonomicznym Unii Europejskiej. Dokument ten stawia Europejski Ład Przemysłowy w sercu nowej strategii Europy na lata 2024-2029, z zamiarem ujednolicenia oraz uproszczenia przepisów regulacyjnych.
Sygnatariusze apelują również o to, by Komisja Europejska skoncentrowała się na inicjatywach promujących dostęp do odnawialnej i jądrowej energii, która będzie zarówno przystępna cenowo, jak i niskoemisyjna. Deklaracja zawiera również wezwania do rozwoju infrastruktury wodorowej i innych technologii ograniczających emisję, oraz do współpracy z krajami posiadającymi bogate zasoby. Zgodnie z treścią dokumentu, dążenie Unii do energetycznej niezależności jest jej kluczowym celem.
Martina Bianchini, prezeska IFRA, wyjaśnia:
W gronie sygnatariuszy znaleźli się między innymi Estońskie Stowarzyszenie Przemysłu Chemicznego, L‘Oréal, 3M, Cosmetics Europe, Stowarzyszenie Przemysłu Chemicznego i Farmaceutycznego Republiki Słowackiej, Symrise AG, Unión Químico Farmacéutica czy Sanofi.
Czytaj także: Unia szykuje nowe sankcje dla nieodpowiedzialnych społecznie biznesów