StoryEditor
Producenci
23.06.2021 00:00

[FBK 2021] Katarzyna Konopa, Stowarzyszenia Kosmetyki Bez Okrucieństwa: Konsumenci są zagubieni i oczekują jasnego przekazu

- Wzrasta zainteresowanie tematem kosmetyków etycznych i liczba źródeł, z którymi konsumenci muszą się zmierzyć. Często są zagubieni w ogromie informacji - powiedziała Katarzyna Konopa, prezes Stowarzyszenia Kosmetyki Bez Okrucieństwa, w debacie „Eko, natura, zero waste, konsument jutra” podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021 Piękno z natury.

Jak przyznała panelistka, konsumenci lubią informacje uproszczone - kosmetyki "na tak" lub na nie", ale wielu kupujących kosmetyki chce wejść w temat głębiej.

- Chcą wiedzieć, ale lubią prosty przekaz. A my dogłębnie tłumaczymy konsumentom na czym polega sprawa. Nie mamy listy firm czy marek wolnych od okrucieństwa zwierząt. Staramy się motywować do zapoznania z podstawowymi informacjami - mówiła podczas dyskusji.

Prezes Stowarzyszenia Kosmetyki Bez Okrucieństwa przyznała, że obecnie jest w Polsce dostępnych kilkaset certyfikatów eko, do tego certyfikaty wegańskości i cruelty free.

Konsumenci się gubią i nie nadążają za dowiadywaniem się jakie są kryteria przyznawania certyfikatów. Dostęp do informacji o tym, czego dotyczy certyfikat jest utrudniony.

Sytuacji nie ułatwiają sami producenci.  

- Firmy piszą na przykład "Kochamy zwierzęta" a to nic mówi, może tylko o hobby producentów, ale nie wpływa na cechy kosmetyku. Takie informacje mieszają w głowach. Edukacja jest kluczem, ale potrzebne są jasne wytyczne - przekonywała Katarzyna Konopa.

Ekspertka obserwuje działania firm kosmetycznych w zakresie ochrony środowiska i ochrony zwierząt i stwierdziła, że jest bardzo podbudowana faktem, że coraz więcej firm pisze do Stowarzyszenia z własnej inicjatywy.

- Dostajemy dużo maili, jesteśmy stowarzyszeniem non-profit, zajmujemy się tym w swoim wolnym czasie i bez wynagrodzenia. Ta liczba zgłoszeń, od firm i konsumentów, jest budująca. Firmy same chcą się zweryfikować. Pierwsze pytanie brzmi często "Ile to kosztuje?" bo producenci są przyzwyczajeni, że za certyfikaty zwykle muszą zapłacić - mówiła.

- Starają się. Coraz więcej jest sytuacji, gdy producent zmienia dystrybutora czy producenta składników po to, aby być w zgodzie z naszymi kryteriami. To ogromny powód do radości, ale są jednak jeszcze braki w edukacji - przyznała Katarzyna Konopa.

Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 12:56