StoryEditor
Włosy
13.09.2021 00:00

Szampon dobieraj do potrzeb skóry głowy

Jaki szampon wybrać? Wcale nie jest to łatwe, zwłaszcza przy tak ogromnym wyborze produktów i ich rodzajów. Najważniejsza zasada to ta, że szampon dobiera się do skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów. 

Szampon jest jednym z podstawowych i najczęściej używanych produktów kosmetycznych. Spełnia kluczowe zadanie w codziennej pielęgnacji włosów, gdyż usuwa zanieczyszczenia, pozostałości po kosmetykach stosowanych do stylizacji, kurz i nadmiar łoju. Jest podstawą pielęgnacji włosów, dzięki niemu oczyszczona skóra głowy lepiej „oddycha” i absorbuje składniki odżywcze na kolejnych etapach pielęgnacji.  

Do włosów czy do skóry głowy?

Szampon należy przede wszystkim dopasować do rodzaju skóry głowy. –  Dobierając preparat powinniśmy uważnie czytać jego skład i szukać w nim składników aktywnych, takich jak: witaminy, wyciągi i ekstrakty roślinne. Unikajmy kosmetyków przepełnionych różnymi rodzajami alkoholi, które w dłuższym okresie czasu mogą wpływać na przesuszanie skóry głowy czy też włosów – podpowiada Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Gdy włosy się przetłuszczają

Należy zdać sobie sprawę, że przede wszystkim przetłuszcza się skóra głowy, a nie włosy. Jest to związane z nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe. Mimo że nadmiar łoju oblepia włosy u nasady, często końcówki pozostają suche, a nawet przesuszone. Zdarza się, że już po kilku godzinach od mycia, włosy wyglądają na nieświeże. W takim przypadku należy wybierać szampony, które przywrócą skórze naturalną równowagę wodno-lipidową. W ich składzie powinno się szukać składników hamujących aktywność gruczołów łojowych, takich jak: pokrzywa, czarna rzepa, olejek lawendowy.
Warto pamiętać, że przetłuszczanie się włosów może być związane ze stanem zapalnym skóry głowy i może prowadzić do wypadania włosów. Jeśli jest długotrwałe i się nasila, warto ten problem skonsultować z dermatologiem lub trychologiem. 

Gdy są suche, zniszczone i delikatne

Na włosy delikatne i suche – a ma je większość Polek – zalecane są szampony, które będą działały natłuszczająco i odżywczo, ale również będą chronić cebulki. Warto wybierać szampony łagodnie oczyszczające, ale zarazem odżywiające skórę głowy. W składzie kosmetyków powinny się znaleźć np.  lipidy i proteiny, zapobiegające utracie wody i zabezpieczające przed uszkodzeniami mechanicznymi. Włosy suche i zniszczone wymagają większej dawki środków pielęgnacyjnych, które będą zapobiegać rozchylaniu się łusek, będą regularnie je odżywiać i natłuszczać.

Gdy są siwe

Siwienie to naturalny proces. Coraz więcej osób decyduje się również nie ukrywać siwizny i nie farbuje włosów. Do ich pielęgnacji warto wybierać szampony, które pomogą zachować ich naturalny, srebrny kolor. Nie tylko będą je pielęgnować, ale także zapobiegną żółknięciu.   

Gdy są z łupieżem

Do włosów z łupieżem zalecane są szampony o działaniu przeciwgrzybicznym, które pomagają w zapobieganiu rogowacenia się i złuszczania naskórka. W ich składzie powinny znaleźć się substancje działające kojąco i łagodząco na podrażnioną skórę głowy. Zadaniem takich szamponów jest zmniejszenie swędzenia, ale także wsparcie odbudowy struktury włosów i ograniczenie ich wypadania. W szamponach do włosów z łupieżem można szukać takich składników, jak np. aktywny cynk i selen, mentol, witamina E. Często do pojawienia się łupieżu przyczynia się, szczególnie u kobiet, nadużywanie produktów kosmetycznych do stylizacji włosów. Aby skuteczniej zwalczyć to schorzenie skóry głowy, z którym boryka się nawet 50% populacji, warto wybrać się do specjalisty, który zdiagnozuje typ łupieżu i dobierze najlepszą terapię. W ramach trichoskopii, nieinwazyjnego badania skóry głowy, cebulki włosa oraz struktury łodygi, specjalista przeprowadzi analizę jakości włosa oraz stopnia odżywienia. Dzięki badaniu zobaczy co dolega włosom, czego im brakuje i jakie działania warto podjąć, aby poprawić zarówno kondycję skóry głowy, jak i łodygi włosa.

Codziennie stosowane produkty do pielęgnacji, takie jak m.in. szampon, mogą nam bardzo pomóc, ale nieprawidłowo dobrane także zaszkodzić – przestrzega  Anna Mackojć, trycholog. – Wybór szamponu, tak jak każdego innego kosmetyku do pielęgnacji kosmyków, powinien odpowiadać potrzebom naszej skóry głowy i włosów. Dobierając optymalny szampon należy zwrócić uwagę na kilka aspektów m.in.: jaki detergent jest stosowany w preparacie, jakie jest pH preparatu, ale również na wiek naszej skóry – dodaje.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
04.02.2025 12:02
Lush: rośnie sprzedaż kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy
Lush potwierdza, że ​​dobrze odżywiona skóra głowy zapewnia idealne środowisko dla silnego wzrostu włosówLush mat.prasowe

Jak podała sieć Lush, sprzedaż kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy wzrosła o 264 proc. Wzrost ten wynika z faktu, że coraz więcej konsumentów zdaje sobie sprawę z wagi dbania o skórę głowy.

