StoryEditor

Henkel i IGNIS podpisały umowę na wytwarzanie energii słonecznej

Henkel i IGNIS, zintegrowana grupa z Hiszpanii zajmująca się wytwarzaniem, zarządzaniem i dystrybucją energii odnawialnej, podpisały wirtualne umowy zakupu energii (VPPA) dla dwóch nowych elektrowni słonecznych na 10 lat. Udział koncernu Henkel w produkowanej energii elektrycznej odpowiada potrzebom ponad 40. zakładów produkcyjnych firmy znajdujących się na terenie Europy.

Dziesięcioletnie umowy zakupu energii zostały podpisane między niemieckim koncernem Henkel a IGNIS. Dzięki tym długoterminowym umowom VPPA Henkel przyczynia się do wytwarzania większej ilości energii odnawialnej. W wyniku tych ustaleń uzgodniona ilość energii elektrycznej zostanie wprowadzona do sieci publicznej. Nowe elektrownie słoneczne będą zlokalizowane w dwóch autonomicznych regionach Hiszpanii: Kastylii i León oraz Andaluzji. Ta inwestycja zmniejszyłaby emisję dwutlenku węgla (CO2) o 72 000 ton rocznie w porównaniu z wytwarzaniem równoważnej ilości energii elektrycznej przy użyciu paliw kopalnych. Parki fotowoltaiczne zostaną podłączony do sieci latem 2024 r., a przewidywana łączna moc wytwórcza wyniesie około 220 000 MWh rocznie. Umowa z firmą Henkel obejmuje około 90 proc. całkowitej mocy produkcyjnej projektu.

"Jesteśmy w podróży w kierunku transformacji środowiskowej naszego modelu biznesowego. Jako że do 2030 roku chcemy stać się firmą pozytywną klimatycznie, projekty takie jak ta VPPA przyczyniają się znacząco do zwiększania udziału zielonej energii dostępnej w sieci, a tym samym przyspieszają konwersję z energii kopalnej na odnawialną" – oświadczyła Ulrike Sapiro, Chief Sustainability Officer w firmie Henkel. "Ta VPPA to wieloletni kontrakt na energię odnawialną, który będzie miał największy wpływ na działalność Henkla w Europie. Doceniamy naszą współpracę z IGNIS i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac nad tym fantastycznym projektem" – dodała Petra Spallek, Corporate Vice President Purchasing w koncernie Henkel.

Umowa VPPA z koncernem wzmacnia również wkład IGNIS w globalne odwęglowienie przemysłu. Hiszpańska firma z sektora energetyki jest mocno skoncentrowana na umowach zakupu energii i ma poważne doświadczenie w realizacji projektów związanych z energią odnawialną na całym globie.

Czytaj także: Henkel Polska wsparł 603 projekty wolontaryjne swoich pracowników

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
InPost rozszerza usługę wysyłki przedmiotów na kolejne lotniska w Polsce
InPost
Grupa InPost rozszerza liczbę portów oferujących unikatową usługę wysyłki przedmiotów zakwestionowanych podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Urządzenia InPost były dostępne na czterech lotniskach, a od lipca pasażerowie odlatujący z Modlina, Radomia i Zielonej Góry też mogą korzystać z wysyłki przedmiotów za pomocą maszyny Paczkomat InPost.

Urządzenia InPost, które umożliwiają wysyłkę przedmiotów zakwestionowanych podczas kontroli bezpieczeństwa, są teraz dostępne na kolejnych lotniskach w Polsce. Waldemar Brzoska z InPost informuje, że usługa ma na celu umożliwienie pasażerom wysyłki wartościowych przedmiotów, które nie mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Rozwiązanie to jest już dostępne na lotniskach w Modlinie (Port Lotniczy Warszawa/Modlin), Radomiu (Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku) i Zielonej Górze (Port lotniczy Zielona Góra-Babimost).

