StoryEditor
Rynek i trendy
21.09.2020 00:00

Ponad połowa Polaków chce powrotu handlu w niedziele. Reszta jest na nie lub nie ma zdania

Za całkowitym powrotem handlu w niedziele jest ponad 53 proc. Polaków. Z kolei blisko 34 proc. jest przeciwnego zdania. Dla reszty nie ma to znaczenia lub ciężko jest im się określić w tym zakresie. Najwięcej zwolenników tego rozwiązania jest w grupie wiekowej 37-55 lat – 65 proc.. Popiera je też ponad połowa osób w wieku 18-36 lat. Z kolei najstarsi respondenci częściej opowiadają się za rządowymi obostrzeniami – blisko 60 proc. - podaje Monday News.

53,5 proc. Polaków jest za powrotem niedziel handlowych. 33,7 proc. jest odmiennego zdania. Natomiast 12,8 proc. ankietowanych ma neutralny stosunek do tego lub nie potrafi się określić. Biorąc pod uwagę poszczególne grupy wiekowe, 55 proc. osób w wieku 18-25 lat popiera ww. rozwiązanie. 14 proc. jest temu przeciwnych. Dla 29 proc. respondentów nie jest to istotną kwestią, a 2 proc. nie ma zdania na ten temat. Takie są wyniki ogólnopolskiego badania, wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. 

Konsumenci w tak młodym wieku bardzo cenią sobie wolność i niezależność. Dlatego zdecydowana większość z nich sprzeciwia się ograniczaniu handlu. Osoby mające do tego obojętny stosunek mogą robić część zakupów przez Internet i zwyczajnie nie odczuwać skutków obecnego zakazu – mówi Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX.

Natomiast Hubert Majkowski z Hiper-Com Poland zwraca uwagę na to, że najmłodsi respondenci w większości wychowali się w czasie, gdy nie było zakazu handlu. Traktują go jako restrykcję ograniczającą ich prawa. – Niektórzy młodzi ludzie uważają, że przez obostrzenia tracą możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Gdy pogorszy się sytuacja na rynku pracy, przybędzie zwolenników niedziel handlowych – przewiduje dr Maria Andrzej Faliński ze Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

W grupie wiekowej 26-36 lat 56 proc. respondentów uważa, że handel w niedziele powinien całkowicie wrócić. 28 proc. jest na nie. Dla 6 proc. ankietowanych nie ma to kompletnie znaczenia. Natomiast 10 proc. osób nie potrafi się do tego odnieść. 

Sklepy otwarte w niedziele stworzyły nawyki zakupowe, które towarzyszyły konsumentom przez wiele lat. Trudno je teraz zmienić. W tym przypadku, podobnie jak w młodszej grupie wiekowej, cyfryzacja odgrywa ważną rolę w procesie zakupowym. Dlatego duża część osób nie odczuwa zakazu tak mocno – stwierdza ekspert z Hiper-Com Poland.

Z kolei dr Faliński przypomina, że ludzie w tym wieku są często bardzo zapracowani. Wielu z nich ma małe dzieci. Niektórzy dodatkowo są skupieni na urządzaniu swoich domów czy mieszkań. Zamknięte sklepy w dniu wolnym od pracy potrafią im mocno utrudniać życie. – W tej grupie mogą być też osoby, które wcześniej musiały pracować w niedziele. One mogą nie chcieć powrotu do tamtej sytuacji – dodaje Lenkiewicz. 

Najwięcej zwolenników niedziel handlowych jest w grupie wiekowej 37-55 lat. Aż 65 proc. osób jest za takim rozwiązaniem. 31 proc. badanych jest przeciwnego zdania. 3 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat. 1 proc. nie potrafi opowiedzieć się po żadnej ze stron. 

– Zakaz handlu w niedziele jest uciążliwy dla osób w tym wieku, które stosunkowo często nie mają czasu na chodzenie do sklepów w środku tygodnia. W tej grupie częściej niż w pozostałych zdarzają się tzw. awaryjne zakupy. Dlatego najwięcej ankietowanych jest za powrotem handlu w niedziele – komentuje dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ponadto z badania wynika, że w grupie wiekowej 56-80 lat jest 38 proc. zwolenników powrotu do handlu w niedziele. Ale przeciwników jest aż 59 proc. Dla 1 proc. to jest bez znaczenia, 2 proc. nie ma wyrobionego zdania. Ekspert z Hiper-Com Poland zauważa, że Polacy w tym wieku pamiętają czasy, kiedy niedziele były niehandlowe. Sentyment wpływa na ich opinie. Starsze osoby prawdopodobnie są najbardziej przywiązane do tradycji i religii, a te czynniki wzmacniają ich sprzeciw wobec pracy w tym dniu. 

Osoby w tej grupie wiekowej mogą mieć najbardziej konserwatywne podejście. Wiele z nich uważa, że niedziela jest dniem rodzinnego wypoczynku. W tym przedziale wiekowym są też emeryci, którzy mają więcej czasu na codzienne zakupy niż młodzi i zapracowani ludzie. Dlatego seniorzy nie widzą potrzeby otwierania sklepów w niedziele, jeżeli sami z nich nie korzystają – wyjaśnia ekspert z Grupy BLIX. 

