Polski rynek e-commerce należy do najszybciej rozwijających się w Europie - jego wartość na początku 2021 r. przekroczyła 100 mld zł, a od trzech lat w KRS przybywa ok. 25 proc. sklepów internetowych rocznie. Dziś w Polsce zarejestrowanych jest 51 tys. sklepów internetowych, ale aż ¾ z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej.
– Powszechną bolączką polskiego handlu elektronicznego jest założenie, że do sukcesu i efektywnej sprzedaży wystarczy założenie sklepu internetowego oraz jego uruchomienie i wystawienie towarów. Tymczasem właściwe określenie grup docelowych i dostosowanie do nich działań marketingowych, poznanie potrzeb, zainteresowań i przyzwyczajeń konsumentów oraz zrozumienie, co zachęca i zniechęca ich do zakupów w danym sklepie, jest absolutnie kluczową kwestią w prowadzeniu tego typu biznesu – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio.
Z raportu „Zwyczaje e-zakupowe Polaków 2021” wynika, że już 28 proc., a więc niemal jedna trzecia respondentów, kupuje przez internet raz w tygodniu lub częściej, a blisko 3 proc. nawet codziennie. Większość, bo 60 proc., robi to raz lub kilka razy w miesiącu. Aż 44 proc. przyznaje, że wpływ na zwiększenie częstotliwości robienia zakupów w online miała pandemia. Niecałe 10 proc. wydaje powyżej 500 zł miesięcznie.
Przeczytaj również: Konsumenci chcą natychmiastowej interakcji z e-sklepem
Najczęściej kupowanymi online kategoriami produktów od lat pozostają odzież i dodatki, które w raporcie Advox wskazało 62 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazło się obuwie, 56 proc. odpowiedzi, a na trzecim miejscu kosmetyki i perfumy, które wybiera 49 proc. respondentów.
Mobilne aplikacje zakupowe w Polsce nie są tak popularne jak na świecie, a najpopularniejszymi urządzeniami, za których pośrednictwem Polacy robią zakupy w Internecie, pozostają komputer stacjonarny lub laptop, wskazane przez ponad połowę badanych. Ponad 1/4 używa do tego przeglądarki na smartfonie lub tablecie, a niemal 1/5 korzysta z aplikacji mobilnych i platform zakupowych.