Liczba aptek, które dołączyły do narodowego programu szczepień wciąż rośnie, bo nabór, który ruszył 15 czerwca jest otwarty i ciągły (nie ma konkretnej daty jego zakończenia), a uprawnienia do wykonywania szczepień ma blisko 9 tys. farmaceutów. Na razie, zgodnie z danymi które Naczelna Izba Aptekarska udostępniła 5 lipca, w programie jest 377 aptek.
Aby apteka została zakwalifikowana do programu musi być zarejestrowana w rejestrze jako aktywna. Musi również być podłączona do Systemu P1, prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, oraz zadeklarować używanie systemów informatycznych do dystrybucji szczepionek i e-rejestracji. Kolejne wytyczne dotyczą wymagań określonych przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniach w sprawach wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki oraz szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.
Aby przystąpić do Narodowego Programu Szczepień, apteka przesyła elektroniczne oświadczenie do właściwego miejscowo Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Należy jednak pamiętać, że oświadczenie musi być podpisane (podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty), ponieważ niepodpisane zgłoszenia są odrzucane.
Wnioski aptek są rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni. W tym czasie apteki przechodzą weryfikację. Jeśli jest pozytywna, apteka zostaje wpisana na specjalny wykaz „covidowy”, prowadzony przez dyrektorów wszystkich oddziałów NFZ. Znalezienie się na tym wykazie umożliwia rozliczenie szczepień z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Natomiast apteka za każde szczepienie przeciwko COVID-19 otrzymuje 61,24 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu karty szczepienia .
Pacjenci chcący przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w aptece mogą się rejestrować poprzez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samej aptece. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.
Kwalifikację do szczepienia jak i sam proces podania szczepionki przeprowadza farmaceuta posiadający odpowiednie uprawnienia. Apteka musi prowadzić także dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.
Czytaj też: Ruszyły szczepienia w aptekach