Nowe rozporządzenie określa surowe, obowiązkowe zasady due dillingence dla firm, które chcą wprowadzać swoje produkty na rynek UE lub je importować je z zewnątrz. Dystrybutorzy i producenci będą musieli udowodnić, że produkty są zarówno wolne wpływu na od wpływu na wylesianie (wyprodukowane na gruntach, które nie zostały wylesione po 31 grudnia 2020 r.), jak i legalne (zgodne ze wszystkimi odpowiednimi przepisami obowiązującymi w kraju produkcji).
Przedsiębiorstwa będą również zobowiązane do gromadzenia dokładnych informacji geograficznych na temat gruntów rolnych, na których uprawiane są ich produkty lub półprodukty, aby można było sprawdzić zgodność tych towarów z rozporządzeniem. Państwa członkowskie muszą dopilnować, aby nieprzestrzeganie przepisów prowadziło do skutecznych i odstraszających kar. Lista objętych nią towarów będzie regularnie weryfikowana i aktualizowana z uwzględnieniem nowych danych, takich jak zmieniające się wzorce wylesiania.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, wszystkie odpowiednie firmy będą musiały przeprowadzić ścisłą analizę due diligence, jeśli wprowadzają na rynek UE lub importują: olej palmowy, bydło, soję, kawę, kakao, drewno i gumę oraz produkty pochodne (czyli np. kosmetyki, wołowinę, meble lub czekoladę). Towary te wybrano na podstawie szczegółowej oceny skutków, w której zidentyfikowano je jako główną przyczynę wylesiania w wyniku ekspansji rolnictwa.
Na podmioty, które nie zastosują się do nowych przepisów, zostaną nałożone wysokie grzywny. Christophe Hansen, główny negocjator Parlamentu Europejskiego, powiedział agencji Reuters: „Mam nadzieję, że to innowacyjne rozporządzenie da impuls do ochrony lasów na całym świecie”.
Czytaj także: UE przedstawia plan ograniczenia odpadów opakowaniowych