StoryEditor
Apteki
13.06.2022 00:00

Farmaceuci czekają na zwiększenie uprawnień

Farmaceuci podczas pandemii dostali uprawnienia do wykonywania szczepień. W tej chwili 75 aptek bierze udział w pilotażu przeglądów lekowych. Wkrótce do tych usług ma dołączyć możliwość wystawiania recept kontynuowanych. Farmaceuci czekają na zwiększenie uprawnień. Ich wiedza i umiejętności są obecnie wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu – uważa mgr farm. Magdalena Rozynek-Bartkowska z sieci DOZ Apteki.

– Rozwojowi opieki farmaceutycznej paradoksalnie pomógł COVID i to, że w marcu 2020 roku praktycznie zamknęły się wszystkie przychodnie i poradnie specjalistyczne. I to na nas farmaceutów spadła niemal cała opieka nad pacjentem – powiedziała mgr farm. Magdalena Rozynek-Bartkowska z sieci DOZ Apteki, podczas II Ogólnopolskiego Kongresu DOZ Pacjent w Centrum Uwagi.

Jednym z elementów opieki farmaceutycznej są przeglądy lekowe. Rozpoczęty pilotaż tych usług jest pierwszym tego typu doświadczeniem na świecie przeprowadzonym na taką skale. W jego ramach przebadanych zostanie 1 tys. pacjentów w 75 aptekach. 

Czytaj też: Resort zdrowia chce dać farmaceutom więcej uprawnień

– Zbierzemy mnóstwo doświadczeń, dzięki którym przeglądy lekowe staną się jednym z wielu świadczeń zdrowotnych możliwych do zrealizowania w aptece – przekonywała Magdalena Rozynek-Bartkowska.

Dodała, że drogę do tych usług otworzyło doświadczenie ze szczepieniami na COVID-19, które zostały wprowadzone do aptek podczas pandemii. Podsumowała, że apteki DOZ zorganizowały 192 punkty szczepień, w których zaszczepiono 109 tys. pacjentów. Uprawnienia do wykonywania takich usług ma w tej chwili 789 farmaceutów zatrudnionych w DOZ. Oprócz szczepionek na COVID, wykonywali oni przez pewien czas również szczepienia przeciw grypie.

Farmaceuci czekają teraz na umożliwienie im wykonywania pozostałych usług zapisanych w ustawie o ich zawodzie. W sumie jest ich 16 i poza szczepieniami i przeglądami lekowymi są to różnorodne badania diagnostyczne.

– Farmaceuta może stanowić bardzo ważne ogniwo w procesie rozpoznania choroby i opieki zdrowotnej. Mamy wiedzę, kwalifikacje i potencjał, związany z liczbą farmaceutów w Polsce. To 35 tys. wykształconych osób, których wiedza i umiejętności są obecnie wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu – zwróciła uwagę przedstawicielka sieci DOZ Apteki.

Dodała, że gdy tylko pojawiły się możliwości, 309 farmaceutów z aptek DOZ złożyło akces do prowadzenia przeglądów lekowych (warunkiem było m.in. ukończenie studiów podyplomowych i kilkuletnie doświadczenie w pracy w aptece na terenie UE). Ostatecznie do pilotażu przystąpiło pięć aptek sieci.

Farmaceuci przekonują, że to co warto byłoby wprowadzić w następnej kolejności to tzw. recepty kontynuowane wystawiane przez farmaceutów. Według nich pacjenci wyczekują tego rozwiązania, bo dzięki niemu nie będą musieli umawiać się na wizytę lekarską tylko po to, by uzyskać receptę na kontynuację leczenia. Będzie ją można uzyskać w aptece.

– Skrócimy dzięki temu drogę pacjenta do leku i kolejki do lekarzy – podsumowała Magdalena Rozynek-Bartkowska.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
09.04.2025 13:38
Zmiany w zarządzie Super-Pharm: nowi członkowie z doświadczeniem w branży FMCG i technologii
Super-Pharm

Zgodnie z najnowszym wpisem opublikowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym, w spółce Super-Pharm doszło do znaczących zmian personalnych na szczeblu zarządczym. Ze składu zarządu wykreślono Michała Przybysza, który pełnił funkcję członka zarządu. To oznacza zakończenie jego kadencji i istotne przetasowanie w strukturze kierowniczej firmy.

W miejsce Michała Przybysza do zarządu powołano dwóch nowych członków – Tomasza Mietułkę oraz Tomasza Stryczyńskiego. Tomasz Mietułka posiada wieloletnie doświadczenie w branży FMCG, zdobyte m.in. w takich firmach jak Upfield, Makro oraz Unilever. Z kolei Tomasz Stryczyński związany był wcześniej z sektorem technologicznym, pracując w firmie eFitness, co może wskazywać na kierunek rozwoju kompetencji zarządu Super-Pharm.

