Poprzednie oczekiwania Olaplexu wobec korekcji zysków wynosiły od 796 do 826 mln dolarów, co oznacza spadek o 12-15 proc. Od czasu debiutu giełdowego, wycenionego wówczas na 14 miliardów dolarów, akcje Olaplex spadły o 77 proc., a ich kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 3,5 miliarda dolarów. Sprzedaż w kanałach profesjonalnych firmy spadła o 16% do 63 mln dolarów, w porównaniu ze wzrostem o 58 proc. w zeszłym roku, zgodnie z wynikami za trzeci kwartał roku podatkowego 2022. DTC spadło o 2,6 proc. w porównaniu ze wzrostem o 87% w zeszłym roku. Wolumen handlu detalicznego wzrósł o 60,1 proc. do 74,2 mln USD.
Olaplex ogłosił również, że dyrektorka operacyjna Tiffany Walden rezygnuje z tego stanowiska i przechodzi do „długoterminowej roli doradczej” po siedmiu latach pracy w firmie. Rynek kosmetyczny, ogólnie rzecz biorąc, nie radzi sobie dobrze, co pomaga umieścić problemy Olaplex w szerszym kontekście. Prestiż marki został szczególnie naruszony ze względu na wrażliwość cenową klientów w obliczu trudności makroekonomicznych.
Jue Wong, dyrektor generalny Olaplex, powiedział, że nadmiar produktów u partnerów detalicznych wynika z normalizacji problemów z łańcuchem dostaw. Podczas gdy ograniczenia łańcucha dostaw w latach 2020 i 2021 wpłynęły na zdolność marek kosmetycznych do terminowego dostarczania produktów do sprzedawców detalicznych, Olaplex nie miał tego problemu, powiedział Wong. Najlepsze praktyki detalistów w tamtym czasie polegały na przechowywaniu trzymiesięcznych zapasów dowolnej marki, ale teraz detaliści wracają do comiesięcznych zamówień produktów. W związku z tym Olaplex chwilowo doświadcza niepowodzenia na wielką skalę.
Czytaj także: Olaplex debiutuje z wirtualnym salonem