StoryEditor
Twarz
01.04.2022 00:00

Skóra trądzikowa – 5 zasad skutecznej pielęgnacji

Trądzik pospolity to schorzenie dermatologiczne o podłożu zapalnym, które dotyka statystycznie 4 na 5 osób. Zaliczany jest do pierwszej dziesiątki chorób najczęściej występujących na świecie. Trzymając się pewnych zasad pielęgnacji można zniwelować objawy trądziku nawet w dwa tygodnie.

Trądzik pospolity dotyka prawie 80 proc. osób w wieku dojrzewania, czyli będących w przedziale wiekowym ok. 12- 24 lat. Co więcej, prawie 10 proc. populacji zmaga się z trądzikiem w wieku dorosłym – możemy wtedy mówić o tzw. trądziku późnym. Bez względu na grupę pacjentów, w jakiej występuje, trądzik charakteryzuje zespół dokuczliwych, nierzadko bolesnych objawów, do których zaliczamy stany zapalne o różnym charakterze, m.in. grudki, krosty, guzki czy torbiele najczęściej występujące na twarzy oraz dekolcie i plecach.

Przyczyną rozwoju schorzenia są – szczególnie w wieku młodzieńczym – najczęściej zmiany hormonalne. Wpływ na zaostrzenie objawów trądziku mogą mieć także: stres, ekspozycja na słońce, dieta oraz terapie niektórymi lekami.

Eksperci wskazują na 5 zasad właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej:

Leczenie i pielęgnacja – skuteczny due

Trądzik to nie – jak niektórzy sądzą – przypadłość, którą „po prostu trzeba przejść”. Taka, która  mija z czasem jak choroby wieku dziecięcego. Nic bardziej mylnego, tym bardziej, że stany zapalne skóry, z jakimi wiąże się trądzik, nieleczone i niepielęgnowane odpowiednio, sprawiają dyskomfort fizyczny, psychiczny, a z czasem mogą powodować powstawanie widocznych blizn. Ważne jest szybkie i skuteczne działanie.

Działanie przeciwzapalne

Podstawą działania w opiece nad skórą trądzikową jest niwelowanie stanu zapalnego, który stanowi źródło dolegliwości. Kosmetyki pielęgnacyjne dla osób ze skórą trądzikową powinny mieć właściwości przeciwzapalne. Idealnie, jeśli są to produkty przeznaczone specjalnie do cery trądzikowej.

– W przypadku pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku bardzo wysoką skutecznością charakteryzują się kosmetyki na bazie kwasów i naturalnych wyciągów z ziół – mówi Agnieszka Kowalska, medical advisor, ekspert marki Solverx.  

Jako przykład podaje kwas szikimowy zawarty w żelach do mycia i demakijażu, który działa przeciwzapalnie i ułatwia odblokowanie zaczopowanych ujść gruczołów łojowych, a także zmniejsza liczbę grudek zapalnych w skórze. Z kolei dodatek wyciąg z kory dębu łagodzi podrażnienia i przynosi ulgę wrażliwej skórze

Ważnym kierunkiem pielęgnacji jest regulowanie pracy gruczołów łojowych. To ich nadaktywność leży u podstaw powstawania stanów zapalnych skóry.  Wyciszeniu działania gruczołów sprzyja kolejny z cennych kwasów – pirogronowy, który dodatkowo niweluje zaskórniki i działa przeciwbakteryjnie poprzez obniżenie PH skóry. Warto szukać go w kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej.

Szybkie rezultaty – must-have leczenia trądziku

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna wspierać leczenie i sprawiać, by poprawa była widoczna maksymalnie szybko. Dlaczego to tak ważne? Objawy trądziku – ból, pieczenie i podrażnienie – potrafią być bardzo dokuczliwe. Nie mniej ważny jest aspekt psychologiczny. W przypadku młodych (i nie tylko) osób, pojawianie się na twarzy bardzo widocznych, licznych zmian zapalnych może prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet przyczynić się do depresji. Każda minuta w walce o zdrową cerę jest zatem na wagę złota.

– Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków do skóry trądzikowej bardzo przyśpiesza proces zdrowienia. Widoczna poprawa powinna być zauważalna już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia codziennej pielęgnacji – mówi Agnieszka Kowalska.

Trafiaj w punkt!

Kompleksowa pielęgnację warto wspierać działaniem punktowym. Na krostkach lub zapalnych guzkach dobrze sprawdzają się preparaty z cynkiem PCA, który zmniejsza wydzielanie łoju i łagodzi stany zapalne. Idealnie, jeśli w produkcie znajduje się także kompleks znanych już kwasów pirogronowego i szikimowego.

