StoryEditor
Opakowania
12.04.2021 00:00

Jestem udawaną butelką z papieru. Marka Amorepacific oskarżona o ekościemę

Greenwashing – czyli ekościema, udawanie, że robi się ekologiczne produkty, to coś, co najbardziej szkodzi całemu nurtowi eko i rozwojowi rynku naturalnych kosmetyków. Tym razem nie popisała się firma Amorepacific, która postanowiła udawać, że zapakowała serum do twarzy w papierową butelkę. 

Popularna południowokoreańska firma kosmetyczna Amorepacific przeprosiła za wprowadzenie konsumentów w błąd po tym, jak zauważyli oni, że butelka serum do twarzy marki Innisfree, wykonana jest częściowo z plastiku, a nie z papieru, jak sugeruje etykieta.

Zaczęło się od kartonowej butelki kosmetyku z wielkim nadrukiem na szarym papierze „Hello I’m paper bottle”, które postanowiła rozciąć jedna z uczestniczek facebookowej grupy „No Plastic Shopping”. Okazało się, że kartonowa „skorupka” ukrywa plastikowy pojemnik.

Post wywołał liczne komentarze użytkowników mediów społecznościowych, którzy dołączyli do krytyki Innisfree, oskarżając firmę o „greenwashing”, czyli zabieg marketingowy, który daje fałszywe wrażenie o tym, że produkt jest bardziej ekologiczny niż w rzeczywistości.

Wtedy rozpętała się jeszcze większa burza, bo sytuację opisały za koreańskim portalem koreaherald.com media na całym świecie.

Na skutek nagłośnienia oburzenia konsumentów przez media, marka przyznała, że etykieta może wprowadzać w błąd. – Użyliśmy terminu papierowa butelka, aby wyjaśnić rolę papierowej etykiety otaczającej butelkę – napisała firma Innisfree w oświadczeniu i dodała: – Przeoczyliśmy możliwość, że nazewnictwo mogłoby wprowadzić ludzi w błąd, sugerując, że całe opakowanie jest wykonane z papieru. Przepraszamy za niedostarczenie informacji w precyzyjny sposób.

Niestety i te stwierdzenia nie zawierają całej prawdy. Okazało się, że firma była świadoma mogącej wprowadzać w błąd interpretacji hasła na opakowaniu. Innisfree wprawdzie nie ukrywała składu opakowania, a nawet sama zamieściła krótki film prezentujący papierową otoczkę po rozcięciu, ale zignorowała krytykę internautów w sierpniu 2020 roku i broniła swojej komunikacji marketingowej.

„Po co nawet zawracać sobie głowę marnowaniem papieru na opakowanie zewnętrzne. To jest fałszywa reklama. To nie jest papierowa butelka, to papierowa etykieta na butelkę. Wprowadza konsumentów w błąd i jest tanią, podstępną taktyką marketingową. To obraźliwe dla klientów. Ktokolwiek pomyślał, że to świetny pomysł, powinien zmienić zdanie” – napisano w komentarzu pod postem Innisfree na Facebooku.

Magda Głowacka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. grudzień 2024 01:00