StoryEditor
Biznes
08.04.2024 13:24

Henryk Orfinger powraca do zarządu Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Henryk Orfinger został nowym wiceprezesem PZPK. / Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego
W marcu br. odbyło się głosowanie dotyczące wyboru nowych członków zarządu Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. W jego wyniku stanowisko wiceprezesa zostało powierzone Henrykowi Orfingerowi, jednej z najbardziej znanych postaci polskiej branży kosmetycznej. Tym samym Henryk Orfinger wrócił do zarządu organizacji, którą 20 lat temu zakładał i przez wiele lat zasiadał w jej zarządzie.

Henryk Orfinger jest twórcą i wieloletnim prezesem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Od marca br. ponownie zasiada we władzach organizacji. Objął stanowisko wiceprezesa.

Ponowne dołączenie jednego z założycieli Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego do władz tej organizacji to bardzo pozytywna wiadomość dla Kosmetycznych, którzy znów będą mogli czerpać więcej z niepowtarzalnych doświadczeń Henryka Orfingera. To również ważny sygnał dla rynku. Jesteśmy w takim momencie politycznym i gospodarczym, że każdej firmie, bez względu na historię czy skalę działania, opłaca się należeć do organizacji branżowej. Tylko synergia działań wszystkich graczy pozwoli związkowi osiągnąć maksymalną efektywność w realizacji celów i uczynić otoczenie biznesowe firm bardziej przewidywalnym 

– powiedziała Wanda Stypułkowska, prezeska Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Henryk Orfinger wraz z żoną Ireną Eris są twórcami firmy Dr Irena Eris - jednej z firm-ikon polskiego przemyslu kosmetycznego. Obecnie Henryk Orfinger zajmuje stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Dr Irena Eris S.A. 

Ma na swoim koncie również długotrwałą współpracę z Konfederacją Lewiatan, gdzie przez dwie dekady, od 1999 do 2019 roku, sprawował funkcję przewodniczącego Rady Głównej, a następnie, począwszy od 2019 roku, objął stanowisko pierwszego wiceprezydenta. W latach 2006-2011 angażował się w rozwój turystyki na Mazurach jako współzałożyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia „Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna”.

Jego wkład w społeczność i gospodarkę został doceniony przez państwo, co potwierdzają odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2004 roku oraz Krzyżem Oficerskim tego samego orderu w 2014 roku. Od 2018 roku Orfinger przewodzi Prezydium Rady Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan, jest aktywnym członkiem Rady Fundacji „Jesteśmy Razem. Pomagamy!” oraz Rady Biznesu przy Instytucie Biznesu Rodzinnego. W okresie 2020-2023 był także członkiem Rady Gospodarczej przy marszałku Senatu RP X kadencji. Jego osiągnięcia zostały wielokrotnie nagrodzone w różnych dziedzinach, od przedsiębiorczości po działalność społeczną, szczególnie w obszarze wspierania firm rodzinnych. Dodatkowo, pełni funkcję prezesa Fundacji Rodzinnej Irena Eris.

Czytaj także: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni.pl) reprezentuje i wspiera cele strategiczne przedsiębiorców branży kosmetycznej. Od ponad 20 lat jest aktywnym głosem sektora w procesie stanowienia prawa. Współpracuje z instytucjami administracji krajowej i europejskiej, a razem z firmami członkowskimi wypracowuje i wdraża rozwiązania, które prowadzą do rozwoju polskiego  rynku kosmetycznego..  

Skupia ponad 260 firm, w tym producentów i dystrybutorów kosmetyków, laboratoria, firmy doradcze i ośrodki dydaktyczne, a także ich partnerów okołobranżowych – dostawców opakowań i surowców. Zrzesza i działa zarówno na rzecz startupów, małych, rodzinnych przedsiębiorstw, jak i dużych, międzynarodowych korporacji i największych polskich firm kosmetycznych, które działają razem, zachowując przy tym wszelkie zasady konkurencji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
18.04.2025 15:37
Kandydat na prezydenta flirtuje z branżą beauty? Artur Bartoszewicz proponuje bon „Piękna Matka Plus”
Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował nową propozycję skierowaną do kobiet wychowujących dzieci. Bon „Piękna Matka Plus” miałby wynosić 700 złotych miesięcznie i być przeznaczony na usługi z zakresu beauty, medycyny, stomatologii oraz spa. Jak podkreślił Bartoszewicz w programie „Graffiti” na antenie Polsat News, celem tego świadczenia jest nie tylko poprawa sytuacji kobiet, ale także pobudzenie konsumpcji i rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Kandydat wskazuje, że wsparcie dla matek w formie bonu może stać się impulsem do szerszych zmian gospodarczych. – Chcę doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu następnych 15 lat polska gospodarka podwoi swoje PKB, wartość inwestycji, konsumpcji, podwoi wielkość budżetu. Będziemy siłą, imperium – zadeklarował Bartoszewicz. Jego zdaniem, inwestycje w zdrowie i dobrostan kobiet będą miały przełożenie na wzrost wydatków i rozwój krajowej gospodarki.

