W aplikacji Mój Farmaceuta Dr.Max pacjenci znajdą m.in. aktualne wersje ulotek leków z informacjami o dawkowaniu i składzie oraz działaniach niepożądanych. Daje ona także możliwość ustawienia automatycznego powiadomienia o konieczności zażycia przepisanego leku lub podania antybiotyku dziecku.
Mój Farmaceuta Dr.Max to jednak przede wszystkim innowacyjne podejście do doradztwa farmaceutycznego w Polsce. Aplikacja ma bowiem wbudowaną funkcję Porady farmaceutycznej, będącą czatem z Farmaceutą.
– W dobie pandemii kontakt pacjenta z farmaceutą i poradnictwo świadczone praktycznie natychmiast, to rzecz nie do przecenienia. Po zainstalowaniu aplikacji pacjent uzyskuje bezpłatny dostęp do konsultacji poprzez czat bez wychodzenia z domu, a zespół doświadczonych magistrów farmacji – praktyków – służy wiedzą i fachową poradą – wyjaśnia Anita Jeglińska, mgr farmacji, koordynator zespołu farmaceutów obsługujących czat w ramach aplikacji.
Zapewnia też, że w szczególnych przypadkach, wymagających szerszej diagnostyki i konsultacji, pacjent kierowany jest do lekarza.
– Natomiast farmaceutę na czacie można poprosić m.in. o zweryfikowanie ilości antybiotyku podawanego dziecku czy poradę na temat krępującego problemu, o którym pacjent wstydzi się rozmawiać podczas wizyty w aptece. Jest to kolejny poziom wspierania naszych pacjentów w bezpiecznej farmakoterapii, również w weekendy i święta – podkreśla koordynatorka.
Specjalna funkcja aplikacji umożliwia też odebranie notatek przesłanych pacjentowi przez farmaceutę podczas wizyty w aptece, a dotyczących sprzedanych preparatów. Mogą one dotyczyć np. zażywania leku o konkretnej porze dnia czy konieczności unikania niektórych pokarmów podczas leczenia.
– W aplikacji można też sprawdzać historię zakupów, co pozwoli na jeszcze lepsze zaopiekowanie się pacjentem w aptece np. dopasowanie leku na przeziębienie, do pozostałych preparatów przyjmowanych przez pacjenta, tak by uniknąć niekorzystnych działań lub zażywania podobnych preparatów – wyjaśnia Anita Jeglińska.
Z poziomu aplikacji można również znaleźć najbliższe placówki Dr.Max wraz z informacjami o ich godzinach otwarcia i numerem telefonu. Natomiast w Bazie Wiedzy znalazły się artykuły o tematyce związanej z farmacją, medycyną oraz urodą.
Aplikacja dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android i iOS. Dotychczas pobrano ją 5 tys. razy.
Jak wynika z analiz PWC blisko 60 proc. pacjentów w Europie Środkowo-Wschodniej jest gotowych korzystać z rozwiązań telemedycznych. Analitycy rynku są też przekonani, że nowinek technologicznych w ochronie zdrowia będzie coraz więcej. Rozwój takich usług przyspieszyła bowiem panująca pandemia.