StoryEditor
Producenci
20.06.2022 00:00

Unilever chce się uniezależnić od oleju palmowego i ropy

Unilever nawiązał współpracę z biotechnologiczną firmą Geno z San Diego, której eksperci pomogą mu w komercjalizacji roślinnych alternatyw dla surowców, takich jak olej palmowy i paliwa kopalne, wykorzystywanych do produkcji chemii domowej i kosmetyków. Celem jest uniezależnienie koncerny od surowców, których zasoby kurczą się i dostęp do nich już teraz charakteryzuje się dużą zmiennością. W efekcie powstaną produkty chemii domowej i higieny osobistej na miarę XXI wieku, dzięki którym konsumenci nie będą musieli wybierać między skutecznością a troską o naturę.

Unilever nawiązał współpracę z biotechnologiczną firmą Geno z San Diego, której eksperci pomogą mu w komercjalizacji roślinnych alternatyw dla surowców, takich jak olej palmowy i paliwa kopalne, wykorzystywanych do produkcji chemii domowej i kosmetyków. Koszty tego przedsięwzięcia zostały wycenione na 120 mln dolarów (114 mln euro).

Prace już ruszyły. Geno opracował proces fermentacji, w którym wykorzystuje cukier do przekształcania mikroorganizmów w składnik potrzebny do wytwarzania kluczowych środków czyszczących zwanych surfaktantami. Są one integralną częścią wszystkich produktów czyszczących – wykorzystywanych zarówno w branży chemii domowej, jak i higieny osobistej oraz kosmetykach. Sprawiają, że produkty się pienią i w ten sposób lepiej usuwają brud. Dotychczas składniki te były wytwarzane głównie z ropy i oleju palmowego.

Unilever, jeden z największych na świecie producentów mydła i detergentów, zobowiązał się, że do 2023 roku zaprzestanie korzystania z oleju palmowego (którego produkcja ma wpływ na wylesianie), przy zapewnieniu dotychczasowych łańcuchów dostaw. Inicjatywa koncernu może więc zmienić reguły gry na łącznych rynkach chemii domowej, kosmetyków i środków higieny osobistej o łącznej wartości 625 mld dolarów (594 mld euro).

– Biotechnologia ma potencjał, by zrewolucjonizować pozyskiwanie składników czyszczących i zagwarantować nam prowadzenie biznesu na miarę przyszłości – dla konsumentów, udziałowców i planety, którą wszyscy dzielimy – skomentował Richard Slater, dyrektor ds. badań i rozwoju Unilever.

Dodał, że pozyskiwanie zróżnicowanej gamy surowców do zasilania formulacji jest kluczem do wspierania obecnego i przyszłego wzrostu przychodów koncernu.

– Nasi konsumenci nie będą musieli wybierać między skutecznością produktów a troską o naturę. Nasza innowacja wywrze rzeczywisty wpływ na branżę, pomagając na nowo wynaleźć chemię produktów domowych i higieny osobistej na miarę XXI wieku – uważa Peter Kulve, prezes Unilever Home Care.

Również Fabian Garcia, prezes Unilever Personal Care wyjaśnił, że tworzenie nowych materiałów na bazie biologicznej pomoże w tworzeniu przyjaznych dla planety produktów do higieny osobistej. A do tego uniezależni firmę od takich surowców jak ropa, zapewniając zarówno wysoką wydajność, jak i zrównoważony rozwój.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.11.2024 11:45
Rituals Cosmetics realizuje założone cele środowiskowe. Jakie ma efekty?
Rituals Cosmetics

Rituals Cosmetics do 2050 roku osiągnie zerową emisję gazów cieplarnianych. To jedno ze zobowiązań marki, która w realizacji swoich planów środowiskowych ma duże osiągnięcia.

Rituals Cosmetics do 2050 roku osiągnie zerową emisję gazów cieplarnianych. To jedno ze zobowiązań marki, która w realizacji swoich planów środowiskowych ma duże osiągnięcia.

Marka Rituals Cosmetics sukcesywnie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, redukując tym samym swój ślad węglowy. Marka podjęła zobowiązanie, że do 2050 r. osiągnie zerową emisję netto. Jest to jedno ze zobowiązań środowiskowych marki, która w opublikowanym właśnie Raporcie Zrównoważonego Rozwoju podsumowuje to, co do tej pory udało jej się osiągnąć.

W 2023 r. 65 proc. produktów marki zawierało co najmniej 90 proc. składników naturalnego pochodzenia. Produkty z możliwością ponownego napełnienia oraz odpowiadające im wkłady stanowiły ponad 24 proc. sprzedaży, która wzrosła o 19 proc. w porównaniu z 2022 r.

Dzięki takim wyborom konsumentów, którzy kupowali wkłady uzupełniające poszczególnych produktów, marka zaoszczędziła w 2203 r. ponad tonę materiałów, ponad 2 mln ton 2 270 ton ekwiwalentu CO2 i 26,6 miliona litrów wody.

Wszystkie materiały, z których wytwarzane są opakowania produktów marki nadają się do recyklingu lub są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Firma zwiększyła odsetek przetworzonego aluminium w opakowaniach pianek pod prysznic w żelu oraz musów do ciała do 99 proc.

Opakowania kremów do ciała oraz masek do ciała są wykonywane w minimum 95 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu (PCR PET). Zwiększenie udziału tego materiału w opakowaniach dwóch rodzajów produktów pozwoliło w ubiegłym roku zaoszczędzić 1 005 289 kg pierwotnego plastiku.

Kolejnym krokiem będzie zmiana słoików i butelek PET w opakowania zawierające ponad 70 proc. PCR PET, aby do końca 2025 r. w produkcji opakowań wykorzystywać już wyłącznie PET pochodzący z recyklingu.

Rituals Cosmetics to luksusowa marka oferująca produkty do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów oraz zapachy do domu. Firma powstała w 2000 roku w Amsterdamie. Jej produkty, poprzez sieć ponad 1 tys. sklepów, 4,2 tys. punktów w ramach shop-in-shop oraz pięciu obiektów SPA, obecne są w 36 krajach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 16:49