W czerwcu 2017 roku nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne ograniczyła prawo do otwierania nowych aptek do farmaceutów posiadający prawo wykonywania zawodu. Od tego czasu przedsiębiorcy bez wykształcenia farmaceutycznego i bez prawa do wykonywania zawodu nie mogą zostać właścicielami apteki, nawet zakładając spółkę z farmaceutą. Wszystkie osoby w spółce muszą bowiem spełniać wymogi ustawy.
Wtedy też uprawienia do otwierania aptek utraciły uczelnie z kierunkami farmaceutycznymi, którym takie placówki służyły do prowadzenia praktyk dla studentów i młodych farmaceutów. Na problem w kwietniu 2022 r. zwrócił uwagę w interpelacji do Ministra Zdrowia poseł Piotr Uruski (PiS).
Resort stanął wtedy na stanowisku, że skoro apteki ogólnodostępne prowadzone przez uczelnie medyczne przed dniem wejścia w życie ustawy „Apteka dla Aptekarza” mogą nadal funkcjonować i spełniać cele dydaktyczne to nie ma potrzeby wprowadzania dla nich specjalnych przepisów. Liczba podmiotów i sytuacji, w których zmienione przepisy Prawa farmaceutycznego znalazłyby zastosowanie, czyli takich, które chciałyby otworzyć nową aptekę byłaby znikoma.
Mimo to posłowie poparli poprawkę złożoną przez Jadwigę Emilewicz (PiS) i po koniec stycznia została ona przyjęta. W jej efekcie uczelnie medyczne z kierunkiem farmacja rozszerzyły listę podmiotów uprawnionych do otwierania aptek.
Apteki akademickie zostały jednak potraktowane w ustawie wyjątkowo. Uczelnie mogą otwierać tylko po jednej aptece. Nie dotyczą ich za to ograniczenia demograficzne i geograficzne, związane z liczbą mieszkańców przypadających na aptekę i odległością od innej placówki. Muszą natomiast realizować zadania związane z kształceniem praktycznym na kierunku farmacja.
Dodatkowo do odbywania praktyki zawodowej w tej aptece nie jest wymagana opinia, o której mowa w ustawie o zawodzie farmaceuty. Oznacza to, że do prowadzenia praktyk zawodowych apteki akademickie nie będą potrzebowały pozytywnych opinii WIF i okręgowej rady aptekarskiej.
Ustawa została skierowana do Senatu.