Według informacji portalu wp.pl, który powołuje się na sejmowe stenogramy, niekorzystnych dla właścicieli aptek poprawek w ustawie o zawodzie farmaceuty domagały się głównie Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) i Naczelna Rada Aptekarska (NRA). Z sejmowych stenogramów wynik, że zarówno Marcin Wiśniewski, który kieruje ZAPPA, jak i Marek Tomków, który jest wiceszefem NRA pojawiali się na osobiście na sejmowych komisjach.
Portal dodaje, że obie organizacje są bardzo wpływowe. Jako przykład podaje ustawę znaną jako „Apteka dla Aptekarza”, w wyniku której w ciągu trzech lat zamknięto 1300 placówek, a która została uchwalona w dużej mierze dzięki ich lobbingowi.
Na portalu wp.pl czytamy również, że przepis dotyczący niezależności farmaceuty wszedł w życie dzięki poparciu PiS i Lewicy, a stanowisko klubu Lewicy zostało wypracowane przez posłankę Razem Marcelinę Zawiszę, której doradca Jerzy Przystajko od 11 lat jest działaczem Opolskiej Izby Aptekarskiej (jej prezesem jest Marek Tomków).
Posłanka przyznaje, że jej doradca kilkukrotnie rozmawiał z Tomkowem i Wiśniewskim na temat ustawy. Jak pisze portal, do kontaktów dochodziło „w toku prac nad tym projektem, celem zapoznania się z opinią organizacji branżowych na temat przebiegu tych prac”.
W dalszej części artykułu, wp.pl opisuje powiązania Tomkowa i Wiśniewskiego z firma Neuca, największą hurtownią leków w Polsce. Przytacza też słowa prezesa Neuki, który dwa lata temu w rozmowie z „Pulsem Biznesu” powiedział, że jego firma jest beneficjentem 99 proc. zmian w przepisach wprowadzanych w ostatnich latach, a dotyczących aptek. Wp.pl mówi wprost: Mechanizm, który tu działa, jest prosty: im mniej aptek w Polsce i im bardziej rozdrobniony rynek, tym silniejsza pozycja dystrybutora.
Portal odkrywa kolejne powiązania. Jednym z nich jest także informacja, że raporty ZAPPA powstają przy współpracy ze stowarzyszeniem Leki Tylko z Apteki, którego prezes jest szefem komunikacji w Neuce. Drugi dotyczy finansowania organizacji.
Według wp.pl wiele postępowań Inspekcji Farmaceutycznej zmierzających do zamykania aptek jest inicjowanych przez samorząd aptekarski i ZAPPA, które regularnie donoszą na sieciowe apteki. Co ciekawe, ZAPPA przyznaje wprost, że jego celem jest zmniejszanie liczby placówek – czytamy na portalu.
Więcej w artykule na portalu wiadomosci.wp.pl