Jednym z członków konsorcjum będzie centrum testowo-badawcze National Test Center Circular Plastics (NTCP). Korzystając z własnych linii sortujących, przetestuje ono szeroką gamę produktów opakowaniowych dostarczanych przez dziewięciu właścicieli marek FMCG – Danone, Colgate-Palmolive, Ferrero, LVMH Recherche, Mars Incorporated, Michelin, Nestlé, PepsiCo, Procter & Gamble. Otrzymane oceny zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju modelu sortowania opakowań przygotowywanego przez Ghent University w Gandawie (Belgia).
Ponadto NTCP, we współpracy z uniwersytetami w Gandawie i Radbound (Holandia), opracuje model decyzyjny z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) do wykrywania, identyfikowania i klasyfikowania opakowań poza obecnymi strumieniami sortowania. Według konsorcjum technologia sortowania AI ma uzupełniać istniejące systemy, chociaż podkreśla, że opracowuje rozwiązanie decyzyjne, a nie maszynę sortującą.
Przedstawiciele konsorcjum wyjaśniają, że model decyzyjny AI może wykrywać i sortować produkty na podstawie wielu atrybutów, takich jak kolor, zastosowanie, kształt lub materiał. Mogłoby to zwiększyć sortowanie odpadów opakowaniowych i wskaźniki recyklingu, a także jakość recyklatu.
Według Perfect Sorting Consortium, infrastruktura sortowania materiałów w Europie opiera się obecnie na pracy ręcznej. W rezultacie niektóre materiały nie są poddawane recyklingowi. Techniki sortowania opierają się bowiem na zaledwie kilku parametrach (takich jak rodzaj materiału, sztywne lub elastyczne właściwości oraz kolor), co ogranicza wydajność.
Model decyzyjny sztucznej inteligencji może pomóc we właściwym oddzieleniu odpadów pokonsumpcyjnych oraz wyselekcjonować te materiały, które spełniają wymagane specyfikacje i mogą być ponownie wykorzystywane w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Mogłoby to również pobudzić recykling elastycznych, wielomateriałowych opakowań, które są obecnie trudne do sortowania i recyklingu.
Projekt ma trwać dwa lata. Celem Perfect Sorting Consortium jest udostępnienie technologii do użytku w sortowniach w Europie. Przy okazji konsorcjum zapewnia, że dostosuje się do istniejących technologii, takich jak cyfrowe znaki wodne. Aby skorzystać z modelu decyzyjnego AI nie będzie trzeba wprowadzać wielu zmian w projekcie opakowania.