– Taki żel „do zadań specjalnych”, to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób cierpiących na trądzik, ale także dla wszystkich, którzy chcą szybko i skutecznie zadziałać w przypadku niemiłej niespodzianki – zdradza Agnieszka Kowalska.

Kontynuuj, gdy objawy ustąpią

Zasadą w pielęgnacji cery trądzikowej musi być wytrwałość. Szybko uzyskana poprawa nie może demotywować do dalszej troski. Nawet jeśli już nie widać zmian zapalnych, należy kontynuować codzienną pielęgnację produktami do skóry trądzikowej. Demakijaż i nawilżenie przy użyciu produktów przeciwzapalnych, złuszczających i łagodzących to klucz do sukcesu.

– To bardzo istotne, by nie zaprzestać właściwej pielęgnacji, gdy znikną najbardziej widoczne i dokuczliwe objawy trądziku – zwraca uwagę ekspertka.

Odpowiedni dobór kosmetyków o stężeniu terapeutycznym, zdecydowanie działanie i wytrwałość w codziennej, starannej pielęgnacji to podstawa przeciwdziałania objawom trądziku pospolitego. Wrażliwa, podatna na bodźce skóra trądzikowa bardzo szybko zareaguje na właściwą, domową pielęgnację – normalizacją koloru, zmniejszeniem zmian i podrażnień, a także uczuciem przyjemnego komfortu!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
11.12.2024 12:41
Najlepsze składniki aktywne w pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry
Najlepsze składniki aktywne w pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóryMateriał Partnera

W świecie kosmetologii i pielęgnacji anti-aging istnieje wiele składników aktywnych, które skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry. Poznanie ich właściwości i mechanizmów działania pozwala na świadomy wybór produktów oraz osiągnięcie najlepszych efektów pielęgnacyjnych.

Retinol – złoty standard w pielęgnacji przeciwstarzeniowej

Retinol, należący do rodziny retinoidów, jest jednym z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych. Jego działanie polega na przyspieszeniu odnowy komórkowej, stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, regulacji procesów rogowacenia, zmniejszeniu widoczności zmarszczek oraz poprawie tekstury skóry.

Warto rozpocząć stosowanie retinolu od niższych stężeń (0,025–0,05%) i stopniowo zwiększać jego koncentrację, aby uniknąć podrażnień.

Witamina C – potężny antyoksydant

Kwas askorbinowy i jego pochodne wykazują wielokierunkowe działanie przeciwstarzeniowe:

  • chronią przed wolnymi rodnikami;

  • stymulują syntezę kolagenu;

  • rozjaśniają przebarwienia;

  • wzmacniają naczynia krwionośne;

  • poprawiają jędrność i elastyczność skóry.

Najskuteczniejsze są preparaty zawierające witaminę C w stężeniu 10–20%.

Kwas hialuronowy – mistrz nawilżenia

Jak działa kwas hialuronowy? Ta naturalnie występująca w skórze substancja potrafi związać wodę w ilości nawet 1000 razy większej, niż sama waży. Występuje w różnych masach cząsteczkowych:

  • kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy – tworzy film ochronny na powierzchni skóry;

  • kwas hialuronowy średniocząsteczkowy – nawilża głębsze warstwy naskórka;

  • kwas hialuronowy niskocząsteczkowy – dociera do głębszych warstw skóry.

Peptydy – inteligentne cząsteczki

Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które działają jak przekaźniki informacji w skórze. Wyróżniamy:

  • peptydy sygnałowe – stymulują produkcję kolagenu;

  • peptydy transportujące – przenoszą minerały niezbędne do gojenia;

  • peptydy hamujące – wpływają na pracę neuroprzekaźników.

Niacynamid (witamina B3)

Ten wszechstronny składnik wykazuje liczne korzyści dla skóry:

  • wzmacnia barierę hydrolipidową;

  • reguluje produkcję sebum;

  • rozjaśnia przebarwienia;

  • zmniejsza widoczność porów;

  • działa przeciwzapalnie.

Koenzym Q10

Naturalny przeciwutleniacz, którego poziom spada z wiekiem:

  • chroni przed stresem oksydacyjnym;

  • wspomaga produkcję energii w komórkach;

  • poprawia elastyczność skóry;

  • redukuje drobne zmarszczki.

Ceramidy – strażnicy bariery ochronnej

Ceramidy stanowią kluczowy element bariery hydrolipidowej skóry:

  • zapobiegają utracie wody;

  • wzmacniają funkcje ochronne skóry;

  • poprawiają nawilżenie;

  • łagodzą podrażnienia.