Zmiany zostały formalnie zarejestrowane przez sąd, co oznacza ich oficjalne obowiązywanie. Tym samym, struktura zarządu spółki została poszerzona o dwóch nowych członków, co może mieć istotny wpływ na strategię operacyjną i dalszy rozwój sieci. Super-Pharm, jako znana sieć aptek i drogerii, funkcjonuje na rynku polskim od lat, a zmiany w kadrze zarządzającej mogą świadczyć o planowanych nowych kierunkach działania.

Obecna decyzja zarządcza wpisuje się w szerszy kontekst zmian organizacyjnych, jakie zachodzą w branży detalicznej i zdrowotnej. Rosnąca konkurencja i postępująca digitalizacja wymagają od spółek elastyczności i dostosowania kompetencji kadry zarządzającej. Nowi członkowie zarządu Super-Pharm mają doświadczenie zarówno w dużych korporacjach międzynarodowych, jak i w środowiskach technologicznych, co może przynieść firmie nowe impulsy rozwojowe.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
11.03.2025 14:58
DOZ inspiruje kobiety kampanią "Zatrzymaj się dla siebie"
Inicjatywa ma na celu uświadomienie kobietom, jak istotne jest dobre samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizycznemat.pras. DOZ.pl

Druga edycja kampanii "Zatrzymaj się dla siebie", która wystartowała z okazji Dnia Kobiet, ma przypominać kobietom o ich własnym dobrostanie oraz być zaproszeniem do refleksji i działania. Twórcy oraz zaproszeni do inicjatywy goście podkreślają, że dbanie o własne potrzeby nie powinno być luksusem, a koniecznością dla zachowania zdrowia i sprawności.

Czas na oddech i regenerację

Inicjatywa ma na celu uświadomienie kobietom, jak istotne jest dobre samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Poprzez różnorodne działania kampania zachęca do regularnego poświęcania czasu na relaks i regenerację, co w dłuższej perspektywie przekłada się na lepsze zdrowie. 

Głównym źródłem informacji o projekcie jest strona internetowa gdzie oprócz wyselekcjonowanych produktów znajdziemy praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała i ducha, a także suplementacji. Dzięki krótkim filmom instruktażowym, m.in. z technikami masażu czy prostymi ćwiczeniami, wiedza przekazywana jest w łatwo przyswajalnej formie.

Dla osób szukających doraźnej ulgi od stresu, DOZ.pl przygotował transmisję na żywo na Instagramie z Leną Panczenko, ekspertką mindfulness, która podczas sesji prezentuje proste ćwiczenia oddechowe oraz techniki relaksacyjne. Ich praktykowanie pozwala redukować ból, uspokajać układ nerwowy i mózg, regulować akcję serca, a nawet zmieniać połączenia neuronalne.

Rozmowy, które dodają sił

Czasem wystarczy jedna inspirująca rozmowa, by zainicjować pozytywne zmiany w życiu. Dlatego do udziału w kampanii zostały zaproszone dwie wyjątkowe kobiety: Bogna Sworowska – modelka i bizneswoman oraz Daria Łukowska – popularyzatorka wiedzy o zdrowiu i śnie. W intymnych oraz motywujących rozmowach z Natalią Szymańczyk, znaną podcasterką i dziennikarką, opowiedzą o swoich osobistych doświadczeniach w poszukiwaniu wewnętrznej równowagi i sposobach radzenia sobie z wyzwaniami codzienności.

Święta [jak Dzień Kobiet] to również pretekst, aby powiedzieć stop. Teraz jest mój czas, skoncentruję się na sobie. Na swoim zdrowiu – psychicznym i fizycznym, dobrostanie, własnej przyjemności. Jeśli osiągniemy taki stan, że prawie codziennie czujemy się ze sobą dobrze, to jest to – mówi Bogna Sworowska w rozmowie.

Odcinki specjalne podcastu Natalii Szymańczyk będą dostępne w marcu na platformach Spotify i YouTube.

OZ.pl ma również niespodziankę: konkurs z nagrodami dla użytkowniczek portalu. Aby wziąć udział i mieć szansę wygranej, należy podzielić się swoimi sposobami na dbanie o siebie w wolnym czasie. Odpowiedzi (w formie komentarzy do posta na Instagramie) można publikować do 16 marca 2025 roku na profilu marki. Szczegóły konkursu zawarte są w regulaminie, dostępnym na stronie internetowej DOZ.pl.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 00:50