StoryEditor
Producenci
17.02.2021 00:00

PMR: W 2021 rynek kosmetyczny powróci do trendu sprzed pandemii  

W 2021 r. rynek kosmetyczny powróci do trendu sprzed pandemii i odnotuje wzrost o 4,2 proc. rok do roku – prognozuje firma badawcza PMR Market Experts. Największą dynamikę osiągnie sprzedaż kosmetyków w internecie i w dyskontach.

Pomimo pandemii koronawirusa, rynek artykułów kosmetycznych w Polsce odnotował dodatnią dynamikę w 2020 r. Wzrósł o około 1,6 proc. do około 25 mld zł. Najnowszy raport PMR „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” przynosi jeszcze lepsze informacje.

Eksperci z tej firmy badawczej wskazują, że wyniku powolnego łagodzenia restrykcji i powrotu konsumentów do dawnych zachowań (tj. większa aktywność poza domem, częstsze odwiedzanie sklepów, czy powolny powrót do biur) dynamika wzrostu rynku kosmetycznego powróci do trendu sprzed pandemii i odnotuje on wzrost na poziomie 4,2 proc. rok do roku.

W 2020 r. sprzedaż artykułów kosmetycznych w internecie oraz w dyskontach osiągnęła wartość 7,1 mld zł, odpowiadając za ponad 28 proc. udziału w całym rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi.

Według PMR, od kilku lat właśnie dyskonty i e-commerce mają najwyższą dynamikę wzrostu wśród wszystkich kanałów sprzedaży artykułów kosmetycznych. Wynika to z ich rosnącej popularności wśród konsumentów oraz w przypadku dyskontów – rozszerzania asortymentu. Zmiana zachowań konsumentów w 2020 r. (zakupy kosmetyczne przy okazji zakupów spożywczych, czy przeniesienie ich do internetu) tylko podbiła te wzrosty.

PMR prognozuje, że w najbliższych latach trend ten nie ulegnie zmianie, kanały te będą rosnąć ponad dwukrotnie szybciej niż cały rynek kosmetyczny, średniorocznie o 6,4 proc. w latach 2021-2026. Według prognoz PMR, udział internetu i dyskontów w rynku artykułów kosmetycznych wzrośnie do ponad 35 proc. w 2026 roku.

Dynamika (%) wartości całego rynku artykułów kosmetycznych i sprzedaży kosmetyków w wybranych kanałach w Polsce, 2020, 2021 i 2026
  2020s 2021p   2026p
Dynamika rynku kosmetycznego 1,6%   4,2%   2,6%
Dynamika kanału internetowego  20,7% 14,2% 6,8%
Dynamika kanału dyskontów 8,3% 7,5% 3,4%

s - szacunek

p - prognoza

Źródło: raport PMR „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”, 2021

25 lutego o godz. 10.00 firma PMR organizuje webinar pt. „PMR Meet-Up: Asortyment pozakosmetyczny w drogeriach”.

Podczas spotkania skupimy się na analizie najważniejszych kategorii oraz porównaniu asortymentu w poszczególnych typach sklepów. Zaprezentujemy również wartość sprzedaży asortymentu pozakosmetycznego wśród największych detalistów kosmetycznych na polskim rynku – mówi Karolina Szałas, Retail Market Analyst, PMR.

Szczegóły wydarzenia i rejestracja: ➡️ kliknij tutaj

Wiadomości Kosmetyczne są patronem medialnym konferencji

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
10.01.2025 16:00
Nicolas Galitzine nową globalną twarzą perfum Emporio Armani
Emporio Armani

Emporio Armani ogłosiło, że brytyjski aktor Nicolas Galitzine został nowym globalnym ambasadorem zapachów marki. Znany z ról w popularnych filmach romantycznych i hitowych serialach telewizyjnych, Galitzine idealnie wpisuje się w wizerunek współczesnego bohatera — łączącego siłę, charyzmę i swobodę. W najnowszej kampanii marki aktor pojawia się w centrum dynamicznej, a zarazem kameralnej imprezy, gdzie przyciąga uwagę jako niekwestionowana gwiazda wieczoru.

Nicolas Galitzine urodził się 29 września 1994 roku w Londynie. Swoją aktorską karierę rozpoczął w 2014 roku w filmie The Beat Beneath My Feet. Przełomem w jego karierze były role w takich produkcjach jak Cinderella (2021), Purple Hearts (2022), Red, White & Royal Blue (2023) oraz The Idea of You (2024). Dzięki dynamicznemu rozwojowi kariery i rosnącej popularności, Galitzine stał się jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia w brytyjskim kinie.

Współpraca z Emporio Armani to dla Galitzine’a ważny krok w budowaniu globalnego wizerunku. Marka, znana z łączenia klasycznej elegancji z nowoczesnością, poprzez wybór młodego aktora podkreśla swoje otwarcie na nowe pokolenie odbiorców. Kampania z jego udziałem ma szansę dotrzeć do szerokiej grupy klientów na całym świecie, łącząc świat filmu z ekskluzywnym światem perfum.

