StoryEditor
Prawo
02.12.2022 00:00

L’Occitane ujawnia wyniki za pierwszą połowę roku podatkowego 2023

L‘Occitane ogłosiło wyniki śródroczne za pierwsze półrocze roku podatkowego 2023, które wykazały, że sprzedaż netto wzrosła o 29,3 proc. do 900,5 mln euro, dzięki początkowemu włączeniu niedawno przejętych marek Sol de Janeiro i Grown Alchemist, oraz akceptowalnemu wzrostowi kluczowych marek grupy.

Grupa L‘Occitane opublikowałą swoje półmetkowe wyniki za pierwszą połowę roku podatkowego 2023, przy wzroście sprzedaży netto o 29,3 proc. Wartość ta wzrosła do 900,5 mln euro dzięki konsolidacji niedawno przejętych marek, a także akceptowalnemu wzrostowi głównych brandów w portfolio (znajdują się w nim obecnie L’Occitane en Provence, Melvita, Le Couvent des Minimes, Erborian, L‘Occitane au Brésil, Sol de Janeiro i Grown Alchemist).

Zysk operacyjny osiągnął 87,0 mln euro, co oznacza wzrost o 10,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to drugi rok z rzędu rekordowego zysku netto w okresie przejściowym, który wyniósł 63,9 mln euro, co oznacza wzrost o 5,4 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła w tym okresie o 4,4 proc. w stałym tempie, pomimo utraty 121 lokacji w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie nadal rosła sprzedaż internetowa, która stanowiła 29,4 proc. całości.

André Hoffmann, wiceprezes i dyrektor generalny L‘Occitane, powiedział: „Pomimo trudnego otoczenia, sprawdzona odporność naszej firmy zapewniła nam dalsze utrzymywanie silnego tempa wzrostu i osiągnięcie kolejnego rekordowego zysku okresowego. Tymczasem następna faza naszej trwającej transformacji w organizację wielomarkową i zrównoważoną geograficznie została naznaczona ujawnieniem naszej nowej misji korporacyjnej: dzięki upodmiotowieniu pozytywnie wpływamy na ludzi i regenerujemy przyrodę. Chociaż obecne przeciwności makroekonomiczne prawdopodobnie będą się utrzymywać i prowadzić do konsekwencji kosztowych we wszystkich częściach naszej działalności, jesteśmy bardzo skoncentrowani na przejściu suchą stopą przez sezon świąteczny".

Ogłoszona przy okazji publikacji wyników finansowych mowa misja korporacyjna polega na reprezentowaniu kolejnej fazy transformacji L’Occitane w geograficznie zrównoważoną, wielomarkową grupę. Grupa utworzyła komitet ds. zrównoważonego rozwoju, a każdy członek zespołu kierowniczego podpisał list, w którym zobowiązał się do bycia szafarzem misji firmy. "Zgodnie z naszą misją korporacyjną, wyraźnie i zbiorowo koncentrujemy się na potrójnej linii wyników — naszych ludziach, planecie i rentowności — i pozostajemy zaangażowani w wykorzystywanie nieodłącznych mocnych stron naszych marek w celu zapewnienia zrównoważonego wzrostu i rentowności”, podkreślił Hoffmann.

Czytaj także: Nieskończony recykling tworzyw sztucznych; olejek L‘Occitane w butelce z 100% recyklingu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
03.04.2025 13:26
Estée Lauder stanie przed sądem za wprowadzanie inwestorów w błąd
Timwkwaizwohfjw, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Amerykański gigant branży kosmetycznej, The Estée Lauder Companies, będzie musiał stawić czoła zarzutom o wprowadzenie w błąd akcjonariuszy. Jak poinformowała agencja Reuters, sędzia federalny uznał, że firma dopuściła się „wielu wprowadzających w błąd pominięć” oraz posługiwała się „półprawdami” w swoich komunikatach dla inwestorów. Sprawa trafiła do sądu okręgowego w Stanach Zjednoczonych.

Zarzuty dotyczą głównie ukrywania przez Estée Lauder nadmiernej zależności od sprzedaży na tzw. szarym rynku w Chinach. Chodzi tu konkretnie o działalność „daigou” – niezależnych pośredników kupujących luksusowe produkty za granicą i odsprzedających je na rynku chińskim. Pozew zbiorowy zarzuca firmie, że nie poinformowała inwestorów o skali tej zależności, co miało szczególne znaczenie po zaostrzeniu regulacji wobec tego rodzaju działalności przez władze chińskie.

Sędzia Arun Subramanian, cytowany przez Reuters, podkreślił, że przedstawiciele Estée Lauder przypisywali spadki sprzedaży wielu czynnikom, pomijając przy tym wpływ ograniczenia działalności „daigou”. Jednocześnie – jak zauważył sąd – firma uspokajała inwestorów, zapewniając, że poprawa sytuacji jest „już w drodze”, co mogło wprowadzać ich w błąd.

The Estée Lauder Companies, właściciel takich marek jak Tom Ford, nie skomentował sprawy mimo próśb ze strony Reutersa. Postępowanie sądowe będzie miało istotne znaczenie nie tylko dla przyszłości spółki na rynku kapitałowym, ale również może wyznaczyć nowe standardy w zakresie przejrzystości raportowania finansowego w branży dóbr luksusowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
02.04.2025 16:32
Polskie pianki koloryzacyjne w RAPEX Safety Gate; sprawdź które!
579090
/ Safety Gate RAPEX
579091
/ Safety Gate RAPEX
579092
/ Safety Gate RAPEX
579093
/ Safety Gate RAPEX
579090
579091
579092
579093
Gallery

Do europejskiego systemu szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych RAPEX Safety Gate trafiły ogłoszenia dotyczące kosmetyków polskiej marki Wats Élysée. Chodzi konkretnie o koloryzujące pianki do włosów, które zawierały zakazany w produktach kosmetycznych składnik – 2-(4-tert-butylobenzylo)propionaldehyd (BMHCA). Substancja ta została sklasyfikowana jako potencjalnie szkodliwa dla układu rozrodczego, zdrowia nienarodzonego dziecka oraz może powodować uczulenia skórne.

Zgłoszenia do systemu RAPEX obejmują trzy konkretne produkty Wats Élysée, zidentyfikowane przez numery EAN. Są to: 5907813184475 (partie 04326, 01368, 03206, 03378), 5907813184468 (partie 04428, 05469) oraz 5907813184741 (partie 02129, 04309). Obecność BMHCA została wykryta na podstawie analizy składu podanego na opakowaniu produktów, co wskazuje na naruszenie obowiązujących regulacji dotyczących bezpieczeństwa kosmetyków.

W związku z zagrożeniem dla zdrowia, zarówno odpowiednie organy nadzoru, jak i dystrybutorzy zdecydowali o natychmiastowym wycofaniu wskazanych partii produktów z rynku. Działanie to ma na celu zapobieżenie dalszemu narażeniu konsumentów na potencjalnie niebezpieczne substancje oraz zapewnienie zgodności z przepisami unijnymi dotyczącymi składu kosmetyków.

BMHCA to związek chemiczny, który był wcześniej stosowany jako składnik zapachowy w perfumach i kosmetykach, jednak ze względu na wyniki badań toksykologicznych został objęty zakazem stosowania. Przypadek pianek Wats Élysée pokazuje, jak ważna jest skuteczna kontrola składu produktów kosmetycznych oraz funkcjonowanie systemów wczesnego ostrzegania, takich jak RAPEX.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 04:33