StoryEditor
Rynek i trendy
27.04.2022 00:00

Jakość kosmetyków w kostkach ma kluczowe znaczenia dla rozwoju tej kategorii w Polsce

Kosmetyki w kostkach to stale rosnący globalny trend. Takie produkty cieszą się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie. W Europie też zyskują na znaczeniu, ale w Polsce są wciąż niszowe. Na naszym rynku istnieje kilka firm, które tworzą kosmetyki w kostkach o naprawdę wysokiej jakości. To pasjonaci z misją, ponieważ ich wyprodukowanie wymaga ogromnego zaangażowania i cierpliwości. 

Zgodne z aktualnymi trendami, takimi jak waterless i zero waste, kosmetyki w kostce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Klienci powoli przekonują się do szamponów i odżywek w kostce, a na rynku pojawiają się również balsamy do ciała. 

Produkcja kosmetyków w kostce jest trudniejsza niż płynnych mydeł, szamponów czy odżywek. Polskie firmy wciąż pracują nad optymalizacja produkcji, która pozwoli im zwiększyć ofertę takich produktów.

Tworząc swoje produkty założyłam, że muszą być one najwyższej jakości. Główny zarzut do kosmetyków w kostce był zazwyczaj taki, że się nie pienią. Piana w przypadku szamponu jest ważna, bo daje użytkownikowi efekt oczyszczenia. Piana moich szamponów jest gęsta i nie ścieka, a zawarte składniki są bezpieczne i nieuczulające. Długo pracowałam nad składem i wyglądem produktu. Udało się. Uważam, że naprawdę wato sięgać po kosmetyki w kostkach – mówi Anna Komierowska-Szweycer, producent kosmetyków w kostkach.

Twórcy produktów w kostkach twierdzą, że złą reklamę tym produktom zrobiły niestety sieci drogeryjne, które umieściły na swoich półkach takie propozycję, ale ich niska jakość sprawiała, że Polacy nabrali przekonania, że nie są to kosmetyki godne zaufania. A to nieprawda. Kosmetyki w kostkach są bardzo wydajne i ekologiczne, ale to już od dawna konsumenci wiedzą, ale oprócz tego są bardziej skuteczne.

Produkcja szamponów płynnych polega na podgrzaniu i rozpuszczeniu składników aktywnych, które w ten sposób tracą nieco na wartości. Kosmetyk w kostce ma konsystencję stałą, która jest lepiej przyswajalna. Składniki w formie stałej są bardziej efektywne i między innymi lepiej nawilżają, nabłyszczają, a także zamykają łuskę w przypadku włosów – wyjaśnia Anna Madejska, kosmetolog i właścicielka butiku z polskimi kosmetykami naturalnymi Slow Glow.

Mimo wzrostu popularności takich produktów wciąż trudno jest ocenić wielkość tego rynku. Np. w USA większość marek, które weszły na ten rynek, to marki niezależne, które nie pojawiają się w statystykach Nielsena czy NPD. Szacuje się, że w Europie rynek ten stanowi 5 proc. rynku kosmetyków, ale zgodnie z prognozami wkrótce osiągnie silny wzrost. We Francji kosmetyki w kostce tworzą bardzo dynamiczny rynek z różnymi typologiami marek. To jednak nie oznacza, że giganci kosmetyczny nie mają ich w swojej ofercie. 

Obserwuję stały wzrost zainteresowania szamponami i odżywkami w kostce. Klienci mają coraz większą świadomość ekologiczną. Rośnie trend zero waste, a te produkty doskonale się w niego wpisują. Są ekologiczne i wydajne. Coraz więcej ich sprzedajemy zarówno online jak i stacjonarnie – dodaje Anna Madejska.

Przeczytaj również: W 2026 r. przychody globalnego rynku kosmetycznego mogą osiągnąć poziom 131 mld dolarów rocznie

Marta Kudosz
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w WIelkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.04.2025 14:38
Kenvue: Młodzi Brytyjczycy inwestują w drogie kosmetyki, ale zaniedbują podstawową higienę
Moose Photos

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Kenvue, właściciela marek takich jak Aveeno, Neutrogena czy Piz Buin, ujawnia interesujące, a miejscami sprzeczne dane na temat rutyn pielęgnacyjnych Brytyjczyków. W ogólnokrajowej ankiecie, zrealizowanej we współpracy z Censuswide na próbie 2000 osób w wieku 18+, aż 60 proc. respondentów przyznało, że nie stosuje spójnej rutyny pielęgnacyjnej skóry.

Co więcej, aż 34 proc. badanych spędza zaledwie pięć minut lub mniej na codziennej pielęgnacji twarzy, a przeciętny Brytyjczyk zasypia bez umycia twarzy dwa razy w tygodniu. Wyniki te wskazują na znaczne zaniedbania w zakresie podstawowej higieny, mimo że młodsze pokolenia coraz częściej sięgają po drogie kosmetyki.

Średnie miesięczne wydatki respondentów pokazują inną stronę tego zjawiska: około 27 funtów przeznaczanych jest na produkty do pielęgnacji skóry, 22 funty na pielęgnację włosów i 19 funtów na higienę jamy ustnej. Najczęściej wybieranymi produktami pielęgnacyjnymi były kremy i nawilżacze do twarzy (42 proc.), następnie sera do twarzy (18 proc.), toniki i peelingi (po 11 proc.) oraz maseczki (10 proc.).

Jedynie 15 proc. ankietowanych uznało krem z filtrem SPF za niezbędny element pielęgnacji, co – zdaniem Kenvue – pokazuje wyraźną lukę edukacyjną w zakresie profilaktyki raka skóry. Problem ten został także wskazany w badaniu przeprowadzonym przez sklep internetowy Face the Future. Jako trzy główne bariery ograniczające zaangażowanie w pielęgnację osobistą, uczestnicy badania wskazali: wysokie koszty produktów (30 proc.), brak motywacji lub energii (25 proc.) oraz napięty grafik pracy (23 proc.).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 13:53