Rita Chapman, mieszkanka Scottsdale w Arizonie, pozwała Avon Products Inc. w związku ze swoją diagnozą; w 2021 roku odkryto, że Chapman choruje na nowotwór złośliwy, międzybłoniaka opłuconej. Do głównych czynników ryzyka jego powstawania zalicza się narażenie na azbest.
Według akt sądowych, używała pudrów Avon, które miały wysoki poziom zawartości azbestu ze względu na zawartość talku. Dowody w sprawie wskazywały, że firma starała się sprzedać swoje zapasy tych produktów w czasie, gdy Chapman ich używała. Ława przysięgłych Sądu Najwyższego w Los Angeles, która ukarała firmę Avon za ukrywanie faktu, że niektóre z jej pudrów na bazie talku mogą powodować raka, przyznała już Chapman 40 milionów dolarów odszkodowania, zwiększając łączną kwotę w tej sprawie do ponad 50 milionów dolarów. Kwota w ta miała pokryć straty emocjonalne Rity Chapman i koszty leczenia związane z jej walką z międzybłoniakiem.
W przypadku Chapman przysięgli doszli do wniosku, że kierownictwo Avon wiedziało, że talk w produktach firmy stwarza ryzyko raka, ale nie ostrzegło o tym konsumentów. Odkryli również, że kierownictwo Avon działało „złośliwie, w drodze ucisku lub oszustwa” (cytując prawo stanowe), ukrywając zagrożenia dla zdrowia swoich klientów. „Jesteśmy rozczarowani tym werdyktem i będziemy energicznie wykorzystywać wszystkie dostępne sposoby odwołania” – napisał rzecznik Avon w oświadczeniu. „Firma Avon jest przekonana, że ma mocne podstawy do odwołania i będzie nadal bronił swojego stanowiska”.
Czytaj także: Johnson & Johnson stoi w obliczu kolejnego pozwu zbiorowego w sprawie talku