Eksperci Nielsen IQ zwrócili uwagę, że dziś sama marka już nie wystarczy, żeby zainteresować konsumentów. Równie ważny – o ile nie ważniejszy – stał się wspomniany dobry skład i stosunek ceny do jakości.
Polacy stali się bardziej świadomi i wymagający, cenią dobry skład i atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Jak podaje Nielsen IQ, gotowość zmiany sklepu ze względu na niższe ceny wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem.
W trakcie webinaru „Breakthrough Innovation Poland”, eksperci Nielsen IQ przedstawili kilka kluczowych trendów konsumenckich. Jednym z nich jest wygoda i oszczędność czasu. Takie podeście wpływa na bardzo wiele różnych kategorii produktowych, od kuchni, poprzez artykuły gospodarstwa domowego, takie jak kapsułki czy mokre chusteczki do sprzątania, aż po artykuły higieny osobistej i suche szampony oraz zakupy online.
Synergie produktowe to obszar, gdzie pojawia się coraz więcej propozycji łączących kilka elementów w jeden. Może to być łączenie dwóch produktów w jeden albo dwóch typów działań w nową jakość. Jako przykłady można podać: mokry papier toaletowy, wspomniany wcześniej suchy szampon, kremy BB, które łączą w sobie działanie produktów odżywczych oraz podkładu.
Hitem ostatnich lat są królujące w wielu kategoriach kapsułki, ale obserwujemy też rozwój innych formatów takich jak pouche, refille oraz skoncentrowane formuły. Świadomość konsumencka rośnie. Kupujący skupiają się na składach i wartościach odżywczych produktów, które wkładają do koszyków. Rośnie sprzedaż produktów ekologicznych. Prawie 40 proc. klientów w Polsce twierdzi, że zwraca uwagę na to czy wybrany przez nich produkt jest naturalny.
Nowe technologie są wykorzystywane na coraz większą skalę. W ciągu ostatnich 20-30 lat pojawiły się szczoteczki elektryczne, potem soniczne, a elektroniczne papierosy zastąpiły wielu osobom te tradycyjne.
Wszystkie wspomniane wcześniej trendy są związane z innowacjami produktowymi. Nie można jednak zapominać o nowych rozwiązaniach detalicznych – zwłaszcza jeśli patrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na pojawienie się na polskim rynku dyskontów i marek własnych, ale trzeba też wskazać na zakupy online, płatności bezgotówkowe czy kasy samoobsługowe. Tempo rozwoju tego typu rozwiązań jest bardzo dynamiczne.
Przeczytaj również: DM nie namiesza na polskim rynku, ale jej marki własne już tak