Krzysztof Mrówczyński, menedżer w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao, na którego opinię powołuje się „Rzeczpospolita” ocenia, że rynki rosyjski i ukraiński generowały 5 proc. łącznych przychodów polskich firm kosmetycznych. Udział Rosji spadł wprawdzie po aneksji Krymu, ale i tak stanowił jeszcze do niedawna 8 proc. eksportu branży.
Według Blanki Chmurzyńskiej-Brown, dyrektor generalnej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego to już nieaktualne. Po wybuchu wojny w Ukrainie praktycznie wszystkie firmy członkowskie związku wstrzymały sprzedaż do Rosji, zamykając tam swoje oddziały. Niekiedy z problemami.
Czytaj też:
Inglot wydaje kolejne oświadczenie dotyczące obecności w Rosji i Białorusi
Bielenda wyjaśnia, że od pierwszego dnia wojny w Ukrainie nie sprzedaje swoich produktów do Rosji
Dlatego firmy, nawet takie jak Eveline Cosmetics (w której eksport zapewnia ok. 70 proc. przychodów ze sprzedaży, a znaczący udział miała w nim Rosja) skupiają się teraz na rozwoju eksportu na rynkach zachodniej Europy i Bliskiego Wschodu oraz poszukiwaniu nowych możliwości eksportowych.
Czytaj też: Miraculum ze wzrostami: efekt mocnego wejścia w kanał nowoczesny i rozwoju eksportu
Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Krzysztof Mrówczyński zaznacza, że polska branża kosmetyczna nie raz wykazywała zdolność do skutecznego opierania się negatywnym trendom w otoczeniu. Dodaje, że firmom sprzyja też geograficzna dywersyfikacja eksportu oraz rozwój na wielu rynkach wschodzących, w tym na Bliskim Wschodzie czy w Azji.