Z jednego z najnowszych odcinaków przygotowanych przez Urodomaniaczki by Hebe dowiadujemy się, że złotą zasadą w pielęgnacji z użyciem składników aktywnych jest zachowanie balansu. W praktyce oznacza to jeden dzień ze składnikiem aktywnym, jeden dzień regeneracji.
– Skóra potrzebuje chwili na odnowę i regenerację, więc jeśli przesadzimy ze złuszczaniem, narazimy ją na podrażnienia. W rezultacie skóra będzie piekła i jej stan będzie gorszy, niż przed pielęgnacją – przekonuje Ela Żywiczyńska (rzeklam.pl), blogerka zajmująca się urodą i zdrowiem.
Kwasy – zbawienie dla każdej cery
Przy skórze trądzikowej kwasy można włączyć już na etapie mycia. Np. kwas salicylowy w żelu myjącym do twarzy wpływa na regulację wytwarzania sebum, koi skórę, oczyszcza pory. Doskonale sprawdzi się także do mycia ciała, jeżeli zostało ono dotknięte problemem trądziku. Można też stosować go na tzw. truskawkowe nogi, czyli w momencie, kiedy zauważymy na nich nieestetyczne czarne lub czerwone kropeczki.
Kwasy mogą też być używane do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Doskonale sprawdzi się do tego kwas azelainowy, który zapobiega powstawaniu nowych przebarwień i rozjaśnia te już występujące. Jest też znakomitą propozycją dla osób ze skórą naczynkową.
– W jednej rutynie pielęgnacyjnej lepiej nie mieszać samodzielnie produktów kwasowych – przestrzega Ela Żywiczyńska.
Według niej wyjątkiem są produkty oczyszczające, ponieważ ich kontakt ze skórą jest krótki. Szybko się je zmywa, więc można po nich zastosować np. delikatny krem z dodatkiem kwasu. Jednak z reguły w pielęgnacji kwasami najlepiej kierować się „zasadą kanapki” – po kosmetyku złuszczającym nałożyć krem łagodzący, który pozwoli skórze uniknąć podrażnienia.
Retinol – działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo
Z retinolem trzeba obchodzić się ostrożnie, a więc zacząć od niskich stężeń, aby zbudować tolerancję. Warto też wiedzieć, że retinol można wprowadzić do pielęgnacji tylko, jeśli cera jest w dobrym stanie. Dobrymi na start kosmetykami z retinolem są kremy i sera.
Niacynamid – na blizny potrądzikowe o działaniu antybakteryjnym
Czyli mówiąc prościej: witamina B3. Pomaga zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień i rozjaśnia te już powstałe. Świetnie działa na zmiany potrądzikowe, reguluje wydzielanie łoju.
– Przy wyborze kosmetyku z niacynamidem najlepiej kierować się stężeniem, jednak lepiej zacząć od tych niższych – wysokie stężenie może skończyć się stanem zapalnym, które błędnie jest interpretowane jako oczyszczanie się skóry. Na początek dobrym wyborem będą produkty z 2-5 proc. niacynamidu w składzie – podpowiada blogerka.
Peptydy – wpływają na syntezę kolagenu
Peptydy stanowią jeden z podstawowych elementów budulcowych ciała. Produkcja kolagenu spada już po 18 roku życia, natomiast około 25 roku warto włączyć kosmetyki z peptydami do pielęgnacji.
– To bardzo wdzięczny składnik, można stosować go po każdym innym składniku aktywnym. Wspaniale sprawdzi się do skóry z pierwszymi oznakami starzenia. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty będą widoczne po kilku tygodniach. Warto jednak na nie poczekać – przekonuje Ela Żywiczyńska.