Przedmiot, który zostanie zatrzymany podczas kontroli bezpieczeństwa, należy umieścić w worku strunowym i odpowiednio oznakować. Następnie pasażer w specjalnie wyznaczonym miejscu będzie mógł zapakować go w karton o właściwym rozmiarze i umieścić w skrytce Paczkomatu. Przesyłkę nadaje się za pomocą aplikacji InPost Mobile. Paczkomat na lotnisku pozwala na wysyłkę krajową do innego urządzenia InPost lub kurierem na wybrany adres. Po umieszczeniu przesyłki w Paczkomacie, pasażer przechodzi kontrolę bezpieczeństwa. Na lotnisku w Modlinie wprowadzenie Paczkomatów pozwala uniknąć konieczności wykupywania usługi Fast Track, co ma przynieść dodatkowe korzyści w postaci oszczędności i wygody dla podróżnych.

Anna Dermont, rzeczniczka PPL, zaznacza, że podobne urządzenia na Lotnisku Chopina w Warszawie spotkały się z pozytywnym odbiorem. Rozszerzenie usługi na kolejne lotniska, takie jak Radom i Zielona Góra, ma na celu zapewnienie wygody pasażerom i ułatwienie podróży. Wprowadzenie Paczkomatów na większą liczbę lotnisk w Polsce ma podnieść standard obsługi podróżnych.

Czytaj także: Sunew Med wystartował z kampanią marketingową na lotnisku w Gdańsku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
26.06.2024 16:55
Sieć Super-Pharm wdrożyła kolejną wersję aplikacji mobilnej
Nowa wersja mobilnej aplikacji sprzedażowej Super-Pharmfot. LinkedIn Super-Pharm Poland
Sieć Super-Pharm zaproponowała użytkownikom kolejną odsłonę swojej aplikacji mobilnej z poprawionymi funkcjonalnościami w obszarach zgłaszanych przez użytkowników.

Super-Pharm – detaliczna sieć drogeryjno-perfumeryjno-apteczna udostępniła nową wersję swojej mobilnej aplikacji sprzedażowej. To odsłona 2.11, w której zostały dodane lub udoskonalone funkcjonalności.

Jakie zmiany w aplikacji Super-Pharm?

Jak informuje sieć, w nowej apce usprawniono i zmieniono niektóre funkcje.

Zmienione zostały wszystkie metod płatności na Adyen, w tym wprowadzone zostały natywne metody: Apple Pay i Google Pay

Cały proces płatności został usprawniony, dzięki czemu każda z dotychczasowych metod (blik, karta, przelew) działają lepiej. Znacząco wzrósł dzięki temu  procent udanych płatności ????

Powiększone zostały zdjęcia produktów. To postulat użytkowników  

Możliwe jest zaznaczanie i kopiowanie tekstu w apce, co ułatwia np. przeklejanie i tłumaczenie opisów, łatwiejsze wyszukiwanie nr zamówienia lub kuponu

Wyświetlanie kluczowych komunikatów błędu na ekranach stało się bardziej przyjazne i zrozumiałe  

Poprawiono funkcję sortowania wyników na listingu podczas używania filtrów oraz wprowadzono wiele innych, drobniejszych usprawnień.

Aplikacja i program lojalnościowy

Aplikacja Super-Pharm w poprzedniej wersji zadebiutowała 22 marca 2022 r. łącząc e-commerce z lojalnościowym programem Klub Super-Pharm (wówczas jeszcze nazywał się Klub LifeStyle) i płatnościami mobilnymi. 9 lutego 2024 r. w aplikacji zostało złożone milionowe zamówienie. Do ego czasu, od momentu jej uruchomienia, wirtualna karta została wyświetlona 2,2 mln razy, a kupony klubu były aktywowane 1,9 mln razy.

Za projekt aplikacji odpowiada Future Mind, firma technologiczno-doradcza oraz Exorigo-Upos, dostawca rozwiązań e-commerce. 

Czytaj także: Agnieszka Rokiel, Maciej Maćkowiak: W aplikacji Super-Pharm połączyliśmy sprzedaż z lojalnością

Z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023” wynika, że Polacy najczęściej korzystają z aplikacji e-sklepów, które oferują odzież lub obuwie oraz kosmetyki. Ponad połowa respondentów korzysta z aplikacji sklepów internetowych, aby sprawdzić dostępność konkretnego produktu (56 proc.)oraz poszukują  kodów rabatowych (52 proc.). 45 proc. w aplikacji śledzi swoje zamówienia.

Czytaj więcej: Santander Consumer Bank: Polacy chętnie korzystaja z aplikacji mobilnych. Kupuja w nich głównie odzież, obuwie i kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. lipiec 2024 15:26