Znaczenie systematyczności

Efekty działania składników aktywnych są widoczne dopiero po regularnym, długotrwałym stosowaniu. Pierwsze rezultaty można zaobserwować po 4–8 tygodniach, ale pełne efekty ujawniają się po 3-6 miesiącach systematycznej pielęgnacji.

Wybierając produkty przeciwstarzeniowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na obecność składników aktywnych, lecz także na ich stężenie i formę. Istotne jest również odpowiednie pH preparatu oraz stabilność zawartych w nim substancji. Najlepsze efekty osiąga się, stosując kompleksową pielęgnację, która łączy różne mechanizmy działania i jest dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
02.12.2024 10:58
Kwas salicylowy na szczycie najczęściej wyszukiwanych składników do pielęgnacji skóry w 2024
Kwas salicylowy jest znany swojej skuteczności w zwalczania trądziku, redukowaniu stanów zapalnych i odblokowywaniu porówfot. envato elements

Kwas salicylowy okazał się składnikiem pielęgnacyjnym, budzącym największe zainteresowanie wśród użytkowników internetu w mijającym roku – wynika z danych agencji marketingu cyfrowego Foundation. Wyprzedził m.in. retinol i retinoidy.

Kwas salicylowy jako popularny składnik do walki z trądzikiem generował średnio miesięcznie 60 500 wyszukiwań. Zdaniem Foundation, wyniki te wskazują na wzrastające zapotrzebowanie konsumentów na naukowo, klinicznie potwierdzone, skuteczne rozwiązania do pielęgnacji skóry.

Ten rosnący zwrot w stronę produktów, których działanie zostało udowodnione naukowo, jest zauważalny od czasu pandemii. – To, że właśnie kwas salicylowy znalazł się na szczycie listy wyszukiwań, jest dowodem na to, jak bardzo konsumenci stali się świadomi skutecznych formuł i klinicznie sprawdzonych rozwiązań – oceniają eksperci z Foundation.

Kwas salicylowy jest znany swojej skuteczności w zwalczania trądziku, redukowaniu stanów zapalnych i odblokowywaniu porów. W opinii wielu producentów środków pielęgnacyjnych do skóry, właściwości złuszczające kwasu salicylowego powodują, że odgrywa on dużą rolę w uzyskaniu jaśniejszej, gładszej skóry.

Kwas salicylowy znalazł się na drugim miejscu - po retinolu wraz z jego pochodnymi, które zapewniły sobie drugie miejsce z liczbą 49 500 wyszukiwań miesięcznie. Z kolei kwas hialuronowy osiągnął podobne jak retinol ilości wyszukiwań, jednak odnotował 18-procentowy spadek w stosunku do roku ubiegłego.

Wzrosty odnotowały z kolei takie składniki, jak kwas glikolowy i peptydy (odpowiednio wzrost o 22 i 22,3 proc.), co pokazuje rosnące zainteresowanie złuszczaniem skóry.

Z danych zebranych przez Foundation wynika, że kluczową rolę w edukowaniu użytkowników na temat korzyści płynących ze składników aktywnych w kosmetykach mają platformy społecznościowe – przede wszystkim TikTok i Instagram.

Kwas salicylowy pozostaje od wielu lat jednym z najczęściej stosowanych składników w pielęgnacji skóry - szczególnie w produktach, przeznaczonych do cery tłustej, skłonnej do trądziku, z zanieczyszczeniami czy przebarwieniami.

Wśród najważniejszych przyczyn rosnącej w 2024 roku popularności kwasu salicylowyego jest jego skuteczność w walce z trądzikiem i z niedoskonałościami skóry.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że kwas salicylowy jest składnikiem stosunkowo naturalnym, pozyskiwanym m.in. z kory wierzby, z drzewa różanego, malin, liści senesu i brzozy, kwiatów rumianku, kory topoli oraz olejków eterycznych innych roślinach. Dzięki temu wpisuje się w rosnący trend produktów, opartych na "czystych" składnikach i roślinnych ekstraktach. Często jest postrzegany jako bezpieczniejszy wybór dla osób szukających pielęgnacji skutecznej, ale stosunkowo nieinwazyjnej dla skóry.

Kwas salicylowy jest uważany za stosunkowo bezpieczny, szczególnie w produktach o niskim stężeniu (1-2 proc.). Działa skutecznie w przypadku skóry tłustej, mieszanej i skłonnej do trądziku, może być również stosowany z umiarem na skórze suchej.

Czytaj także: Traackr: influencerzy beauty z małymi i średnimi grupami odbiorców osiągają najwyższe wskaźniki zaangażowania

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 13:18