Jak podsumowuje dr Kłosiewicz-Górecka, osoby w wieku 56-80 lat mogą też mocniej niż młodsi konsumenci obawiać się o swoje zdrowie. Mają więc powody do tego, aby unikać dużych skupisk ludzi, w tym wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Mogą je odwiedzać, gdy inni pracują. Dlatego nie potrzebują niedziel handlowych. 

Badanie zostało wykonane przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Ankieta była prowadzona w bezpośrednich okolicach placówek handlowych w dniach 08-12 września br. Znajdowały się one na terenie 16 dużych miast, a także 12 średnich i mniejszych miejscowości. Łącznie odbyły się 1434 wywiady bezpośrednie z losowo wybranymi osobami w wieku od 18. do 80. roku życia.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
30.08.2024 13:18
TOP sierpnia 2024: bankructwo Avon, kłopoty u Ingrid i otwarcie Bath & Body Works
Wiadomości Kosmetyczne

W tym upalnym miesiącu naszych Czytelników i Czytelniczki najbardziej zajmowało nadchodzące bankructwo Avon, wycofanie Ingrid z drogerii Rossmann oraz mikroafera związana z relaunchem zapachów uprzednio reklamowych z pomocą TEAM X, oraz otwarcie Bath & Body Works w warszawskiej Arkadii.

1. Avon Products Inc. ogłasza bankructwo z powodu rosnącej liczby pozwów związanych z talkiem

 

Avon Products Inc., właściciel popularnej marki kosmetycznej, ogłosił bankructwo w związku z licznymi pozwami, które twierdzą, że talk zawarty w jego produktach powoduje raka. Firma złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami na podstawie rozdziału 11 w stanie Delaware, próbując poradzić sobie z 386 indywidualnymi sprawami związanymi z talkiem.

 

2. Ingrid u nas już nie będzie – mówi personel Rossmanna. Sieć zaprzecza. Co się dzieje z marką należącą do VPP? 

 

Marka Ingrid, znana z bogatej oferty kosmetyków, zniknie z drogerii Rossmann. W wielu lokalizacjach jej półki z produktami do makijażu są już puste. Pracownice drogerii informują, że nie będą one ponownie uzupełniane i zostaną zastąpione innymi markami. Jednak dział prasowy sieci podkreśla, że kosmetyki Ingrid nie są wycofywane ze sprzedaży. Właściciel marki przechodzi obecnie proces restrukturyzacji po osiągnięciu porozumienia z wierzycielami.

 

3. Ingrid wprowadza do Biedronki serię zapachów: konsumentki zarzucają marce gaslighting 

 

Marka kosmetyków Ingrid z portfolio Verona Products Professional ponownie znalazła się w centrum kontrowersji. Nowa kolekcja zapachów dla Biedronki okazała się być odświeżoną wersją serii sprzed kilku lat, którą wcześniej pośrednio promowano w kontekście TEAM X. Klientki na Instagramie zarzucają firmie manipulację i ukrywanie faktu, że wykorzystano te same formuły w nowych opakowaniach. Marka jednak stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.

 

4. Bath & Body Works ma nowy sklep w Polsce [ZDJĘCIA Z OTWARCIA]

 

Bath & Body Works, amerykańska marka znana z produkcji aromatycznych kosmetyków i świec do domu, otworzyła swój szósty sklep w Polsce. Nowy punkt w warszawskiej galerii Westfield Arkadia został uruchomiony przez firmę Alshaya Poland, która prowadzi sklepy Bath & Body Works na zasadzie franczyzy.

 

5. Płyn micelarny znanej francuskiej marki wycofany z obrotu. Jest zanieczyszczony groźną bakterią

 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące łagodzącej wody micelarnej marki Nuxe. W niektórych partiach produktu wykryto obecność bakterii Burkholderia Cepacia, która stanowi poważne zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością, hospitalizowanych oraz chorych na mukowiscydozę. Produkty z tych partii powinny zostać natychmiast wycofane z obrotu i nie powinny być używane przez konsumentów.

 

6. Nowy produkt wspierający skórę po radioterapii stworzony przez naukowczynię z ŚUM

 

Śląski Uniwersytet Medyczny zaprezentował nowatorski preparat do pielęgnacji skóry po radioterapii, opracowany przez dr inż. Joannę Kondziołkę. Preparat, testowany na pacjentkach z rakiem piersi, skutecznie redukuje objawy ostrego odczynu popromiennego, co może znacznie poprawić jakość życia pacjentek.

 

7. Właścicielka salonu kosmetycznego straciła dorobek całego życia w pożarze kamienicy w Poznaniu 

 

Właścicielka salonu kosmetycznego Inspiracja straciła swój salon, mieszkanie oraz cały dobytek w wyniku pożaru kamienicy w centrum Poznania. Społeczność Beauty Razem, znajomi i klienci już organizują pomoc, aby mogła jak najszybciej wrócić do pracy i normalnego życia. Pożar w Poznaniu miał tragiczne skutki – dwóch strażaków zginęło podczas akcji ratunkowej, a kilkunastu zostało hospitalizowanych.

