Dotychczas w ramach projektu naukowcy uzyskali oleje z wytłoków różnych odmian winorośli oraz określili, które z nich odznaczają się największą wartością pod względem substancji biologicznie czynnych, takich jak witaminy A, D, E i K oraz sterole. Wykonano też ekspertyzy naukowo-badawcze w zakresie oceny możliwości wykorzystania odpadów po produkcji winiarskiej do produkcji kosmetyków.
Jak podaje GW w Częstochowie, ekspertyza składa się z analizy możliwości użycia oleju z pestek winogron do produkcji kosmetyków nawilżających oraz analizy możliwości użycia mielonych pestek winogron jako substancji peelingującej w produkcji kosmetyków.
Potwierdzono już zgodność zastosowania obu substancji z Ustawą o produktach kosmetycznych oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) dotyczącego produktów kosmetycznych. Opracowano też zestaw niezbędnych działań, których spełnienie będzie konieczne w celu wprowadzenia na rynek kosmetologiczny gotowych produktów.
– Technologia wpisuje się w założenia współcześnie kreowanej ekologicznej polityki „zero waste”, która zakłada zmniejszenie ilości produkowanych odpadów w różnych obszarach przemysłu, poprzez poszukiwanie nowych możliwości ich zagospodarowania i ponownego wykorzystania – informuje Marek Makowski, rzecznik Uniwersytetu Jana Długosza cytowany przez Gazetę Wyborczą w Częstochowie.