W przeszłości Emporio Armani angażowało znanych aktorów i aktorki jako ambasadorów swoich perfum. W 2017 roku francuski aktor Clément Chabernaud został twarzą męskiego zapachu “Stronger With You”. W tym samym czasie holenderska modelka i aktorka Lara Stone promowała damski odpowiednik “Because It’s You”. W 2020 roku do grona ambasadorów dołączył brytyjski aktor Nicholas Hoult, który reprezentował linię zapachów “Emporio Armani Stronger With You”. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
10.01.2025 14:17
Oriflame zamyka fabrykę i przenosi produkcję z Polski, pracowników czekają zwolnienia [TYLKO U NAS SZCZEGÓŁY]

Firma Oriflame zdecydowała o zamknięciu fabryki w Warszawie i przeniesieniu produkcji do sieci wyselekcjonowanych producentów z Europy. Decyzja ta ma na celu modernizację procesów produkcyjnych oraz przyspieszenie wdrażania innowacyjnych kosmetyków.

Szwedzka marka kosmetyczna Oriflame podjęła decyzję o stopniowym zamknięciu swojej fabryki CETES w Warszawie w ciągu najbliższych dwóch lat. Produkcja zostanie przeniesiona do starannie dobranych europejskich partnerów, którzy specjalizują się w produkcji dla prestiżowych marek kosmetycznych. Z naszych informacji wynika, że decyzja ta podyktowana jest potrzebą szybszego reagowania na dynamicznie zmieniające się trendy rynkowe i rozwój technologii.

Przeniesienie produkcji do kilku partnerów w Europie pozwoli firmie Oriflame uzyskać dostęp do bardziej zróżnicowanych technologii, wyspecjalizowanej wiedzy oraz zaawansowanych procesów produkcyjnych. Przykładem jest przeniesienie produkcji luksusowych formuł pielęgnacyjnych, opracowywanych w sztokholmskim laboratorium, do fabryk we Francji. Takie rozwiązanie ma nie tylko podnieść jakość produktów, ale również skrócić czas ich wprowadzania na rynek.

image
Oriflame
Proces zamknięcia warszawskiej fabryki ma przebiegać stopniowo i być starannie zarządzany. Oriflame zapewnia, że wszystkie już złożone zamówienia zostaną zrealizowane lub płynnie przekazane nowym partnerom produkcyjnym. Firma deklaruje również, że dotychczasowe warunki współpracy z dostawcami i klientami pozostaną bez zmian, co ma zagwarantować ciągłość działalności. Produkcja kosmetyków nadal będzie odbywać się na terenie Unii Europejskiej, co pozwoli utrzymać wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa.

Decyzja ta będzie miała niestety wpływ na pracowników fabryki CETES w Warszawie - wszyscy pracownicy objęci procesem zwolnień otrzymają pakiet odpraw przewyższający wymagania prawne oraz odpowiednie wsparcie. Mimo zamknięcia zakładu, Oriflame nie wycofuje się z rynku polskiego, gdzie nadal planuje prowadzić intensywną sprzedaż swoich produktów i rozwijać działalność.

Pierwsze informacje, mówiące o możliwości zamknięcia fabryki w Ursusie, pojawiły się w lipcu 2024.

Anna Malmhake, CEO Oriflame Group, podkreśla, że zmiany są konieczne w obliczu dynamicznie rozwijającego się rynku kosmetycznego. Nowa strategia ma umożliwić firmie szybsze wprowadzanie innowacyjnych produktów oraz lepsze dopasowanie do oczekiwań konsumentów. Przeniesienie produkcji do wybranych partnerów europejskich ma nie tylko zwiększyć efektywność, ale również zapewnić długoterminowy rozwój marki.

image
Cetes Cosmetics

W kwietniu 2024 roku Cetes Cosmetics Poland prowadziło rekrutację na stanowisko księgowej w swojej siedzibie w warszawskim Ursusie, zachęcając do aplikowania obywateli i obywatelki Ukrainy.

Cetes Cosmetics to obecna nazwa firmy, która rozpoczęła działalność w Polsce w 1991 roku jako Oriflame Poland Sp. z o.o. W 2012 roku główna siedziba została przeniesiona z Ursusa, gdzie wciąż funkcjonuje fabryka, na ulicę Wołoską 22 w Warszawie.

Jak informowała Gazeta Wyborcza, w lipcu 2024 roku do stołecznego ratusza trafiły dokumenty dotyczące planowanej inwestycji firmy Greenfields na działce przy ul. Skoroszewskiej w Ursusie. Wstępny projekt przewiduje budowę kompleksu budynków mieszkalnych o wysokości do dziewięciu pięter, z podziemnym parkingiem na 1,8 tysiąca samochodów oraz 200 miejscami postojowymi na powierzchni. Obecnie na tym terenie znajduje się właśnie omawiana fabryka kosmetyków Oriflame.

Redakcja będzie monitorować sytuację.

Czytaj także:

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. styczeń 2025 15:25