Ubiegły rok, trudny i zaskakujący w związku z pojawieniem się koronawirusa zmienił życie wielu osób. Miał wpływ na życie zawodowe i osobiste. Praca przeniosła się z biur do domów, szkoła do dziecięcych pokojów, praktycznie zamarło życie towarzyskie. Przełożyło się to na tzw. zachowania konsumenckie, na to co i dlaczego kupujemy.
Polacy są szczególnie wyczuleni na punkcie zdrowia. Pandemiczny rok jeszcze wzmocnił te obawy. Kupowaliśmy produkty wzmacniające odporność, które przynoszą określone korzyści i które są postrzegane jako zdrowsze. Rosła sprzedaż produktów bez laktozy, bez glutenu, wegetariańskich, z certyfikatami bio.
Wzrosło także zainteresowanie produktami, które redukują stres, pomagają zasnąć, spokojnie spędzić dzień. Wiele osób zwróciło się ku praktykom jogi czy medytacji. Znacząco wzrosła liczba osób, które adoptowały zwierzęta.
Mając wiele powodów do niepokoju szukaliśmy sposobów na wyciszenie, złagodzenie lęków i sprawianie sobie prostych przyjemności. Znalazło to odzwierciedlenie w koszykach zakupowych. Można powiedzieć, że dogadzaliśmy sobie. Jak wynika z danych Nielsena w 2020 r. wzrosła sprzedaż win (+11 proc.), szczególnie musujących (+17 proc.), oliwek (12 proc.), serów pleśniowych (13 proc.).
Co jeszcze cieszyło się większym zainteresowaniem? Produkty, które pokazują, że byliśmy zdecydowanie bliżej siebie. O 15 proc. wartościowo w 2020 vs 2019 r. wzrosła sprzedaż lubrykantów i o tyle samo sex stymulatorów. Atmosferę tworzyły świece zapachowe – wzrost o 28 proc. A SPA urządzaliśmy sobie we własnej wannie – sprzedaż płynów do kąpieli wzrosła o 12 proc.