W ramach współpracy trzy firmy będą pracować nad produkcją trwałego plastiku, a LanzaTech będzie wychwytywać przemysłowe emisje dwutlenku węgla i przetwarzać je na etanol za pomocą unikalnego procesu biologicznego.
Total przekształci następnie etanol w etylen przed jego polimeryzacją w polietylen, który ma takie same właściwości techniczne jak jego kopalny odpowiednik. Wreszcie L'Oréal wykorzysta polietylen do produkcji opakowań o tej samej jakości i właściwościach, co konwencjonalny polietylen.
Jak przekazano w komunikacie prasowym, proces ten dowodzi, że przemysłowe emisje dwutlenku węgla można wykorzystać do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, a partnerstwo toruje drogę nowym możliwościom.
L'Oréal skomentował w oświadczeniu: „Partnerzy zamierzają teraz kontynuować współpracę nad skalowaniem produkcji tych zrównoważonych tworzyw sztucznych i nie możemy się doczekać współpracy ze wszystkimi, którzy chcą przyłączyć się do nich i zobowiązać się do stosowania nowych zrównoważonych tworzyw sztucznych”.
L'Oréal to kolejna firma kosmetyczna, która w 2020 r. intensyfikuje programy CSR i zrównoważonego rozwoju, a firmy w całym łańcuchu dostaw wyznaczają cele, aby wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Jacques Playe, dyrektor L'Oréal ds. opakowań i rozwoju, powiedział: „L'Oréal stale poprawia wpływ swoich opakowań na środowisko. Dzięki tej innowacji przekształcającej emisje dwutlenku węgla w polietylen, naszym celem jest opracowanie nowego zrównoważonego rozwiązania w zakresie opakowań. Mamy ambicję, aby wykorzystać ten zrównoważony materiał w naszej butelce szamponu i odżywki do 2024 roku i mamy nadzieję, że inne firmy dołączą do nas, wykorzystując tę przełomową innowację ”.