StoryEditor
Rynek i trendy
23.12.2022 00:00

Mintel: Eksperckie opinie, self-care, zdrowie seksualne i inteligentne sklepy to ogromne możliwości w 2023 r.

Firma Mintel ujawniła dane dotyczące rosnącego wpływu nauki na urodę, holistycznego self-care i większej płynności między kanałami offline i online, jako trzy trendy konsumenckie, które będą miały wpływ na globalny przemysł higieny osobistej i urody w 2023 roku.

Jak zwykle pod koniec roku internet obfituje w raporty i analizy dotyczące trendów na rok następny. Jednym z najcenniejszych tego typu źródeł jest firma Mintel, dostawca szczególnie istotnych danych na temat branży kosmetycznej i jej losów w następnych sezonach sprzedażowych.

Kosmetyki wsparte opiniami eksperckimi

Nazwany „Beauty Rx” trend zidentyfikowany przez firmę Mintel dotyczył rosnącego wpływu profesjonalistów i demokratyzacji nauki. „Ostatnie dwa lata to powrót do (opinii) ekspertów. Jako konsumenci cenimy teraz opinie ekspertów bardziej niż kiedykolwiek i mamy większą wiedzę niż kiedykolwiek wcześniej. Nie oznacza to, że konsumenci wiedzą wszystko o recepturach, ale są bardziej zainteresowani tym, jakie składniki znajdują się w produktach kosmetycznych i dlaczego się tam znajdują” – powiedział Andrew McDougall, dyrektor ds. badań kosmetycznych i higieny osobistej w firmie Mintel. Powiedział także, że kolejnym aspektem trendu Beauty Rx jest „medykalizacja piękna” — apetyt konsumentów na bardziej wydajne i silne produkty oraz zabiegi w domu będzie rósł. „Niezależnie od tego, czy „ulepszenia”, takie jak botoks i wypełniacze, czy produkty do pielęgnacji skóry do stosowania miejscowego, radzą sobie faktycznie z określonym stanem skóry, milenialsi i konsumenci z pokolenia Z są bardziej akceptujący w przypadku zabiegów w domu”.

Zdrowie seksualne, psychiczne i menopauzalne

Według Mintel stres związany z pandemią w połączeniu ze zmianą stylu życia doprowadził do tego, że konsumenci przyjęli za swoje więcej rytuałów i produktów związanych ze zdrowiem i dbaniem o siebie. W tym samym czasie koncepcja selfcare (samoopieki) w społeczności miała zyskać popularność, ponieważ ludzie uznali, że pomaganie sobie nawzajem jest sposobem na lepsze życie i lepsze samopoczucie. McDougall wyjaśnia, że to holistyczne podejście do samoopieki i koncepcji społeczności stworzyło platformę do zajęcia się przez marki niektórymi trendami zdrowotnymi. Zainteresowanie nimi i świadomość co do ich wymiaru narastały w ciągu ostatnich czterech do pięciu lat; chodzi o np. zdrowie psychiczne, zdrowie seksualne, zdrowie menopauzalne i mikrobiom skóry. W szczególności powiedział, że ewoluująca samoopieka otwiera drzwi markom kosmetycznym do przejścia do obszarów, które wcześniej były tabu, takich jak intymna higiena osobista i oparta na hormonach pielęgnacja. „Chodzi o to, aby marki prowadziły uczciwą rozmowę z konsumentami, dostarczając im produkty, które odpowiadają ich zmodyfikowanym potrzebom” — powiedział McDougall.
Od digitalu do offline
 
Mintel uważa, że w branży kosmetycznej ważne są zarówno elementy fizyczne, jak i cyfrowe, a przyszłość będzie polegać na dostosowaniu się do „usług mieszanych” w Internecie. "Ponieważ uroda to tak namacalna branża, aspekt sensoryczny jest naprawdę ważny. Ludzie mogą znać swoje mydła i płyny do mycia i chętnie kupują je online (...), ale jeśli chodzi o zapachy i kosmetyki do makijażu, to chociaż konsumenci będą szukać w Internecie, nadal chcą chodzić do sklepów, aby odkrywać ich własności zmysłowe” – powiedział McDougall. "Wcześniej chodziło o zastanowienie się, jak stworzyć sklep internetowy. Teraz musimy pójść w drugą stronę i zastanowić się, jakie są korzyści z zakupów online i jak możemy je przenieść do sklepu” – dodał.
 
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 06:31