Z danych NPD Group wynika też, że w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku zaczęły się odradzać takie kategorie kosmetyczne jak podkłady do makijażu czy produkty do stylizacji włosów, ale też inne segmenty tego rynki. Konsumenci zaczęli bowiem wracać do wszystkich aktywności, w których uczestniczyli przed pandemią – wrócili do pracy i do spotkań towarzyskich.
– Branża kosmetyczna jest wyjątkowa, ponieważ potrafi zaszczepić pewność siebie i zmienić samopoczucie. Te zdolności sprawiają, że branża jest ważna dla konsumentów – niezależnie od okoliczności lub zmiany stylu życia – twierdzi Larissa Jensen, doradca branży kosmetycznej w firme badawczej NPD.
Segmentem, który najbardziej „urósł” w 2021 roku, były zapachy. Odnotowały one 49-proc. wzrost wobec roku 2020. Jeszcze lepiej poradziły sobie perfumy i wody kolońskie (61 proc.), ale na całkiem niezłym poziomie skończyły rok świece, dyfuzory i inne zapachy do domu (ponad 20 proc.).
Produkty do włosów odnotowały wzrost o 47 proc. Mocno urosła też sama kategoria stylizacji włosów, która wzrosła o 45 proc. w porównaniu z 2020 r. Oczekuje się, że ten segment wzrośnie o kolejne 15 proc. w 2022 r. i będzie rósł nadal, aż do 2024 r.
Także kolorówka zyskała na ponownym zainteresowaniu konsumentów sztuką makijażu (+23 proc.). Najmocniejsze wzrosty odnotowały tu marki założone przez wizażystów i influencerów obecnych w mediach społecznościowych.
Sprzedaż podstawowych produktów do pielęgnacji skóry urosła o 18 proc. Przy czym środki do mycia twarzy oraz kremy i sera do twarzy odnotowały wzrost o 15-24 proc. w porównaniu z 2020 r.
– W 2022 r. najlepiej będą prosperować te firmy kosmetyczne, które wykorzystują wyjątkową zdolność branży do szerzenia radości, a jednocześnie dostrzegają możliwości, jakie niesie ze sobą zmienione środowisko konsumenckie i detaliczne – uważa Larissa Jensen.
Zobacz też: Stany Zjednoczone to drugi importer na światowym rynku kosmetyków