StoryEditor
Rynek i trendy
11.10.2022 00:00

Które produkty warto wypromować na Halloween?

Halloween za pasem, co oznacza, że drogerie mogą spodziewać się zwiększonej sprzedaży kilku kategorii produktowych. Sprawdźmy, które z nich warto wyeksponować, aby uzyskać większe obroty i zachęcić konsumentki i konsumentów do wizyty.

Halloween to okazja do wypróbowania stylizacji i makijażu, które zupełnie nie nadają się na co dzień. Warto zatem ułatwić klientom i klientkom dotarcie do produktów, które szczególnie przydadzą się przy eksperymentach, a które potencjalnie zostaną w ich kosmetyczkach na dłużej. Intensywne kolory, brokat, metaliczne odcienie, efekt wyrazistego blasku i inne, „niesprzedażowe" artykuły mogą zacząć sfruwać z półek!

Nietrwała koloryzacja włosów 

Jednym z najbardziej typowych elementów kostiumu halloweenowego jest ciekawa, często kolorowa fryzura. Nie wszyscy jednak chcą zatrzymać ostry róż, zieleń lub fiolet na dłużej, więc w ruch idą kredy do włosów, kremy do koloryzacji zmywalnej i półtrwałej, szampony i odżywki koloryzujące. Ta mniej inwazyjna forma zmiany odcienia włosów pozwala nie tylko bawić się przez jedną noc w całkowicie alternatywnym stylu, ale może także poddać inspirację przy okazji kolejnych metamorfoz fryzury. Produkty te zwykle nie zawierają amoniaku ani utleniaczy, dzięki czemu są bezpieczne i bardziej zachęcające dla klientów. Inną ich zaletą jest fakt, że zmywają się w większości już podczas pierwszego mycia.

 

Od lewej do prawej: Schwarzkopf Live Paint It! zmywalna kreda do włosów Pink Crush, Venita Trendy Mousse Color 37 Emerald Green 75 ml, Isana Color 2 Create mix + shade nr Mermaid Aqua

Sztuczne rzęsy

Czarownice, wróżki, królewny i żeńskie postaci z anime — wszystkie mogą się pochwalić wyrazistymi oczami. Sztuczne rzęsy pozwalają osiągnąć taki efekt niewielkim wysiłkiem. Szczególnym wzięciem będą cieszyć się rzęsy charakteryzatorskie, asymetryczne, z niestandardowych materiałów i kolorowe. Połączone z kolorowym lub brokatowym eyelinerem (kolejny produkt do promowania!) dadzą nieziemski efekt.

Od lewej do prawej: KISS Lash Couture 5th Avenue Collection Splendor, Kryolan Showgirl SG-2, Inglot Rzęsy ozdobne z piór 54F

Wyraziste cienie do powiek

Makijaż na Halloween wymaga wręcz blasku, neonowych kolorów i intensywnych, kontrastowych połączeń. Kupno nowej palety z cieniami do powiek brzmi w takim razie jak przyjemna forma pofolgowania sobie z okazji święta duchów! Soczyste zielenie, ostre błękity, głębokie czerwienie i zimne róże będą w cenie, więc najbardziej kolorowe palety warto wypromować. Pojedyncze cienie lub paletki czwórki mogą również być ciekawą ofertą w przypadku bardziej zachowawczych konsumentek. Makijaż na Halloween nie musi być mroczny i demoniczny; coraz częściej jest artystyczną pochwałą na cześć kolorów. Cienie mogą zostać wykorzystane także w makijażu brwi lub do bodypaintingu!

 

Od lewej do prawej i z góry na dół: Revolution Makeup X Joker Why So Serious DC Comics, Eveline Cosmetics Look Up Neon Lime, Profusion Glitter Gem Emerald Gems

 

Czytaj także: Halloween zwiększył gwałtownie sprzedaż kosmetyków kolorowych, Polacy wydają coraz więcej na Halloween. Korzysta na tym branża kosmetyczna

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. grudzień 2024 01:50