Ważnym aspektem nowej propozycji jest także kwestia społeczna. Bartoszewicz stwierdził, że jednym z celów bonu jest „przebudowa wizerunku matki, który został zdegradowany”. Według niego, obecna polityka nie uwzględnia wystarczająco roli kobiet i matek w społeczeństwie, a jego program ma to zmienić. „Pokazuję, gdzie są bariery i wskazuję rozwiązania” – dodał.

Bon „Piękna Matka Plus” jest częścią szerszego programu kandydata o nazwie „Królik Plus”, który ma przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym w Polsce. Bartoszewicz podkreśla, że jego celem jest zwiększenie dzietności poprzez wzmocnienie pozycji kobiet i poprawę ich jakości życia. Propozycja wprowadzenia bonu „Piękna Matka Plus” może być również interpretowana jako bezpośrednia próba zdobycia poparcia wśród konkretnych grup wyborców. Świadczenie kierowane do matek wyraźnie odwołuje się do kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie bon, mający zasilić rynek usług beauty, medycznych i spa, może zyskać aprobatę wśród pracowników i pracownic tych branż. Dla właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetów odnowy biologicznej oznaczałby on stały dopływ środków publicznych i wzrost popytu na usługi, co w okresie niepewności gospodarczej może być atrakcyjną perspektywą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
18.04.2025 14:13
Rekordowa liczba niebezpiecznych produktów w UE. Polska zgłosiła 170 przypadków
Agata Grysiak

W 2024 roku państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym Norwegia, Islandia i Liechtenstein, zgłosiły rekordową liczbę 4137 niebezpiecznych produktów do unijnego systemu szybkiego ostrzegania Safety Gate – poinformowała Komisja Europejska. System ten działa od 2003 roku i służy do identyfikowania oraz eliminowania z rynku produktów nieżywnościowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa konsumentów. Tylko z Polski pochodziło 170 zgłoszeń.

Najwięcej ostrzeżeń dotyczyło kosmetyków (36 proc.), następnie zabawek (15 proc.), urządzeń elektrycznych (10 proc.), pojazdów silnikowych (9 proc.) oraz produktów chemicznych (6 proc.). Pozostałe 24 proc. trafiło do kategorii „inne”. Aż 61 proc. zgłoszonych produktów miało swoje źródło w Chinach. Wśród najczęściej wykrywanych zagrożeń znalazły się niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak kadm, ołów i nikiel w biżuterii, czy alergizujące składniki zapachowe w kosmetykach.

W ponad połowie przypadków zgłoszonych do Safety Gate wykryto obecność substancji, które mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak podrażnienia skóry, zaburzenia rozrodcze czy zagrożenie zadławieniem. Aż 97 proc. kosmetyków zawierało zakazany w UE związek BMHCA, stosowany niekiedy także w innych produktach. Unijne organizacje konsumenckie od lat zwracają uwagę na problem niespełniania europejskich norm przez towary importowane z Azji, szczególnie zabawki, które często zawierają toksyczne substancje w stężeniach znacznie przekraczających dopuszczalne normy.

W wyniku zgłoszeń złożonych w 2024 roku organy nadzoru rynku przeprowadziły ponad 4200 interwencji, obejmujących wycofanie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży lub wstrzymanie ich dystrybucji. Pomocne w wykrywaniu ryzykownych towarów było również narzędzie eSurveillance, które automatycznie monitoruje strony internetowe w poszukiwaniu nielegalnie oferowanych produktów. W minionym roku system przeanalizował 1,6 miliona stron i zidentyfikował 5300 sklepów internetowych potencjalnie oferujących niebezpieczne artykuły.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. kwiecień 2025 15:19