Co można uzyskać stosując peelingi kwasowe?
Ze względu na wysokie stężenia składników aktywnych i niskie pH są to produkty silnie działające. Przyspieszają procesy naprawcze skóry, usuwają martwe komórki naskórka, niwelują przebarwienia i wyrównują koloryt skóry, zmniejszają niedoskonałości, spłycają zmarszczki i działają wygładzająco. Pozwalają opóźnić procesy starzenia się skóry.
Czy każdy może stosować produkty z kwasami?
Nie, tego typu pielęgnacja nie jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry. Wykluczeniem do stosowania produktów z kwasami owocowymi (AHA, BHA, kwas glikolowy) jest skóra wrażliwa, alergiczna, łuszcząca się i naczynkowa, trądzik różowaty oraz stany zapalne skóry. Po tego typu kuracje nie powinny sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Produktów nie można też stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę.
Jeśli zamierzam użyć takiego produktu pierwszy raz, to…
Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia oraz ostrzeżeniami. Zalecane jest także wykonanie próby tolerancji na małym fragmencie skóry. Ponadto trzeba pamiętać, że produktów opartych na kwasach owocowych nie należy łączyć z produktami na bazie alkoholu, innymi produktami kwasowymi oraz retinoidami (także stosowanymi doustnie).
Najczęściej spotykamy się z ostrzeżeniami, że skóry, którą potraktowałyśmy kosmetykami z kwasami czy poddałyśmy zabiegom złuszczającym nie można wystawiać na słońce. Dlaczego?
Kwasy owocowe zwiększają wrażliwość skóry na słońce. Podczas stosowania takich produktów i tydzień po zakończeniu zaleca się stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z wysokim filtrem UVA/UVB (min. SPF 30) oraz ograniczenie ekspozycji na słońce. W innym przypadku można nabawić się przebarwień i podrażnień. Używając silnych peelingów kwasowych, nie powinno się drażnić dodatkowo skóry mechanicznie (np. tarciem ręcznikiem, peelingiem mechanicznym) i rozgrzewać jej (np. w saunie). Produkty należy aplikować na dobrze osuszoną skórę.
Co może nas zaniepokoić i jak pielęgnować skórę po takich zabiegach?
Przede wszystkim nie powinno się sięgać po peelingi kwasowe zbyt często, bo po tego typu złuszczaniu skóra w zbyt krótkim czasie nie jest w stanie się zregenerować. W efekcie stanie się nadwrażliwa i kłopotliwa w pielęgnacji. W przypadku stosowania kwasów, jakiś czas po zabiegu (do 2 dni), może utrzymywać się zaczerwienienie skóry. Jeżeli nie ustępuje należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Przez kilka następnych dni skóra po peelingu będzie się łuszczyć, dlatego zaleca się jej regularne nawilżanie.