Widoczny jest ciągły wzrost trendu “skinifikacji” (ang. skinification) włosów, czyli traktowaniu skóry głowy i włosów z takim samym poziomem uwagi i troski, jak skóry ciała i twarzy.

Lush potwierdza, że ​​dobrze odżywiona skóra głowy zapewnia idealne środowisko dla silnego wzrostu włosów i zapobiega często spotykanym problemom, które mogą wpływać na wygląd i zdrowie włosów.

Czytaj też: Pielęgnacja włosów – trendy i innowacje produktowe 2025

Zdrowie skóry głowy to najważniejsza rzecz, na którą zwracamy uwagę w pielęgnacji włosów – podkreśla Mark Constantine, współzałożyciel Lush.

Constantine rozpoczynał karierę zawodową jako fryzjer, a następnie zajął się trychologią, czyli nauką o włosach i skórze głowy. Jego doświadczenie stanowi bazę produktów, które są dziś dostępne na półkach Lush.

W ofercie marki znajduje się m.in. popularny w social mediach preparat do wstępnego leczenia skóry głowy Roots, mający w składzie mieszankę trzech rodzajów mięty, a także balsam do skóry głowy z kwasem salicylowym.

Czytaj też: Kwas salicylowy na szczycie najczęściej wyszukiwanych składników do pielęgnacji skóry w 2024

Inne produkty, przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy, to Rehab Salty Shampoo, wzbogacony ręcznie zbieraną grubą solą morską, połączoną z enzymami owocowymi, oraz spray bez spłukiwania – Super Milk Hair Primer.

Zaangażowanie firmy Lush w zdrowie skóry głowy i włosów przejawia się również w salonie fryzjerskim (zlokalizowanym w nadmorskim Brighton), który oferuje holistyczne podejście do fryzjerstwa i pielęgnacji brody, w tym mycie włosów preparatami botanicznymi, zabiegi spa, strzyżenie, zabiegi z użyciem henny, stylizację włosów, a także sklep z produktami i kawiarnię.

Czytaj też: Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
30.01.2025 13:15
Wielka Brytania: marka kosmetyczna walczy z mitami, dotyczącymi mycia włosów
Zdaniem Philip Kingsley, włosy podobnie jak cera wymagają pielęgnacyjnego zestawu kosmetyków, dostosowanych do zmieniających się potrzeb włosów i skóry głowy.shutterstock

Z badania firmy kosmetycznej Philip Kingsley wynika, że kobiety w Wielkiej Brytanii nie myją włosów prawidłowo: robią to zbyt rzadko lub niedokładnie. Firma podkreśla, że uleganie mitom i trendom może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia włosów i skóry głowy.

Z ustaleń brytyjskiej marki kosmetyków do pielęgnacji włosów Philip Kingsley wynika, ​​że Brytyjki niewłaściwie pielęgnują włosy. Prawie połowa (49 proc.) z nich nie używa szamponu, dostosowanego do konkretnej tekstury włosów, a 24 proc. nigdy nie używało szamponu, przeznaczonego do włosów konkretnego typu.

Zdaniem Philip Kingsley, włosy podobnie jak cera wymagają pielęgnacyjnego zestawu kosmetyków, dostosowanych do zmieniających się potrzeb włosów i skóry głowy.

Ponieważ prawie połowa kobiet (45 proc.) myje włosy dwa-trzy razy w tygodniu, marka wskazuje również, że proces mycia powinien trwać przez pełne 60 sekund za każdym razem. Kobiety myją włosy zbyt krótko: u 44 proc. trwa to od 30 sekund do minuty, a 9 proc. myje je krócej, niż przez pół minuty.

Zbyt rzadkie mycie włosów jest związane z obawą wielu kobiet o wypadanie włosów. Aż 34 proc. kobiet boi się, że mycie szamponem może nasilać wypadanie włosów. Z kolei 18 proc. nie ma świadomości, że mycie włosów szamponem jest niezbędne dla zdrowia skóry głowy. Równocześnie na rynku rośnie popularność suchych szamponów: marki kosmetyczne wprowadzają na rynek nowe formy suchych szamponów (np. w formie pudrów, balsamów i kremów), a w social mediach popularny jest trend "przetrzymywania włosów" bez mycia i przekonywanie o jego szkodliwości.

– Unikanie mycia włosów nie przynosi żadnych korzyści. Jestem zwolenniczką ich codziennego mycia. Spróbujcie nie myć twarzy dłużej niż trzy dni, albo założyć to samo ubranie więcej niż kilka razy bez prania – i zastosujcie to samo myślenie odnośnie włosów i skóry głowy – skomentowała Anabel Kingsley, prezes marki i główna konsultantka w Philip Kingsley.

Philip Kingsley to brytyjska marka kosmetyków do pielęgnacji włosów, założona ponad 60 lat temu. Marka, podkreślająca znaczenie trychologii (nauki o włosach i skórze głowy), jest znana z szerokiej gamy skutecznych produktów do pielęgnacji włosów i dbania o zdrowie włosów różnych typów.

Czytaj też: Pielęgnacja włosów – trendy i innowacje produktowe 2025

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. luty 2025 19:38