W biurowcu Rossmanna w Łodzi stanął pierwszy recomat na butelki PET, aluminiowe puszki i nakrętki. W ten sposób firma zachęca pracowników do segregacji odpadów i wdrażania proekologicznych nawyków.
– Od kilku lat w biurowcu segregujemy odpady. Zrezygnowaliśmy z wody w plastikowych butelkach w salach konferencyjnych, a w kuchniach ustawiliśmy dystrybutory z wodą. Teraz zrobiliśmy kolejny krok i ustawiliśmy w biurowcu recomat – informuje Agata Nowakowska, rzeczniczka Rossmanna.
Recomat stanął w centrali Rossmanna w Łodzi, gdzie na co dzień pracuje ponad 1200 pracowników. Wkrótce mają zostać uruchomione w biurowcu kolejne dwa takie urządzenia. Docelowo Rossmann planuje wprowadzać recomaty także do swoich drogerii.
Jak działa recomat?
Recomat jednorazowo może pomieścić 8 kg plastiku i 9 kg aluminium. Jest prosty w obsłudze. Wystarczy zeskanować czytnikiem kod kresowy butelki lub puszki. Po chwili otwiera się wrzutnia, do której wkłada się przedmiot do recyklingu. Automat po kodzie kreskowym rozpoznaje rodzaj opakowania i kieruje je do właściwego worka. Następnie wszystkie zgromadzone odpady trafiają do recyklingu.
Aplikacja z nagrodami za segregację śmieci
Do korzystania z recomatu mobilizuje system zbierania punktów i wymiana ich na korzyści. Po zainstalowaniu aplikacji, za każdą butelkę i puszkę pracownicy Rossmanna otrzymują na konto 1 pkt. Punkty mogą wymienić na kody rabatowe do sklepów partnerskich (np. sportowych, ze sprzętem AGD) lub ekologiczne upominki od firmy.
Czytaj także:
Rossmann poszerza listę produktów oznaczonych jako przyjazne dla klimatu
Artur Rojek włącza się do akcji „Czujesz Klimat?” Rossmanna
Rossmann to największa sieć drogeryjna działająca na polskim rynku. Posiada niemal jedną trzecią rynku drogeryjnego w Polsce, a swój pierwszy sklep otworzyła w maju 1993 roku w Łodzi. Obecnie prowadzi ok. 1600 sklepów w ponad 600 miejscowościach. W 2015 roku Rossmann uruchomił drogerię internetową, a dwa lata później ruszył Klub Rossmann i aplikacja Rossmann PL (zarejestrowanych ok. 7 mln użytkowników). Kolejnym etapem rozwoju aplikacji było uruchomienie funkcji Rossmann GO (zakupy smartfonem bez konieczności podchodzenia do kasy). W 2021 r. Rossmann Polska osiągnął przychody na poziomie 9,6 mld zł. Firma zatrudnia ok. 15 tys. pracowników.