Downsizing to zjawisko, które istniało od dawna, ale nasiliło się wraz ze wzrostem inflacji. Pozwala producentom przemycić wzrost ceny, tak by konsument tego nie zauważył – płaci bowiem tyle samo, tyle że za mniejszą ilość produktu w opakowaniu. Problem dotyczy coraz większej liczby artykułów i już nie ogranicza się tylko do kategorii spożywczych – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.
Gazeta jako przykład artkułów „odchudzonych” podaje papier toaletowy, którego jest coraz mniej na rolkach. Producenci oszczędzają, ale nie w sposób, który byłby widoczny dla konsumentów. Zamiast odejmować rolkę czy dwie ze zbiorczego opakowania, oferują produkt cieńszy albo luźniej zwinięty. Na pierwszy rzut oka trudniej jest taki zabieg dostrzec.
Zdaniem ekspertów cytowanych przez „Rzeczpospolitą”, zmniejszanie gramatury bez obniżenia ceny produktu będzie nasilającym się trendem, który będzie kontynuowany, dopóki nie zaczną spadać koszty produkcji. Proces może się zatrzymać tylko wtedy, kiedy konsumentom to będzie bardzo przeszkadzało. Na razie jest mniej ryzykowny niż podwyżka ceny jednostkowej opakowania, co może prowadzić do utraty klientów.