StoryEditor
Opakowania
21.07.2021 00:00

P&G będzie sprzedawał płyny Lenor w papierowych butelkach

P&G zaprezentował papierową butelkę dla płynów Lenor. Na rynek mają one trafić w przyszłym roku. Będzie to wdrożenie próbne przed włączeniem ekologicznych opakowań do innych produktów z portfolio koncernu.

P&G w ramach Ambicji 2030 dąży do zmniejszenia zużycia pierwotnych tworzyw sztucznych o 50 proc. do 2030 roku. Dodatkowo P&G Fabric Care Europe zobowiązało się do 30 proc. bezwzględnej redukcji tworzyw sztucznych do 2025 roku oraz do projektowania z myślą o 100 proc. recyklingu do 2022 roku.

Kluczowym elementem zmniejszenia wpływu jaki produkty marek koncernu (Ariel, Lenor, Tide, Downy, Fairy i Cascade) wywierają na środowisko są alternatywne opakowania i programy pilotażowe z ich wykorzystaniem. W tym celu koncern nawiązał współpracę z firmą Paboco, specjalizująca się w produkcji ekologicznych opakowaniach dla produktów płynnych.

Technologia papierowych butelek Paboco pozwala zredukować plastik, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy w porównaniu z konwencjonalnymi opakowaniami z tworzyw sztucznych. Tę formę pakowania wykorzystały już takie firmy jak The Coca-Cola Company, Carlsberg Group, The Absolut Company czy L'Oréal.

– Jesteśmy podekscytowani dołączeniem do grupy innowatorów w dziedzinie opakowań. To kolejny krok na naszej drodze do wprowadzania innowacji w kierunku bardziej zrównoważonych formatów opakowań – powiedział Jerry Porter, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju P&G.

Dodał, że marka Lenor ma już spore osiągnięcia we wprowadzaniu do swoich opakowań plastiku pochodzącego z recyklingu. Teraz jednak postanowiła pójść o krok dalej, oferując swoje produkty w butelkach z papieru.

Naszą wizją jest stworzenie świata mniej zależnego od plastiku i bez odpadów z tworzyw sztucznych, poprzez projektowanie z myślą o obiegu zamkniętym i wymyślanie opakowań z materiałów pochodzenia biologicznego. Przechowywanie płynów w papierze jest szczególnym wyzwaniem, ale jego pomyślne przyjęcie może przynieść znaczne korzyści dla planety – skomentował Gittan Schiöld, PO dyrektora generalnego Paboco.

Dodał, że posiadanie takiego partnera, jakim jest P&G Fabric & Home Care zwiększa opłacalność proponowanych przez jego firmę technologii.

Papierowa butelka Lenora jest krokiem na drodze do biopakowania. Znacznie redukuje plastik w porównaniu do butelek używanych dotychczas. Jest też pierwszym tego rodzaju opakowaniem tworzonym na dużą skalę, pod względem projektu i technologii. Butelka jest wykonana z papieru z certyfikatem FSC, czyli  pozyskiwanego w zrównoważony sposób. Zawiera cienką barierę z tworzywa sztucznego wykonaną z PET pochodzącego z recyklingu poużytkowego.

Paboco zapewnia, że przyszłe wersje butelki będą miały barierę z papierowej wyściółki, aby stworzyć opakowanie w 100-proc. nadające się do recyklingu bez oddzielania jego poszczególnych warstw.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
22.01.2025 20:20
PZPK: Nowe rozporządzenie UE w sprawie opakowań wpłynie na branżę kosmetyczną
Opakowania są jednym z najważniejszych ogniw łańcucha produkcyjnego, którymi się zajmujemy – uważa szefowa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Justyna Żerańskaarchiwum

Nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) zostało opublikowane 22 stycznia w Dzienniku Urzędowym UE. To jeden z głównych elementów Europejskiego Zielonego Ładu, które mocno wpłyną na branżę kosmetyczną.

To długo oczekiwane ramy prawne dotyczące opakowań, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie dwa lata – podkreślił Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (PZPK), komentując to wydarzenie na LinkedIn. 

Związek podkreśla, że rozporządzenie PPWR wprowadza dla branży kosmetycznej takie wymogi, jak:

  • obowiązek możliwości recyklingu opakowań według zharmonizowanych kryteriów,
  • obowiązek użycia recyklatów,
  • obowiązek minimalizacji opakowań w oparciu o szczegółowe kryteria i konieczność dokumentacji tego procesu dla każdego opakowania,
  • wprowadzenie obowiązkowego oznakowania opakowań – sposobu sortowania i przydatności do ponownego użycia,
  • ponowne użycie opakowań transportowych i zbiorczych,
  • ograniczenie niektórych formatów opakowań (np. miniaturowe produkty hotelowe),
  • ograniczenia stosowania opakowań z materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych.

Przed nami w Polsce przede wszystkim wdrożenie nowego rozporządzenia do krajowego prawodawstwa i przygotowanie aktów wykonawczych/delegowanych, dotyczących oznakowania. Kosmetyczni trzymają więc nadal rękę na pulsie – podkreślono we wpisie. 

Z treścią rozporządzenia PPWR można zapoznać się tutaj 

Za niespełna trzy tygodnie wejdzie w życie rozporządzenie PPWR, dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, które właśnie opublikowano w OJEU. Obowiązywać zaś będzie od 12 sierpnia 2026 roku. To zdecydowanie zwieńczenie długiego okresu prac naszego zespołu pod genialną batutą Ewy Starzyk

– skomentowała Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. 

Jak podkreśliła Justyna Żerańska, Ewa Starzyk jest osobą, która “weszła w świat opakowań w ciągu ostatnich dwóch lat i stała się ekspertką, broniącą naszych kosmetycznych interesów z ramienia Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego".

Opakowania nigdy wcześniej nie były w centrum naszych prac regulacyjnych. Dzisiaj są jednym z najważniejszych ogniw łańcucha produkcyjnego, którymi się zajmujemy – dodała Justyna Żerańska. 

Czytaj też: Dr inż. Justyna Żerańska, PZPK: Konkurencyjność i innowacyjność europejskiego przemysłu drastycznie spadła [SONDA: Prognozy 2025]

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 21:56