Grupa Rossmann osiągnęła w 2020 r. 3,5 proc. wzrost sprzedaży do 10,35 mld euro. Spółka dobrze poradziła sobie w Niemczech, gdzie sprzedaż wzrosła o 4,7 proc., do 7,33 mld euro (wcześniej 7 mld euro). Wzrost sprzedaży netto jest o 1,4 proc. wyższy niż wzrost brutto ze względu na tymczasową obniżkę podatku VAT, a w porównaniu do 2019 r. wyniósł ponad 6 proc.
Jak podaje biuro prasowe Rossmanna w Niemczech, decydujące dla dobrych wyników było to, że drogerie, pomimo ograniczeń w handlu wywołanych koronawirusem, pozostały otwarte, a „zróżnicowany asortyment Rossmanna okazał się wyjątkowo odporny na kryzys, ponieważ był w stanie bardzo dobrze wytrzymać zmianę zachowań zakupowych klientów”.
Czytaj także: Marek Maruszak, Rossmann Polska: podtrzymujemy plany ekspansji
Zagraniczne spółki zależne Rossmanna (Polska, Węgry, Czechy, Turcja, Albania, Kosowo i Hiszpania) zostały w różnym stopniu dotknięte zamknięciami z powodu pandemii koronawirusa i odnotowały wzrost sprzedaży o 2 procent do 3,06 mld euro (rok ubiegły: 3 miliardy euro).
Rossmann prowadzi obecnie 2 011 sklepów za granicą i 2 233 w Niemczech. Sieć działa w 8 krajach europejskich i zatrudnia 56 300 osób.
Planowana wartość inwestycji Grupy w nowym roku obrotowym 2021 to 200 mln euro. Planowane jest otwarcie 195 placówek - 75 z nich w Niemczech.
Rossmann informuje, że w rankingu Forbs znajduje się na 54 miejscu wśród najlepszych pracodawców świata. Pandemia wyraźnie pokazała społeczne znaczenie handlu detalicznego. - W samych Niemczech 34 tys. pracowników Rossmanna wniosło ważny wkład w firmę i życie publiczne w tym trudnym roku. Rossmann wynagrodził to w 2020 r. wypłatami premii w wysokości ponad 30 milionów euro - podaje spółka w komunikacie.