 

8. Dermokosmetyki z największym wzrostem w sprzedaży L‘Oréal

 

L’Oréal opublikował wyniki za pierwsze półrocze 2024 roku, wykazując szybszy rozwój niż ogólny rynek kosmetyczny. Największy wkład w wzrost sprzedaży miały dermokosmetyki oraz produkty konsumenckie, w tym intensywnie promowany w Polsce tusz do rzęs Panorama.

 

9. Łukasz Stelmaszyk obejmuje stanowisko dyrektora generalnego w Dr Irena Eris SA 

 

Łukasz Stelmaszyk, menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży dóbr konsumenckich, został mianowany dyrektorem generalnym w Dr Irena Eris SA. Jego zadaniem będzie rozwój segmentu kosmetycznego firmy, wnosząc do niej swoje umiejętności zdobyte m.in. w Colian, Cersanit i 3M. W nowej roli będzie realizował ambitne cele zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

 

10. NielsenIQ: Rośnie ilościowa sprzedaż w wielu kategoriach kosmetycznych 

 

Ceny zaczynają się stabilizować, a sprzedaż ilościowa w wielu kategoriach kosmetyków rośnie, według najnowszych raportów firmy NielsenIQ. W drugim kwartale tego roku wzrost cen w Polsce nieco zwolnił. Jak informuje GUS, ceny wzrosły o 2,5 proc.  w porównaniu do 2,8 proc.  w pierwszym kwartale. Podobne tendencje odnotowuje NielsenIQ w analizach rynku FMCG. Wartość koszyka zakupowego za ostatnie 12 miesięcy (do 30.06.2024 r.) wyniosła 283,2 mld zł, co stanowi wzrost wartości o 7,6 proc. w skali roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.08.2024 13:01
UCE Research: Czeka nas dwucyfrowa inflacja? Być może w 2025 r.
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Wzrost cen w polskich sklepach nabiera tempa. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 3,9 proc. rdr., a analitycy przewidują dalsze podwyżki, które mogą doprowadzić do inflacji nawet na poziomie 10 proc. w przyszłym roku. Jakie są przyczyny tego niepokojącego trendu?

Dynamika wzrostu cen w polskich sklepach nie przestaje przyspieszać, co pokazują najnowsze dane z raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito. W lipcu br. średnie ceny codziennych zakupów wzrosły o 3,9 proc. rdr., podczas gdy w czerwcu było to 3,1 proc., w maju 2,9 proc., a w kwietniu 2,4 proc. Te liczby jednoznacznie wskazują na sukcesywne pogłębianie się inflacji, która zdaniem ekspertów, może osiągnąć w grudniu 5 proc., a w przyszłym roku nawet 10 proc. Zdaniem dr hab. Sławomira Jankiewicza, profesora UWSB Merito, rosnące ceny energii, gazu i paliw, a także inne czynniki makroekonomiczne, mogą jeszcze bardziej podbić inflację w nadchodzących miesiącach.

Eksperci ostrzegają, że sytuacja na rynku jest coraz bardziej niepewna, co może prowadzić do wzrostu liczby osób zagrożonych ubóstwem. Wzrost cen w sklepach może być dodatkowo stymulowany przez takie czynniki jak intensyfikacja konfliktów zbrojnych na świecie, problemy gospodarcze w USA, brak restrukturyzacji dużych państwowych przedsiębiorstw oraz wzrost kosztów energii.

Wpływ na obecne wzrosty cen miało również odmrożenie stawek VAT, które, jak twierdzą autorzy raportu, było nieuniknione. Chociaż sieci sklepów początkowo starały się ograniczyć przeniesienie kosztów na konsumentów, to jednak pełne przełożenie tych kosztów na ceny detaliczne stało się tylko kwestią czasu. Dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito zaznacza, że mimo intensywnej konkurencji wśród sieci handlowych, wzrost cen jest nieunikniony, a dodatkowe czynniki, takie jak wzrost płacy minimalnej, dodatkowo podnoszą koszty funkcjonowania sklepów.

Analiza danych z lipca br. pokazuje, że spośród 17 monitorowanych kategorii towarowych, aż 11 zanotowało jednocyfrowy wzrost cen rdr., a dwie kategorie odnotowały nawet dwucyfrowe podwyżki. Niestety, jak prognozuje dr Tomasz Kopyściański, w nadchodzących miesiącach liczba kategorii produktowych z rosnącymi cenami może się jeszcze zwiększyć, a wzrosty te mogą wynieść nawet 6-7 proc. rdr. Ostatecznie, na wzrost cen detalicznych wpłynie również rosnąca presja popytowa oraz ryzyko dalszego wzrostu rachunków za nośniki energii i podwyżki płacy minimalnej, które mogą zostać wprowadzone w styczniu 2025 roku.

Czytaj także: Colliers: Warszawa coraz atrakcyjniejszą destynacją na luksusowe zakupy

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. wrzesień 2024 07:52