Dane Euromonitora International pokazują, że sprzedaż kosmetyków w tym regionie w 2017 roku sięgnęła 65 mld dol. rosnąc o 42,5 proc. w latach 2012 - 2017. Brazylia to obecnie czwarty rynek beauty na świecie. Kraj ten często jest liderem w zakresie innowacji i trendów. Po piętach depczą mu Meksyk, Kolumbia i Chile, które mają swoich rodzimych producentów kosmetycznych i też często wyznaczają trendy w branży beauty.
Brazylia liderem kosmetycznym
Brazylia obserwuje obecnie wzrost gospodarczy ze wzrostem PKB przewidywanym na 2,6 proc. w tym roku i 2,9 proc. w przyszłym. Takie dobre wskaźniki ekonomiczne dobrze wpływają też na rynek urodowy. Według Euromonitora, nr 1 pośród producentów kosmetycznych w tym kraju Unilever Brasil. Najwięcej wartości rynkowej ma sprzedaż takich kategorii produktów jak kosmetyki kolorowe, zapachy i produkty do włosów. Niemniej rynek kosmetyków dla mężczyzn również rośnie tam intensywnie. Dwa lata temu wartość brazylijskiego rynku kosmetycznego była szacowana na 29,2 mld dol., ale według Euromonitora te liczby mogą wzrosnąć do 36,4 mld dol. w 2021 roku z CAGR (Compound Annual Growth Rate, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) sięgającym 4,5 proc.
Meksyk lubi perfumy
Mieszkańcy Meksyku borykają się z inflacją, PKB w kraju nie jest imponujące, ale zgodnie z FocusEconomics wskaźnik wzrostu meksykańskiej gospodarki powinien sięgnąć 2,3 proc. w 2019. Taka zmiana powinna wpłynąć pozytywnie na wart w 2016 roku 8,4 mld dol. rynek kosmetyczny w tym kraju. Jego wzrost do 9,7 mld jest przewidywany na 2021 rok, ze wskaźnikiem CARG 3 proc. Koncern Colgate-Palmolive rządzi na meksykańskim rynku a najdynamiczniej rozwija się tam kategoria zapachów. Jest nadal duże zapotrzebowanie na nowe produkty ksometyczne i innowacje.
Kolumbia stawia na lokalnych producentów
Kolumbia miała ostatnio trudniejszy ekonomicznie czas, ale przemysł tego kraju, w tym rynek kosmetyczny, się odbija. Analitycy FocusEconomic przewidują wzrost PKB o 6 proc. w 2018 roku i o 3 proc. w 2019. Wartość kolumbijskiego rynku sięgała w 2016 roku 3,1 mld dol. a w 2022 ma wzrosnąć o 200 mln dol., czyli CAGR jest nieco mniej imponujący - 1,25 proc. W Kolumbii jest sporo lokalnych graczy, którzy rywalizują na międzynarodowym rynku. Kolumbijczycy postawili na innowacje, mało tradycyjne zapachy i naturalne składniki takie jak olejki, witaminy i minerały.
Chile nasycony, ale nadal chłonny rynek
Chile ma silniejszą gospodarkę niż wiele krajów tego regionu a według FocusEconomics wzrost jego PKB wyniesie 3 proc. w 2018 roku i nieco więcej rok później. Według analiz Euromonitora International – sprzedaż na chilijskim rynku kosmetycznym powinna sięgnąć w tym roku 2,85 mld dol. a za trzy lata – 3,3 mld dol. z CAGR wynoszącym 3 proc. W Chile obserwuje się już pewne nasycenie rynku, choć produkty premium nadal zdobywają rynek. Dominują międzynarodowe koncerny kosmetyczne a ten niewielki w sumie rynek nadal może przyjąć innowacyjne produkty i nowe linie produktowe.