– Równość płci ma dla nas ogromne znaczenie i jest kluczowym elementem naszej holistycznej strategii różnorodności. Niedawno ogłosiliśmy nasz ambitny cel, jakim jest parytet płci na wszystkich szczeblach zarządzania w Henklu. Niestety kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w dziedzinie badań i nauki. Dzięki nagrodzie Marthy Schwarzkopf angażujemy się w promowanie utalentowanych kobiet w nauce i wspieranie ich w ich projektach badawczych – mówi Sylvie Nicol, dyrektor ds. zasobów ludzkich w Henkel.
Nagroda im. Marty Schwarzkopf to nagroda badawcza, o którą mogą ubiegać się europejskie naukowczynie realizujące projekt w dziedzinie badań nad włosami lub w pokrewnych dziedzinach. Jej wysokość to 10 tys. euro połączona ze wsparciem mentorskim. Złożone wnioski ocenia eksperckie jury złożone z naukowczyń z doktoratem w dziedzinie badań nad włosami, pracujących w Henkel Beauty Care.
Tegoroczne laureatki zostały ogłoszone podczas ceremonii wręczenia nagród w siedzibie Henkla w Hamburgu w Niemczech.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby i poziomu aplikacji. Z tego powodu postanowiliśmy nagrodzić nie jedną, ale trzy badaczki, a także uhonorować drugie i trzecie miejsce nagrodami pieniężnymi – skomentowała Andrea Sättler, dyrektor ds. badań i rozwoju w Henkel Beauty Care i przewodnicząca jury ekspertów Nagrody Marty Schwarzkopf.
Pierwsze miejsce przyznano prof. dr hab. med. Lidii Rudnickiej. Pełni ona funkcję przewodniczącej Kliniki Dermatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i od ponad 30 lat zajmuje się badaniami nad włosami oraz chorobami włosów i skóry głowy. Zdradziła ona, że nagrodę 10 tys. euro przeznaczy na dalszy rozwój swojego kanału YouTube #NotJustHairDiseases, aby edukować ludzi na temat chorób włosów.
Nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. euro za drugie miejsce trafia do dr Marty Bertolini, dyrektor ds. naukowych i zastępcy dyrektor zarządzającego Skin & Hair Research Solutions GmbH w Münster. W swoich badaniach szczególnie interesuje się ona metabolizmem mieszka włosowego i związanymi z nim zmianami, szczególnie dotykającymi osoby z wypadaniem włosów.
Trzecie miejsce przypadło dermatolog Andrii Constantinou, która obecnie doktoryzuje się na Charité-Universitätsmedizin Berlin. Zaproponowała ona projekt badawczy, wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy zmian w mikrobiomie w kontekście zapalenia mieszków wlosówych. Otrzymała ona nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. euro oraz profesjonalne wsparcie od Henkla w dalszym rozwoju swojego projektu.
Czytaj też: Polka laureatką nagrody International Rising Talents przyznawanej przez Grupę L’Oreal