StoryEditor
Zdrowie
05.11.2021 00:00

Prawidłowe szczotkowanie to podstawa zdrowia zębów i dziąseł

Szczotkowanie zębów jest nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nawyk ten przyswajamy już od najmłodszych lat i wydawać by się mogło, że znamy wszystkie zasady dotyczące odpowiedniego mycia zębów. A jednak często zdarza się, że pacjenci stosują niepoprawną technikę. Ekspert wyjaśnia, jak powinna przebiegać ta czynność.

Szczotkowanie zębów ma na celu oczyszczenie jamy ustnej z resztek jedzenia, czy płytki nazębnej. Poprawne wykonywanie tej czynności pomaga uchronić zęby od chorób, takich jak próchnica, czy schorzenia dziąseł. Jednak ta teoretycznie prosta aktywność, często w praktyce sprawia problemy, gdyż pacjenci nie zawsze stosują dobrą technikę szczotkowania. Dlatego podczas rutynowej wizyty u stomatologa, warto zapytać o metodę zalecaną przez dentystę.

Trzy podstawowe kroki pielęgnacji, które pomogą właściwie myć zęby oraz utrzymać je w dobrej kondycji, abyśmy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem to:

  1. Nałożenie pasty na szczoteczkę oraz umieszczenie jej pomiędzy zębem, a dziąsłem pod kątem 45 stopni.
  1. Mycie ruchem wymiatającym – od dziąsła do końca każdego zęba. Dzięki temu dokładnie usuwamy nagromadzoną płytkę nazębną.
  1. Ruch ten powtarzamy także na wewnętrznej powierzchni zębów.

4. Na koniec wyczyśćmy także język. To pomoże usunąć szkodliwe bakterie oraz odświeży oddech.

– Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, przez około 2 minuty. Jednak, aby zęby i dziąsła pozostały w dobrej kondycji należy pamiętać o tym, aby wymieniać szczoteczkę co trzy miesiące oraz w codziennej rutynie stosować preparaty wspierające pielęgnację jamy ustnej, takie jak płyny do płukania ust oraz nitki do zębów – mówi Marzena Cesarz, dyplomowana higienistka stomatologiczna, współzałożycielka Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, ekspertka marki Elgydium.

Czytaj też: Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?  Przestrzegaj trzech prostych kroków

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
03.04.2025 16:34
Biały uśmiech na wagę złota – jak rynek higieny jamy ustnej odpowiada na rosnące wymagania konsumentów

Dynamiczne zmiany na rynku higieny jamy ustnej

Rynek produktów do higieny jamy ustnej w Polsce ulega dynamicznym przeobrażeniom. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający, co stawia przed producentami wyzwanie dostosowania oferty do zmieniających się oczekiwań. Według badań, wartość tego segmentu będzie rosła o ponad 6% rocznie do 2030 roku, napędzana innowacjami oraz zwiększoną świadomością zdrowotną społeczeństwa. Rosnąca konkurencja na rynku wymusza na producentach ciągłe dostosowywanie strategii, aby sprostać wymaganiom konsumentów oraz partnerów biznesowych, w tym sieci handlowych i drogerii.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
28.03.2025 10:07
Endometrioza pod lupą – wyjątkowe spotkanie, zorganizowane przez EndoMe i Karolinę Szymczak-Adamczyk
Gospodarze spotkania: Karolina SzymczakAdamczyk (założycielka EndoMe) z mężem Piotrem AdamczykiemMarzena Szulc

Wyjątkowe spotkanie prasowe, zorganizowane przez markę EndoMe i jej założycielkę Karolinę Szymczak-Adamczyk, odbyło się 25 marca w warszawskiej restauracji Stary Dom. Wydarzenie, które zgromadziło ekspertów, pacjentki oraz przedstawicieli mediów, wpisywało się w obchody Miesiąca Świadomości Endometriozy. Karolinie Szymczak-Adamczyk towarzyszył mąż, aktor Piotr Adamczyk, wspierający misję inicjatywy od samego początku.

Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in. dr n. med. Mikołaj Karmowski – jeden z czołowych polskich chirurgów specjalizujących się w leczeniu zaawansowanej endometriozy, dr n. med. Joanna Jacko – ekspertka ginekologii onkologicznej i diagnostyki ultrasonograficznej, Monika Królak-Wasilewska – dietetyczka kliniczna oraz Magda Kosmala-Banasik – fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na realia życia kobiet cierpiących na endometriozę – chorobę przewlekłą, której diagnoza zajmuje średnio od 7 do 10 lat. W trakcie paneli dyskusyjnych poruszono wiele palących tematów: od błędnych przekonań dotyczących endometriozy, przez systemowe bariery w diagnostyce i leczeniu, po znaczenie diety, suplementacji, fizjoterapii oraz zdrowia psychicznego w procesie terapii.

image
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in. dr n. med. Mikołaj Karmowski, dr n. med. Joanna Jacko, Monika Królak-Wasilewska oraz Magda Kosmala-Banasik
Marzena Szulc

Szczególnym momentem spotkania była część panelowa z udziałem samych pacjentek – kobiet, które na co dzień zmagają się z chorobą i publicznie dzielą się swoją historią. Ich głosy nadały spotkaniu autentyczności i przypomniały, jak istotne jest wsparcie emocjonalne i społeczne w leczeniu endometriozy.

Karolina Szymczak-Adamczyk podzieliła się również osobistą historią swojej diagnozy i drogą, która doprowadziła ją do stworzenia marki EndoMe – miejsca oferującego holistyczne wsparcie kobietom dotkniętym chorobą. – Zdrowie kobiet to nie moda – to misja. Chcemy nie tylko mówić o problemie, ale zmieniać podejście do leczenia i wsparcia kobiet z endometriozą – podkreśliła w swoim wystąpieniu.

Po części panelowej uczestnicy mieli okazję odwiedzić Strefę EndoMe – przestrzeń poświęconą prezentacji innowacyjnych produktów wspierających terapię endometriozy, porozmawiać z ekspertami i wziąć udział w sesji Q&A. Marka przedstawiła również wiosenną nowość w swoim portfolio – produkt otwierający odnogę kosmetyczną projektu – specjalistyczny żel do higieny intymnej z biofermentem 15%.

Wiosenne spotkanie z EndoMe udowodniło, że rozmowa o endometriozie to nie tylko potrzeba, ale i odpowiedzialność. Dzięki takim inicjatywom wzrasta świadomość społeczna, a kobiety zmagające się z chorobą zyskują realne narzędzia do walki o jakość swojego życia.

Czytaj też: Badanie hiszpańskich naukowców - czy częste używanie kosmetyków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem endometriozy?

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. kwiecień 2025 21:15