
Zmiany kulturowe wpłynęły na globalną modę na produkty unisex, również w branży kosmetycznej. Jednak w kraju takim jak Brazylia, gdzie dominuje tradycyjny obraz kobiecości, perfumy unisex nie zadowalają oczekiwań mężczyzn. Badanie Mintela pokazuje, że aż 76. proc. Brazylijczyków nosi zapachy stworzone specjalnie dla ich płci, 71 proc. mężczyzn używa męskich dezodorantów a tylko 31 proc. potwierdza kupowanie dezodorantów unisex.
Inaczej wygląda rynek produktów higienicznych, zwłaszcza szamponów i odżywek do włosów. Tym razem sondaże wykazały, że 58 proc. mężczyzn w tym kraju używa takich, które nie są dedykowane konkretnie ich płci a 56 proc. nabywa też mydła albo produkty do ciała unisex.
Nie lubią zapachów kwiatów i gourmand
Mężczyźni są grupą konsumentów, która bardziej jest przywiązana do kategorii produktów przeznaczonych dla ich płci. Zapachy szamponów wydają się być mniej specyficzne, więc chętniej korzystają z produktów unisex, natomiast z perfumami jest inaczej. Wielu kobietom w Brazylii podobają się męskie nuty zapachowe w perfumach, natomiast mężczyznom kobiece perfumy nie odpowiadają zazwyczaj w ogóle.
Mintel ujawnił dane z 2017 roku, z których wynika, że 52 proc. Brazylijczyków woli perfumy z nutami drzewnymi. Na drugim miejscu są zapachy z nutami świeżymi – 37 proc. Zapachy kwiatowe i gourmand są kojarzone jako typowo kobiece. Zwłaszcza te ostatnie, czyli perfumy o zapachu jedzenia. Pod określeniem gourmand (franc. łakomczuch) kryją się perfumy zawierające w swoim składzie nuty znane głównie z cukierni, takie jak cukierki, karmel, czekolada, rum czy kandyzowane owoce. Zapachy z tej rodziny są bardzo słodkie.
Nadzieją niszowe perfumy i młodzi ludzie
Według ekspertów perfumy unisex pozostaną niszą w Brazylii i nie urzekną większej grupy mężczyzn, zwłaszcza w kategorii premium, w której nuty zapachowe się bardzo różnią. Jednak Renata Abelin, dyrektorka marketingu Drom Fragrances uważa, że rynek perfum unisex w tym kraju może zyskać z dwóch powodów. Z jednej strony to trendy modne w pokoleniu Z, które odrzuca etykietki wszelkiego rodzaju, z drugiej wzrastająca popularność perfum niszowych, które wykorzystują podczas procesu kreacji rozmaite nuty zapachowe nie kojarzące się tylko z jedną płcią.