StoryEditor
Producenci
22.11.2022 00:00

Olaplex ma kłopoty finansowe; sprzedaż w kanałach profesjonalnych firmy spadła

Marka produktów do pielęgnacji włosów przeżywa wielki spadek sprzedaży, spowodowany mieszanką wpływu konkurencji, problemów makroekonomicznych i sprzedawców detalicznych, którzy mają zbyt dużo produktów. Ośmioletnia firma, która we wrześniu 2021 r. weszła na giełdę w drodze oferty publicznej, odnotowała spadek cen akcji o 40 proc. w ciągu jednego dnia po opublikowaniu skorygowanych zysków za 2022 r. 18 października.

Poprzednie oczekiwania Olaplexu wobec korekcji zysków wynosiły od 796 do 826 mln dolarów, co oznacza spadek o 12-15 proc. Od czasu debiutu giełdowego, wycenionego wówczas na 14 miliardów dolarów, akcje Olaplex spadły o 77 proc., a ich kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 3,5 miliarda dolarów. Sprzedaż w kanałach profesjonalnych firmy spadła o 16% do 63 mln dolarów, w porównaniu ze wzrostem o 58 proc. w zeszłym roku, zgodnie z wynikami za trzeci kwartał roku podatkowego 2022. DTC spadło o 2,6 proc. w porównaniu ze wzrostem o 87% w zeszłym roku. Wolumen handlu detalicznego wzrósł o 60,1 proc. do 74,2 mln USD.

Olaplex ogłosił również, że dyrektorka operacyjna Tiffany Walden rezygnuje z tego stanowiska i przechodzi do „długoterminowej roli doradczej” po siedmiu latach pracy w firmie. Rynek kosmetyczny, ogólnie rzecz biorąc, nie radzi sobie dobrze, co pomaga umieścić problemy Olaplex w szerszym kontekście. Prestiż marki został szczególnie naruszony ze względu na wrażliwość cenową klientów w obliczu trudności makroekonomicznych.

Jue Wong, dyrektor generalny Olaplex, powiedział, że nadmiar produktów u partnerów detalicznych wynika z normalizacji problemów z łańcuchem dostaw. Podczas gdy ograniczenia łańcucha dostaw w latach 2020 i 2021 wpłynęły na zdolność marek kosmetycznych do terminowego dostarczania produktów do sprzedawców detalicznych, Olaplex nie miał tego problemu, powiedział Wong.  Najlepsze praktyki detalistów w tamtym czasie polegały na przechowywaniu trzymiesięcznych zapasów dowolnej marki, ale teraz detaliści wracają do comiesięcznych zamówień produktów. W związku z tym Olaplex chwilowo doświadcza niepowodzenia na wielką skalę.

Czytaj także: Olaplex debiutuje z wirtualnym salonem

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 05:26