Kering Beauté ogłosił, że podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów w Creed od funduszy kontrolowanych przez BlackRock Long Term Private Capital Europe i obecnego prezesa Javiera Ferrána.
Przejęcie wyraźnie oznacza ważny krok dla firmy Kering Beauté, pozwalający jej osiągnąć masę krytyczną w tej kategorii. Widzimy bardzo przekonujące uzasadnienie i wzajemne korzyści strategiczne pod względem wiedzy specjalistycznej, sieci i zasięgu geograficznego – powiedziała dyrektorka generalna Kering Beauté, Raffaella Cornaggia. Była dyrektorka Estée Lauder została mianowana na to stanowisko w Kering w lutym, aby poprowadzić francuską grupę w tym segmencie.
Kering opisuje Creed jako „luksusowy dom perfumeryjny” z kolekcją ponadczasowych perfum i „wybitnym profilem finansowym”. W roku podatkowym kończącym się 31 marca 2023 r. firma Creed wygenerowała ponad 273 milionów dolarów (250 milionów euro). Korporacja twierdzi, że planuje wykorzystać sieć dystrybucji Creed, aby przyspieszyć rozwój swojego działu kosmetycznego w Chinach, a także w innych regionach. Marka, najbardziej znana ze swojego zapachu Aventus, który kosztuje 210 euro (229 dolarów), zatrudnia jedynie 700 pracowników ze względu na swój butikowy charakter.
Analityk RBC, Piral Dadhania, oszacował wartość transakcji na 1 do 2 miliardów euro, bardziej prawdopodobnie w górnej części przedziału, powołując się na niedawny zakup Aēsop przez L‘Oréal, jak donosi Reuters. Jeśli chodzi o potencjalne dalsze przejęcia przez grupę Kering, firma „uważa na (nowe) możliwości fuzji i przejęć”, powiedział dyrektor finansowy Kering, Jean-Marc Duplaix. „Jesteśmy bardzo selektywni” – dodał Duplaix.
Czytaj także: Zakład Gucci w Mediolanie skontrolowany w ramach unijnego dochodzenia antymonopolowego