Konsumentów nie dziwią już wyprzedaże produktów żywnościowych, którym kończy się termin przydatności do spożycia. Teraz również branża kosmetyczna postanowiła wykorzystywać ten sposób na szybkie pozbycie się takich towarów. Oprócz tego, że kosmetyki nie zalegają w magazynach czy na półkach, nie zasilą też coraz większych stert odpadów.
Gallinée szacuje, że od 20 proc. do 40 proc. produktów kosmetycznych staje się odpadem. Nowa praktyka marki umożliwia klientom zakup ulubionych produktów Gallinée, których okres przydatności do spożycia zbliża się do końca, z 70 proc. rabatem. Pierwsza wyprzedaż Gallinée Anti-Waste Operation rozpoczęła się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) 2021 r. i potrwa do końca stycznia. Daty kolejnych zostaną ujawnione niebawem.
Gallinée to marka założona przez dr Marie Drago w 2016 r. jako dostawca produktów do pielęgnacji skóry. Od tego czasu rozszerzyła swoją działalność na produkty do pielęgnacji jamy ustnej i włosów. Kosmetyki oferowane w ramach wyprzedaży, choć mają termin ważności od maja do września tego roku są całkowicie bezpieczny w użyciu, ale mają znacznie obniżoną cenę.
PAO czyli Period After Opening to informacja jak długo od momentu otwarcia opakowania i pierwszego użycia produktu. Symbol PAO najczęściej występuje na opakowaniach kosmetyków o trwałości powyżej 30 miesięcy. Wówczas producent nie ma obowiązku umieszczania daty minimalnej trwałości. PAO może też znaleźć się na produktach o krótszym terminie przydatności (poniżej 30 M), ale wówczas na opakowaniu występują obowiązkowo dwa oznaczenia: PAO i data minimalnej trwałości.
Trwałość produktu jest krótsza, kiedy się go użyło lub używa niż wtedy kiedy stoi nieotwarty na półce. Datę minimalnej trwałości produktu określa symbol klepsydry. Warto dodać, że kosmetyki naturalne mają zazwyczaj krótszy termin przydatności do użytku. Można stwierdzić, że trend kosmetyków naturalnych może spowodować, że spora część takich produktów nie zdąży się sprzedać. Pocieszając jest jednak to, że marki naturalne dbają o to, żeby cała formuła jaki i opakowanie było bezpieczne dla środowiska. Mimo wszystko najbardziej rozsądne i ekologiczne jest podjęcie próby znalezienia nabywców na kosmetyki, którym kończy się termin przydatności do użytku.
Przeczytaj również: Ekologiczny kosmetyk musi być w ekologicznym opakowaniu