P&G w ramach Ambicji 2030 dąży do zmniejszenia zużycia pierwotnych tworzyw sztucznych o 50 proc. do 2030 roku. Dodatkowo P&G Fabric Care Europe zobowiązało się do 30 proc. bezwzględnej redukcji tworzyw sztucznych do 2025 roku oraz do projektowania z myślą o 100 proc. recyklingu do 2022 roku.
Kluczowym elementem zmniejszenia wpływu jaki produkty marek koncernu (Ariel, Lenor, Tide, Downy, Fairy i Cascade) wywierają na środowisko są alternatywne opakowania i programy pilotażowe z ich wykorzystaniem. W tym celu koncern nawiązał współpracę z firmą Paboco, specjalizująca się w produkcji ekologicznych opakowaniach dla produktów płynnych.
Technologia papierowych butelek Paboco pozwala zredukować plastik, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy w porównaniu z konwencjonalnymi opakowaniami z tworzyw sztucznych. Tę formę pakowania wykorzystały już takie firmy jak The Coca-Cola Company, Carlsberg Group, The Absolut Company czy L'Oréal.
– Jesteśmy podekscytowani dołączeniem do grupy innowatorów w dziedzinie opakowań. To kolejny krok na naszej drodze do wprowadzania innowacji w kierunku bardziej zrównoważonych formatów opakowań – powiedział Jerry Porter, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju P&G.
Dodał, że marka Lenor ma już spore osiągnięcia we wprowadzaniu do swoich opakowań plastiku pochodzącego z recyklingu. Teraz jednak postanowiła pójść o krok dalej, oferując swoje produkty w butelkach z papieru.
– Naszą wizją jest stworzenie świata mniej zależnego od plastiku i bez odpadów z tworzyw sztucznych, poprzez projektowanie z myślą o obiegu zamkniętym i wymyślanie opakowań z materiałów pochodzenia biologicznego. Przechowywanie płynów w papierze jest szczególnym wyzwaniem, ale jego pomyślne przyjęcie może przynieść znaczne korzyści dla planety – skomentował Gittan Schiöld, PO dyrektora generalnego Paboco.
Dodał, że posiadanie takiego partnera, jakim jest P&G Fabric & Home Care zwiększa opłacalność proponowanych przez jego firmę technologii.
Papierowa butelka Lenora jest krokiem na drodze do biopakowania. Znacznie redukuje plastik w porównaniu do butelek używanych dotychczas. Jest też pierwszym tego rodzaju opakowaniem tworzonym na dużą skalę, pod względem projektu i technologii. Butelka jest wykonana z papieru z certyfikatem FSC, czyli pozyskiwanego w zrównoważony sposób. Zawiera cienką barierę z tworzywa sztucznego wykonaną z PET pochodzącego z recyklingu poużytkowego.
Paboco zapewnia, że przyszłe wersje butelki będą miały barierę z papierowej wyściółki, aby stworzyć opakowanie w 100-proc. nadające się do recyklingu bez oddzielania jego poszczególnych warstw.